niedziela, 16 lutego 2014

Bratys艂awa

Bratys艂awa jest stolic膮 Republiki S艂owackiej od 1993r. Ale jej historia si臋ga czas贸w du偶o bardziej odleg艂ych. Pierwsze informacje o tym miejscu s膮 datowane na II w. p.n.e. gdy Celtowie za艂o偶yli tutaj gr贸d obronny. P贸藕niej osada by艂o cz臋艣ci膮 s艂owia艅skiej Rzeszy Wielkomorawskiej, by w ko艅cu znale藕膰 si臋 w granicach Kr贸lestwa W臋gierskiego. To kr贸l W臋gier Andrzej III nada艂 osadzie prawa miejskie.

Przez wiele wiek贸w a偶 do roku 1919 miasto by艂o znane pod nazw膮 Preszburg. W XVI wieku po zaj臋ciu przez Turk贸w Budy sta艂o si臋 na prawie 200 lat stolic膮 W臋gier. W tym czasie miasto bardzo si臋 rozwin臋艂o, a pe艂nia jego rozkwitu przypad艂a na wiek XVIII za spraw膮 cesarzowej Marii Teresy. Kolejny rozw贸j miasta nast膮pi艂 pod koniec XIX w. gdy zaprojektowano wiele eklektycznych budowli istniej膮cych do dzisiaj. Wybudowano r贸wnie偶 kolej podmiejsk膮, rodzaj tramwaju, 艂膮cz膮c膮 Preszburg z Wiedniem. Po I wojnie 艣wiatowej i rozpadzie Austro-W臋gier miasto zosta艂o w艂膮czone w granice pa艅stwa Czechos艂owackiego i przybra艂o nazw臋 Bratys艂awa. Wreszcie w 1993 roku po rozpadzie Czechos艂owacji sta艂a si臋 stolic膮 S艂owacji.

Nasz膮 wycieczk臋 po centrum miasta zaczynamy nad brzegiem Dunaju.



Id膮c Vajanskim Nabrze偶em w pewnej chwili widzimy pomnik kobiecej postaci na koniu.



Podchodz膮c bli偶ej mo偶na si臋 zdziwi膰 precyzj膮 szczeg贸艂贸w i dziwnemu po艂yskowi pomnika.



Okaza艂o si臋, 偶e jest to epoksydowa kopia fragmentu zniszczonego pomnika Marii Teresy. Kopia jest wykonana w skali 1:3 i powsta艂a w wyniku dyskusji, jaka toczy si臋 na S艂owacji n.t. obudowy orygina艂u. Jak ju偶 wspomnia艂em cesarzowa Maria Teresa otoczy艂a miasto swoim mecenatem nie szcz臋dz膮c 艣rodk贸w na jego rozw贸j. Za jej panowania przebudowano zamek, powsta艂 pierwszy teatr a miasto sta艂o si臋 stolic膮 sztuki. Tutaj dawa艂 koncerty ma艂y Mozart, r贸wnie偶 tutaj rozpocz臋艂a si臋 droga do s艂awy Haydna.

Orygina艂 pomnika na cze艣膰 cesarzowej powsta艂 w 1893 roku a ju偶 w 1921 zosta艂 zniszczony przez legionist贸w czechos艂owackich na wie艣膰 o pr贸bach odbudowy monarchii na W臋grzech przez Habsburg贸w.

Id膮c dalej nabrze偶em Dunaju mamy 艂adny widok na bry艂臋 zamku.



Zamek ma bogat膮 histori臋, jego pocz膮tki si臋gaj膮 XI w. Obecny kszta艂t nada艂a mu cesarzowa Maria Teresa przebudowuj膮c go na styl barokowy. Z zamku po schodach mo偶emy doj艣膰 do gotyckiej katedry 艣w. Marcina.



Katedr臋 projektowali ci sami mistrzowie co jej s艂ynny odpowiednik w Wiedniu. Niestety lata transformacji ustrojowych, szczeg贸lnie rz膮d贸w komunistycznych spowodowa艂y, 偶e z oryginalnego wyposa偶enia niewiele pozosta艂o. O czasach 艣wietno艣ci katedry przypomina imponuj膮cych rozmiar贸w 300 kg z艂ocona replika korony 艣w Stefana spoczywaj膮ca na z艂otej poduszce o wymiarach 2 na 2 m na szczycie wie偶y.



