poniedziałek, 31 października 2011

Sainte-Chapelle

Będąc w pobliżu Pałacu Sprawiedliwości w Paryżu możemy zauważyć, że na jego terenie znajduje się strzelista gotycka budowla.



Jest nią Sainte-Chapelle (Święta kaplica) – dwukondygnacyjna kaplica zamkowa położona w centrum dawnej siedziby królewskiej. Ufundowana przez króla Francji Ludwika IX, jako miejsce pochówku cennych relikwii Chrystusa z koroną cierniową na czele oraz świętych patronów Francji.

wtorek, 25 października 2011

Hofbräuhaus w Monachium

Chyba każdy lubi napić się piwa. Ważne jest to z kim się je pije, jak również to gdzie. Rok temu miałem przyjemność odwiedzić słynny Hofbräuhaus w Monachium



Znajduje się na Starym Mieście, w otoczeniu ładnych kamieniczek. Turyści z całego Świata kierują tu swoje kroki, aby w niezwykłej atmosferze spożyć swój ulubiony trunek

Piwiarnia została otwarta w 1830 roku w obecności króla Ludwika I. Wielokrotnie przebudowywana swą obecny kształt otrzymała w 1896 roku.

czwartek, 20 października 2011

Skansen Górniczy "Królowa Luiza"

Od pewnego czasu Zabrze promuje się jako miasto turystyki przemysłowej. Sprzyja temu pozostałość obiektów przemysłowych sięgających historią do XIX w. Wiele z tych obiektów zostało zagospodarowanych turystycznie. Zapraszam na wycieczkę do jednego z nich. Jest nim Skansen Górniczy „Królowa Luiza”.

Skansen składa się z dwóch części - nadziemnej i podziemnej

Część nadziemna zlokalizowana jest wokół dawnego szybu "Carnall".



Znajdują się tutaj budynki maszynowni, nadszybia, rozdzielni elektrycznej. Odwiedzający to miejsce mają okazje zobaczyć urządzenia szybowe i łączności sygnalizacyjnej, ekspozycje zawiesi klatkowych, warsztat szybowy, oddziałową stację ratownictwa górniczego, a także wnętrza rozdzielni elektrycznej 6 KV.

środa, 12 października 2011

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Kilka tygodni temu, znajomy opowiadał mi o swojej wizycie w Paryżu. Zdumiałem się, gdy powiedział, że w Paryżu wszystko mu się podobało oprócz katedry Notre-Dame. A właściwie jej wnętrza. A że ciemno, ponuro, i tak w ogóle nic ciekawego. W tym poście postaram się pokazać, że katedra jest piękna nie tylko z zewnątrz.

Katedra Notre-Dame de Paris - jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité



Kamień węgielny położył pod ten gmach król Ludwik VII w 1163 r., w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się świątynia starorzymskich bogów. Budowa trwała niemal 100 lat - do 1240 r.

czwartek, 6 października 2011

Zamek w Mosznej – cz. II (park)

Zgodnie z zapowiedzią zapraszam na krótki spacer po zamkowym parku w Mosznej. Najładniej jest tutaj pomiędzy 20 maja a 10 czerwca. Można wtedy podziwiać pięknie kwitnące azalie i rododendrony.






Park w Mosznej jest parkiem w stylu krajobrazowym nie mającym sprecyzowanych granic. Łączy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Bogaty, stary drzewostan, w skład którego wchodzą gatunki rodzime i egzotyczne, tworzy wspaniałe walory widokowe i ekologiczne. Rozmiary i wiek drzewostanu oraz zasobność środowiska sprawiły, że w częściowo sztucznie wytworzonych siedliskach zaczęły powstawać zbiorowiska roślinne typu naturalnego, wartościowe ze względu na różnorodność gatunkową. Istniejące runo jest bogate w liczne gatunki roślin, co poprzez swoją zmienność sezonową uatrakcyjnia park. Rozległość oraz wielkość masywów drzew jak i otwartych przestrzeni wytworzyła na terenie Mosznej korzystny mikroklimat do wypoczynku.

niedziela, 2 października 2011

Zamek w Mosznej – cz. I (zamek)

Zapraszam dzisiaj do obejrzenia jednego z najładniejszych zabytków woj. opolskiego. Jest nim zamek w Mosznej.



Ten piękny obiekt dość długo był prawie nieznany w Polsce. Milczały o nim przewodniki, a zamek był niedostępny do zwiedzania. Pewnie powodem tego był fakt, że przez wiele lat służył jako miejsce wypoczynku funkcjonariuszy bezpieki.

Dla mnie osobiście zamek był celem pierwszego w pełni turystycznego wypadu. Gdzieś w piatej klasie podstawówki w kilka osób wybraliśmy się do Mosznej. Jeszcze wtedy kursowała kolej na trasie Prudnik – Gogolin, co pozwoliło nam dojechać do stacji znajdującej się bezpośrednio przy drodze prowadzącej do zamku. Dawne to dzieje, dzisiaj po kolei zostało wspomnienie a dojechać do zamku jest najlepiej zjeżdżając w Krapkowicach z autostrady A4 i kierując się drogą na Prudnik.