niedziela, 6 czerwca 2010

Telč

Lubię zwiedzać miasta u naszych południowych sąsiadów. Brak większych zniszczeń wojennych sprawiło, że do dzisiaj wiele z tych miejscowości zachowało unikalne założenia architektoniczne, często sięgające wiele wieków wstecz.

Dzisiaj zapraszam na wycieczkę do miasta Telč z pięknym renesansowym rynkiem wpisanym na listę UNESCO.

Telč leży na południowo-zachodnim cyplu Moraw, w połowie drogi między Pragą a Wiedniem. Według legendy powstanie miasta jest związane ze zwycięstwem w 1099 roku morawskiego księcia Ottona II nad czeskim księciem Brzetysławem. Właśnie z inicjatywy Ottona założono kaplicę, następnie kościół i osadę - obecnie stare miasto.

Zwiedzanie miasta zaczynamy od jednego z najdłuższych czeskich rynków.

Photobucket

sobota, 5 czerwca 2010

Zamek Hluboka

Są zamki i ZAMKI. W Czechach często na obszarze równym naszym powiatom możemy naliczyć kilka takich budowli lub ich ruin. Stąd gdy rozmawiam z Czechami i mówię, że zwiedziłem taki lub inny zamek to często nawet nie wiedzą, gdzie się on znajduje. Ale na hasło Hluboka to wszyscy zaraz się ożywiają. Tak - to jest zamek warty zobaczenia, a w powszechnej świadomości jest drugim po Hradczanach zamkiem w Czechach.

Zamek Hluboká znajduje się w Czechach niedaleko miasta České Budějovice. Ten monumentalny, romantyczny pałac, powstał na bazie gotyckiego zamku z XIII w. W XIX w. został przebudowany w stylu windsorskiego gotyku na reprezentacyjną siedzibę Schwarzenbergów. Posiada przeszklony ogród zimowy, maneż oraz wspaniały park angielski o powierzchni 190 ha. Wewnątrz wspaniałe, urządzone z przepychem wnętrza z unikalnymi drzeworytami zawierają cenne zbiory gobelinów, obrazów, szkła, porcelany, broni, etc.

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających wygląd zamku z zewnątrz

Photobucket

piątek, 4 czerwca 2010

České Budějovice

Czeskie Budziejowice (czes. České Budějovice, niem. Budweis) – miasto w południowych Czechach, u zbiegu rzek Wełtawy i Malše.

Miasto zostało założone w 1265 r. przez Przemysła Ottokara II aby ugruntować władzę królewską na południu kraju. W średniowieczu było ważnym ośrodkiem piwowarstwa, handlu solą i tkaninami oraz hodowli ryb, w okolicy istniały także kopalnie srebra. W czasie wojen husyckich pozostało niezdobyte. W latach 30. XVII w., w czasie wojny trzydziestoletniej, przeniesiono tu z Pragi część instytucji państwowych. Przez lata było enklawą ludności niemieckiej, Czesi stali się większością pod koniec XIX w.. W czasie II wojny światowej padło ofiarą amerykańskich nalotów. Po wojnie wysiedlono 7,5-tysięczną mniejszość niemiecką.

Miasto powszechnie znane jest z browaru Budweiser Budvar, fabryki ołówków i kredek Koh-I-Noor Hardtmuth.

Największą atrakcją turystyczną jest Stare Miasto z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym oraz zabudową reprezentującą wszystkie style architektoniczne od XII do XIX w.

Jego centrum stanowi idealnie kwadratowy Rynek Przemysła Ottokara II o bokach długości 133 metrów.

Photobucket

czwartek, 3 czerwca 2010

Trebič - miasto dwóch kultur

Dzisiaj przedstawiam Trebič - miasto które zachwyca wspaniała architekturą średniowieczną, jak również bogatą kulturą żydowską. Miasta, gdzie na przestrzeni wieków obie kultury - żydowska i chrześcijańska żyły obok siebie jeśli nie w zupełnej zgodzie, to jednak bez większych zatargów i w duchu wzajemnego poszanowania.

Obecnie Trebič jest miastem powiatowym w południowych Czechach, na Wysoczyźnie Czeskomorawskiej, nad rzeką Igławą. Mieszka w nim około 35 000 osób.

Photobucket

Zwiedzanie zaczynamy kierując się od mostu na rzece Igława w stronę południowego zbocza Hradek. Wkraczamy w dawną żydowską dzielnicę miasta zwaną Zamościem.

środa, 2 czerwca 2010

Kamienny most

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć barokowego kamiennego mostu, który znajduje się w niewielkiej miejscowości Namesti nad Oslavou (Czechy).


Photobucket

Ten pochodzący z 1737 roku most jest porównywany do mostu Karola w Pradze, a to za sprawą dwudziestu rzeźb ustawionych wzdłuż mostu.

wtorek, 1 czerwca 2010

Cervena Lhota

W czasie jednego z długich weekendów zwiedzałem okolice południowych Czech. Oprócz miejsc, które miałem zaplanowane do zobaczenia i zwiedzenia, tak przy okazji udało się zobaczyć kilka innych. Jednym z nich był Zamek Červená Lhota

Zamek znajduje się około 25 km na południe od miejscowości Tabor.

Zamek stoi na środku jeziora na skalistej wyspie i jest jednym z najbardziej romantycznych zabytków na południu Czech. Malownicza renesansowa budowla jest celem tysięcy turystów rocznie. Červená Lhota to inaczej "czerwona wieś " co może tłumaczyć kolor ścian tego zamku. Znajduje się tu również ładny park zamkowy.

Istnienie prawdziwej fortecy w miejscu dzisiejszego zamku datuje się na połowę 14 wieku. Pierwszym źródłem pisanym jest wpis do ewidencji gruntów z 1465, przywołujące podział majątku zmarłego Ctibora z Zásmuk między jego dwóch synów.

W 1621 roku, Červená Lhota była zamieszkana przez Antonio Bruccio, który zmarł w 1639 bezdzietnie. Wraz z jego śmiercią stracił swoją funkcję jako miejsce zamieszkania i to był używany przez jego następców jako domek letniskwy.

Po konfiskacie zamku przez państwo czechosłowackie w 1946 roku przez pewien czas był on miejscem dla Domu Dziecka . Potem we wnętrzu zostało urządzone muzeum funkcjonujące do dziś.

Najładniej zamek prezentuje się od strony jeziorka

Photobucket