Insygnia upami臋tniaj膮 koronowanie w murach katedry jedenastu kr贸l贸w w臋gierskich i o艣miu kr贸lowych.

Spod katedry idziemy na p贸艂noc brukowan膮 ulic膮 Kapitulsk膮. W ostatnich latach wiele z istniej膮cych tam budynk贸w odnowiono i s膮 obecnie siedzibami ambasad innych kraj贸w. Inne czekaj膮 na renowacj臋



W jeszcze innych znajdziemy ma艂e kawiarnie czy zak艂ady us艂ugowe. Tu zak艂ad krawiecki z mi艂ymi dla oka okiennicami.



Id膮c dalej starymi uliczkami trafiamy na schody wyprowadzaj膮ce nas na ulic臋 Kapucy艅sk膮 z ko艣cio艂em 艣w. Stefana



Na jej wschodnim ko艅cu znajduje si臋 jedna z 艂adniejszych barokowych 艣wi膮ty艅 w Bratys艂awie – ko艣ci贸艂 Trynitarzy,



Zosta艂 wzniesiony w stylu barokowym przez zakon Trynitarzy w latach 1717–1727. Wzorowano si臋 cz臋艣ciowo na wiede艅skim ko艣ciele 艣w. Piotra a architektami byli Franz Jangl oraz Johann Lucas von Hildebrandt. Ciekawa, 艂ukowo wygi臋ta fasada kryje pi臋kne barokowe wn臋trze.



G艂贸wny o艂tarz wykona艂 A. G. Bussi, a jego centraln膮 cz臋艣ci膮 jest obraz autorstwa Franza Xavera Palka z 1745 r. Po bokach o艂tarza znajduj膮 si臋 rze藕by 艣w. Agnieszki i 艣w. Katarzyny, kt贸rych autorem mia艂by by膰 bawarski rze藕biarz Johann Baptist Straub.

Zachwyt zwiedzaj膮cych wzbudzaj膮 freski iluzjonistyczne na sklepieniu prezbiterium oraz w kopule – dzie艂o pochodz膮cego z W艂och Galii da Bibieny






Z ko艣cio艂a wychodzimy na plac 呕upny, z kt贸rego ju偶 wida膰 kolejny cel naszej w臋dr贸wki – Pa艂ac Prezydencki.



Pierwotnie pa艂ac znajdowa艂 si臋 poza murami miasta. Jego fundatorem by艂 hrabia Antal Grassalkovich, przyjaciel cesarzowej Marii Teresy. Pa艂ac by艂 miejscem wystawnych przyj臋膰 i koncert贸w s艂awnych muzyk贸w m.in. Josepha Haydna.



Pa艂ac mia艂 r贸wnie偶 swoj膮 niechlubn膮 histori臋. W czasie II wojny 艣wiatowej by艂 siedzib膮 prezydenta I Republiki S艂owackiej, nies艂awnej pami臋ci ksi臋dza Josefa Tiso. Od 1993 roku ma w nim siedzib臋 Prezydent S艂owacji.

Przed pa艂acem prezydenckim znajduje si臋 nowoczesna Fontanna Pokoju w kszta艂cie srebrnej kuli z go艂膮bkiem, omywanej przez strugi wody.



Po obejrzeniu Pa艂acu Prezydenckiego wracamy do centrum Starego Miasta w okolice Bramy Michalskiej. To jedyna z zachowanych bram prowadz膮cych kiedy艣 w obr臋b mur贸w miejskich.



Rejon bramy jest niezwykle malowniczy, pe艂en zau艂k贸w i starych uliczek.



Zaraz obok bramy znajduje si臋 ciekawa XVIII wieczna apteka pod Czerwonym Rakiem, obecnie Muzeum Farmacji.



Kr膮偶膮c po star贸wce dochodzimy do placu Franciszka艅skiego z rokokowym pa艂acem Mirbacha.



Wielu uwa偶a go za najpi臋kniejszy rokokowy pa艂ac w Bratys艂awie. Zgodnie z ostatni膮 wol膮 hrabiego Mirbacha w budynku mie艣ci si臋 Galeria Miejska ze zbiorami sztuki.

