12 października 2009 r oddano do użytku po kilkumiesięcznej renowacji najstarszy zabytek Prudnika - Wieżę Woka zwaną także Pogańską
Wieża zamkowa jest pozostałością średniowiecznego zamku zbudowanego prawdopodobnie w 1262r. przez Woka z Rosenbergu, uznawanego za założyciela dzisiejszego Prudnika.
Dziś niestety nikt nie wie jak naprawdę wyglądał zamek, który spłonął wraz z częścią miasta w 1806r., wiadomo jednak dokładnie, w którym miejscu się znajdował. Wiadomo także, że istniejąca do dziś wieża znajdowała się południowo wschodnim narożu zamku. Jak już wspomniano w 1806r. zamek Woka z Rosenbergu spłonął, a po pożarze nigdy nie został odbudowany. Część jego ruin wykorzystano w 1837r. do budowy na jego zgliszczach stajni garnizonowej, resztą zasypano fosę zamkową oraz wybrukowano plac zamkowy.
Niewiele osób wie, że jest to jedna z najstarszych wież tego typu w Polsce. Dostać się do niej można jedynym wejściem, które znajduje się na wysokości około 12 m. Pierwotnie wejście to znajdowało sie na poziomie murów obronnych co mówi o ich wysokości. Po renowacji do wejścia prowadzą drewniane schody
Dolna część wieży była w średniowieczu wykorzystywana m.in. jako loch głodowy. Skazańca spuszczano przez specjalny otwór w stropie. Dzsiaj otwór jest zabezpieczony płytą szklaną. Szczególne doznania towarzyszą w momencie, gdy się sna niej stoi.
Wchodząc do wnętrza wieży możemy ocenić grubość jej murów na ponad dwa metry. Jeszcze kilkadziesiąt kamiennych schodków i już jesteśmy na galerii widokowej. Z kilkunastu okien możemy podziwiać zarówno panoramę Prudnika jak i najbliższych okolic.
Na nastepnym zdjęciu widzimy sylwetkę kościoła parafialnego pw. św. Michała z odnowioną elewacją. W tle widzimy ostatnie wzniesienia Sudetów po polskiej stronie. To wschodnią część Gór Opawskich.
Równie efektowny widok jest w stronę rynku z wysoką wieżą ratuszową. W tle po lewej odnowiona Wieża Bramy Dolnej
Jako, że obecnie wieża znajduje się na terenie klasztoru bonifratów, ze znana apteką zielarską, nie dziwi obecność w pobliżu wieży kilku akcentów kościelnych. M.in fontanna z postacią Marii Panny
oraz pomnik św Józefa z dzieciątkiem
Fajnie odnowiona ta wieża, widoki też zacne :)
OdpowiedzUsuń