poniedziałek, 30 czerwca 2008

San Marino

San Marino to jedno z najmniejszych państw Europy, mniejsze są tylko Watykan i Monako. San Marino stanowi enklawę na terytorium Włoch, granicząc na odcinku 39 km z włoskimi regionami Emilia-Romania i Marche.

Położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Najwyższy szczyt Monte Titano osiąga wysokość 749 m n.p.m.

Widok z autobusu na Monte Tytano wraz z trzema zamkami od prawej największy La Rocca o Guaita, środkowy La Cesta o Fratta oraz najmniejszy po lewej Montale

Photobucket

niedziela, 29 czerwca 2008

Wenecja

Wenecja to miasto położone na licznych (117) bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów - nie ma w nim samochodów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą. Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Ze względu na swoją architekturę jak i nietypowe położenie, Wenecja znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są jego (oraz innych świętych) relikwie.

Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu.

Zwiedzanie rozpoczynamy od centralnego i najbardziej znanego placu św. Marka

Widok na Pałac Dożów oraz otoczenie placu św. Marka od strony morza

Photobucket

sobota, 28 czerwca 2008

Asyż

Asyż (włoski Assisi) – włoskie miasto i gmina położone na południowy wschód od Perugii, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. W starożytności istniała na tym terenie niewielka osada etruska. W III wieku p.n.e. pod panowaniem rzymskim jako Asisium. Od XII wieku należał do Księstwa Spoleto i uczestniczył w wielu wojnach z sąsiednimi miastami, a zwłaszcza z Perugią. Pod koniec XII wieku Asyż zdobył niepodległość i w 1184 ustanowiono w nim samorząd miejski. Miasto brało udział licznych zatargach z Państwem Kościelnym, do którego zostało włączone w 1367. Dopiero w 1860 Asyż został włączony w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch.


Asyż (Assisi) rozsławił św. Franciszek (1182), najważniejszy włoski święty i założyciel największego na świecie (licząc różne odłamy) zakonu. Miasto odwiedzają tłumy turystów i pielgrzymów, by zobaczyć jeden z najwybitniejszych zabytków XIII- i XIV-wiecznej sztuki włoskiej - bazylikę św. Franciszka.

26 września 1997 roku silne trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się części sklepienia Bazyliki św. Franciszka. Zginęło czterech zakonników (jeden z nich był Polakiem). Dzisiaj Bazylika jest odrestaurowana, ale fragmentów fresków sklepienia nie udało się odtworzyć.

Zanim zaczniemy wędrówkę po starej części miasta warto zwiedzić znajdującą się na obrzeżach miasta bazylikę Santa Maria degli Angeli, czyli Bazylika Matki Bożej Anielskiej.

Photobucket

sobota, 14 czerwca 2008

Rowerem wokół Lublińca

Celem wyjazdu było zobaczenie atrakcyjnego krajoznawczo terenu na północny wschód od miejscowości Lubliniec. Początek wycieczk miał miejsce w Sadowie k. Lublińca. Z uwagi na odległość od Zabrza do tej miejscowości dojechaliśmy samochodem.

Jeszcze jadąc samochodem 3 kilometry od Sadowa warto zatrzymać się w małej miejscowości Wierzbie, aby zobaczyć ładnie odremontowany dworek. Dzisiaj zamieszkały przez osoby prywatne, tak więc zdjęcie tylko z poza ogrodzenia