Id膮c dalej ulic膮 Franciszka艅sk膮, obok ma艂ej fontanny z pos膮偶kiem stra偶aka,



dochodzimy do Rynku G艂贸wnego ze Starym Ratuszem.



Podstaw臋 ratusza stanowi dom Jakuba wybudowany przez w贸jta Jakuba w XIV wieku. Wcze艣niej powsta艂a gotycka wie偶a. Dzisiejsza bry艂a ratusza jest wynikiem licznych zmian stylistycznych. Obecnie przewa偶a styl renesansowy a wie偶a po przebudowie w XVIII ma wygl膮d barokowy.

Ratusz by艂 u偶ywany od XV do XIX . Obecnie znajduje si臋 w nim Muzeum Miasta Bratys艂awy, ukazuj膮ce jego histori臋. Jedn膮 z ciekawostek jest kula armatnia wmurowana w wie偶臋, wystrzelona przez wojska Napoleona w 1809 r., podczas ostrza艂u miasta.

Po przeciwnej stronie rynku znajduje si臋 renesansowa Studnia Maksymiliana z be偶owego piaskowca . Zdobi j膮 pos膮g rycerza Maksymiliana.






Z rynku przechodzimy przez gotyckie przej艣cie z XV w.



Znajdujemy si臋 teraz na renesansowym dziedzi艅cu z 艂adnymi arkadami.



Nast臋pnie idziemy przez widoczn膮 bram臋, by po chwili znale藕膰 si臋 przed pa艂acem Prymasowskim.



Pa艂ac wybudowano w latach 1778–1781 dla arcybiskupa i kardyna艂a J贸zsefa Batthy谩nyego wed艂ug projektu architekta Melchiora Hefele. W tym miejscu ju偶 od XIV wieku znajdowa艂a siedziba biskupia, a od XVI wieku w Bratys艂awie rezydowali w臋gierscy prymasi, zagro偶eni w Esztergomie przez Turk贸w. J贸zsef Batthy谩ny uzna艂, 偶e poprzednia siedziba jest za ma艂a dla jego potrzeb. R贸偶ow膮 fasad臋 pot臋偶nej czteroskrzyd艂owej i tr贸jkondygnacyjnej budowli wie艅czy tr贸jk膮tny tympanon z okaza艂ym z艂oconym herbem arcybiskupa na szczycie, przykrytym kapeluszem kardynalskim olbrzymich rozmiar贸w.

Obecnie w pomieszczeniach budynku znajduj膮 si臋 eksponaty Galerii Miasta Bratys艂awy, tj. gobeliny angielskie i obrazy. Mo偶na tak偶e ogl膮da膰 bogato zdobione sale, w tym najwspanialsz膮 zwierciadlan膮, r贸偶ne dzie艂a sztuki, meble i przedmioty z XVIII i XIX wieku. Pa艂ac jest r贸wnie偶 siedzib膮 starosty miasta sto艂ecznego Bratys艂awy.

Na dziedzi艅cu pa艂acu znajduje si臋 fontanna 艣w. Jerzego.



Wracamy na Rynek i skr臋camy w ulic臋 Rybarska Brana. Po chwili na skrzy偶owaniu z ulic膮 Pansk膮 zauwa偶amy ciekaw膮 rze藕b臋.



Br膮zowa posta膰 w czapce wystaj膮ca z kana艂u to 膶umil, dobrotliwy duszek Bratys艂awy.

Zwiedzaj膮c miasto cz臋sto spotykamy takie rze藕by zdobi膮ce uliczki i place star贸wki.

Id膮c dalej ulic膮 Rybarska Brana dochodzimy do gmachu Teartu Narodowego.



Ten neorenesansowy gmach wzniesiono w latach 1884-86 wg projektu wiede艅skich architekt贸w F. Fellnera i H.Helmera. Bogat膮 fasad臋 wie艅czy figura muzy komedii Talii.



Przed wej艣ciem stoi marmurowo-br膮zowa fontanna Ganimedesa z 1880 roku, dzie艂o V. Tilgnera.



Jeszcze rzut oka na popiersia zdobi膮ce gmach teatru



i pora zako艅czy膰 nasz spacer po Bratys艂awie.

