Przytoczę opis z Wikipedii, który zawiera podstawowe informacje o poszczególnych częściach tego założenia architektonicznego.
Ciudad de las Artes y las Ciencias (pol. Miasteczko Sztuki i Nauki) – kompleks w Walencji w Hiszpanii, zwane też przez mieszkańców miasta jako dzielnica "przyszłości". Zaprojektowany został przez jednego z najbardziej znanych hiszpańskich architektów Santiago Calatrava przy współpracy Felixa Candela. Na całość kompleksu składają się: centrum kulturalne i rozrywkowe awangardowe budynki. Mieści się tu największe w Europie oceanarium a także delfinarium, kino IMAX, restauracje i muzea. Całość obejmuje obszar 350 000 m². Centrum jest "miastem w mieście" składa się z następujących struktur:
L'Hemisfèric – to konstrukcja architektoniczna o łącznej powierzchni całkowitej 13 000 m². Znajduje się tutaj planetarium, kino nadające filmy w formacie IMAX, można tu także obejrzeć spektakl laserowy.
L'Oceanogràfic – otwarte w 2002 r. największe oceanarium Europy o łącznej powierzchni 110 000 m². Usytuowane jest tu 13 ekosystemów światowych mórz i 500 gatunków pływających zwierząt; zawiera m.in. także rekonstrukcje podziemnych krajobrazów, ogromne delfinarium czy wyspy lwów morskich.
El Museu de les Ciències Príncipe Felipe (Muzeum Nauki) – wielkie muzeum XXI wieku, w którym eksponowane są najnowsze osiągnięcia nauki i techniki. Znajduje się tu gigantyczne wahadło Foucaulta oraz interaktywne wystawy naukowe, gdzie zwiedzający mogą brać czynny udział w eksperymentach.
El Palau de les Arts Reina Sofía – gigantyczna konstrukcja owalna zawierająca różne sceny – zamknięte i na wolnym powietrzu, wystawiane są tu spektakle i koncerty sceniczne oraz grana jest opera.
L'Umbracle – budynek położony w południowej części kompleksu; ma 320 m szerokości i 60 m długości, w jego skład wchodzi także dwupiętrowy parking dla samochodów osobowych (łącznie do 900) oraz autobusów (do 20). Zdobi go ogród porośnięty drzewami zawierający szeroką gamę roślin różnych gatunków.
Przedstawiam kilka zdjęć pokazujących ten kompleks tuz po przejściu nawałnicy burzowej.
Zobacz również:
Dworzec kolejowy w Walencji
Lokalizacja miasta
Pokaż Walencja na większej mapie
To miejsce robi wrazenie, tam mnie nie bylo. Super zdjecia!!!
OdpowiedzUsuńBardzo kosmicznie, interesujące miejsce, dzięki za zdjęcia.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Nooo, a ja jeszcze nie byłam w Centrum Nauki Kopernik. No tak ale w Warszawie na pewno nie będzie delfinów! Zgadzam się KOSMICZNE
OdpowiedzUsuńfantastyczna architektura!
OdpowiedzUsuńNiesamowite, gdyby nie ludzie na przedostatnim zdjęciu i domy w oddali na pierwszym myślałabym, że to stacja kosmiczna. Ciekawi mnie, czy wnętrze też jest tak futurystyczne. Pozdrawiam Barbara
OdpowiedzUsuńNiesamowicie to wygląda, kosmicznie!
OdpowiedzUsuńI, jak widzę, nie tylko ja odnoszę takie wrażenie.
O kurcze, ale super!
OdpowiedzUsuńArchitektura świetna i fotki oraz blog również. Warto tu zaglądać:)
OdpowiedzUsuńW Walencji byłem pod koniec lat 80. w niedawno otwartej wspaniałej sali koncertowej Palau de la Musica. Pamiętam niedaleko był wielki plac budowy, na którym powstało to wspaniałe Miasteczko Kultury i Nauki. Znakomity projekt i wykonanie - tak jak piszesz, architektura XXI wieku. Hiszpanie mają niesamowitą wyobraźnię i pomysły. Realizacja tych projektów niestety kosztuje krocie, co się później odbija na sytuacji ekonomicznej kraju. Co kilka lat wybucha tam kryzys gospodarczy. No, ale przynajmniej zostają wielkie budowle dla potomności...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Jestem pod wrażeniem, duuużo lepsze od naszego Centrum Nauki Kopernik. Jedyny minus czemu to tak daleko?
OdpowiedzUsuń