Mieli艣my do dyspozycji trzy godziny czasu i wykorzystali艣my je na maksa. Mo偶e jeszcze kiedy艣 tam zawitamy, by zobaczy膰 to, co omin臋li艣my.

27 komentarzy :

  1. Trzy godziny to stanowczo za ma艂o, 偶eby zobaczy膰 tak 艣liczne miasto. Ale i tak du偶o pokaza艂e艣, teraz wiem, 偶e warto si臋 tam wybra膰. Pomnik Marii Teresy bardzo mi si臋 spodoba艂 i je艣li wiernie oddano jej rysy twarzy, to musia艂a to by膰 pi臋kna kobieta.Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. O tym samym pomy艣la艂am, 偶e musia艂a by膰 pi臋kn膮 kobiet膮 :)
      Co do samej fotorelacji to wirtualny spacer w towarzystwie zdj臋膰 i s艂贸w by艂 jak zawsze wspania艂y :) 3 godziny to niby nie jako艣 specjalnie du偶o, ale mo偶na je jak wida膰 ciekawie zagospodarowa膰. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usu艅
    2. By艂a pi臋kn膮 kobieta i bardzo zakochan膮 w swoim m臋偶u. A to si臋 przecie偶 rzadko zdarza艂o w tamtych czasach...
      Pozdrawiam serdecznie:)

      Usu艅
  2. Przepi臋kna architektura i klimatyczne uliczki. 艢wietne zdj臋cia!
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie zdj臋cia bardzo dobre i takie inne ni偶 wszystkie. Czyta艂em ju偶 sporo wpis贸w na temat Bratys艂awy, ale Twoje zdj臋cia s膮 wyj膮tkowe...

      Usu艅
    2. Witaj na blogu!
      Bratys艂awa to cz臋sto pomijane miejsce w trakcie podr贸偶y do po艂udniowych kraj贸w Europy. Tymczasem to miasto kontrast贸w. Znajdziemy tu i pi臋kne zak膮tki jak i miejsca kt贸re mog膮 straszy膰 odrapanymi 艣cinami, wr臋cz ruderami. Nam si臋 Bratys艂awa podoba艂a, ale te偶 za dok艂adnie jej nie zwiedzali艣my z uwagi na ograniczenie czasowe.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  3. Stare Miasto w Bratys艂awie jest absolutnie urocze :) Bardzo 艂adne zdj臋cia :)

    OdpowiedzUsu艅
  4. W trzy godziny odwiedzi艂e艣 tak wiele? jestem pod wra偶eniem.

    OdpowiedzUsu艅
  5. Jak na trzy godziny, to bardzo du偶o zobaczy艂e艣. To ciekawe miasto i ja jego uliczkami ju偶 nie raz spacerowa艂am Lubi臋 Bratys艂aw臋. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  6. Pi臋knie pokaza艂e艣 Bratys艂aw臋. Star贸wka jest urocza.
    Zdj臋cia 艣wietne jak zwykle.
    Kapitalnie rozpracowa艂e艣 swojego bloga...
    Domy艣lam si臋, 偶e po艣wi臋ci艂e艣 mu du偶o czasu ale efekt wspania艂y...
    Tym razem to w艂a艣nie Ty mia艂e艣 cudown膮 pogod臋.
    Ja nie mam szcz臋艣cia. Zawsze pada kiedy jestem w tym mie艣cie.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsu艅
  7. Prawdziwy wycieczkowy maraton. Pi臋knie, 偶e w tak kr贸tkim czasie uda艂o Ci si臋 odwiedzi膰 tyle pi臋knych zau艂k贸w. Uwielbiam Twoje zdj臋cia pe艂ne ciekawych detali.

    OdpowiedzUsu艅
  8. To je n谩dhern谩 prehliadka Bratislavy! 膸akujem! Mus铆m si fotky e拧te raz d么kladne pozrie钮, 膷i sa na nich n谩hodou nen谩jdem :-)

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Chcem 钮a upozorni钮, 啪e font谩na na n谩dvor铆 Primaci谩lneho pal谩ca sa vol谩 font谩na sv. Juraja (nie Szczepan).
      Na dziedzi艅cu pa艂acu znajduje si臋 fontanna 艣w. Szczepana.

      Usu艅
    2. Dzi臋kuj臋, ju偶 poprawiam . Po polsku b臋dzie 艣w. Jerzego.

      Usu艅
  9. Od dawna chcia艂am zobaczy膰 Bratys艂aw臋, ale zawsze ogl膮dam j膮 z autostrady z okien autokaru. Fajnie by艂o zwiedzi膰 j膮 z Tob膮 :)

    OdpowiedzUsu艅
  10. V膹aka... kr谩sne fotografie... vo v拧etk媒ch detailoch... Dobr谩 pr谩ca...

    OdpowiedzUsu艅
  11. Bardzo ciekawa wycieczka i ca艂a zabudowa Bratys艂awy. Te偶 mam kilka fotek. ;)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsu艅
  12. Kiedy艣 poprosi艂am taks贸wkarza w Bratys艂awie aby zawi贸z艂 nas na Stare Miasto, a on, 偶e jest stara i nowa Bratys艂awa i podwi贸z艂 nas w okolic臋 wie偶y, w podziemiach, kt贸rej zjedli艣my kolacj臋. Pyta艂am potem znajom膮 S艂owaczk臋, a ona powiedzia艂a, 偶e nie u偶ywaj膮 okre艣lenia Stare Miasto, nawet po oddzieleniu si臋 od Czech. Bratys艂awa pi臋knia艂a z roku na rok. Pokaza艂e艣 cudowne obrazy z tego uroczego i ciekawego miasta, cho膰 faktycznie Stara cz臋艣膰 jest jakby najbardziej w kierunku Austrii i Wiednia i nie jest obszerna ale ma wiele fantastycznych detali.

    OdpowiedzUsu艅
  13. Dunaj robi wra偶enie! A miasto? mam wra偶enie, 偶e jest bardzo kameralne, 艂adne!

    OdpowiedzUsu艅
  14. Magn铆ficas imagenes..muy bonitas..un abarzo desde Murcia...

    OdpowiedzUsu艅
  15. Bardzo klimatyczne zau艂ki, ulice, do zwiedzania "na spokojnie", poza sezonem, bo co w ko艅cu przeszkadza pora roku? tylko jak zielono, to najpi臋kniej, i najwi臋cej ludzi; bardzo 艂adne zdj臋cia; pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  16. Som prekvapen谩, ko木k铆 z tvojich n谩v拧tevn铆kov blogu u啪 boli v Bratislave. T媒ch, ktor铆 moje mesto e拧te nepoznaj煤, by som chcela upozorni钮 na m么j blog
    http://nakrasnommodromdunaji.wordpress.com/

    OdpowiedzUsu艅
  17. Pi臋kne miejsce, pi臋knie pokazane. Urokliwe te ma艂e uliczki. Pytanie jednak zasadnicze: takie same t艂umy jak w Pradze, czy spokojniej?

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Na pewno spokojniej. W takich miastach zawsze b臋dzie sporo zwiedzaj膮cych, ale mo偶na by艂o swobodnie spacerowa膰 po Bratys艂awie, szczeg贸lnie bocznych uliczkach. By艂o jak wida膰 na zdj臋ciach.
      Pozdrawiam.

      Usu艅
  18. nie wiedzia艂am, 偶e to takie pi臋kne, klimatyczne miasto..., foty wspania艂e! jak zawsze.., pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
  19. No rzeczywi艣cie, jak na trzy godziny to zobaczy艂e艣 i pokaza艂e艣 bardzo du偶o!
    A sama Bratys艂awa prezentuje si臋 u Ciebie bardzo ciekawie.
    Nigdy nie by艂em, przeje偶d偶a艂em tylko autostrad膮...
    Na pewno kiedy艣 si臋 skusz臋 i odwiedz臋 t臋 stolic臋. :-)
    Pzdr.

    OdpowiedzUsu艅
  20. Bardzo fajnie pokazane i opisane. Ja w Bratys艂awie by艂em w zesz艂ym roku, te偶 mia艂臋m stosunkowo niedu偶o czasu, bo chyba 5 godzin z tego godzin臋 sp臋dzi艂em chodz膮c w rejonie zamku.

    OdpowiedzUsu艅

Dzi臋kuj臋 za odwiedzenie mojego bloga. B臋dzie mi mi艂o przeczyta膰 Twoj膮 opini臋 o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu