czwartek, 28 czerwca 2018

Kościół warowny w Prejmer

Rumuńskie kościoły warowne to wyjątkowe budowle, nie mające swojego odpowiednika w żadnej, innej części Europy. Powstawały w czasach od XIII do XVI wieku, głównie na terenie Transylwanii. Ich zadaniem była ochrona lokalnej ludności przed najazdem wrogich wojsk, najpierw mongolskich a następnie tureckich. W sumie powstało kilkadziesiąt takich kościołów i sporo z nich zachowało się do naszych czasów.

Świątynie były wznoszone przeważnie na wzgórzach, po czym otaczano je pierścieniami murów obronnych z okazałymi basztami, wewnątrz których w czasie najazdów znajdowali schronienie mieszkańcy okolicznych miast i wiosek. W wewnętrznym pasie murów bardzo często budowano także pomieszczenia gospodarcze lub mieszkalne, które łączono ze sobą wyrafinowanym systemem drewnianych galerii, zewnętrznych schodów czy pomostów, tworzących ciekawe i rzadko spotykane rozwiązania architektoniczne.

Jednym z lepiej zachowanych do naszych czasów kościołem warownym jest świątynia w miejscowości Prejmer.


środa, 20 czerwca 2018

Mumlavský wodospad

Mumlavský wodospad jest położony w Karkonoszach w pobliżu czeskiej miejscowości Harrachov. Blisko stąd do granicy z Polską i naszej miejscowości Szklarska Poręba. Chcąc zobaczyć wodospad możemy udać się do niego bezpośrednio z centrum Harachova tzw Lisią Ścieżką idąc w kierunku restauracji Mumlavská Bouda. Latem szlak ten jest dość mocno oblegany przez turystów.

My postanowiliśmy dostać się nad wodospad mniej uczęszczanym szlakiem prowadzącym z przysiółka Rýžoviště. Zostawiamy samochód na niewielkim parkingu i udajemy się za żółtymi znakami szlaku turystycznego w kierunku pobliskiego lasu. Zanim wkroczymy w leśne ostępy warto się odwrócić, by zobaczyć ładny widok na okoliczne wzniesienia



Wędrówka lasem jest bardzo przyjemna, zwłaszcza w letnie dni, gdyż cały czas idziemy w cieniu. Sam szlak tez nie jest zbyt wymagający. Jego długość wynosi ok. 1 km. Mniej więcej w połowie trasy znajdujemy ślady dawnych robót górniczych, resztki szybów. Szlak w tym miejscu jest zabezpieczony barierką, niemniej należy uważać, by nie osunąć się w dół.

poniedziałek, 11 czerwca 2018

Baptysterium św. Jana Chrzciciela w Pizie

Baptysterium św. Jana Chrzciciela w Pizie było pierwszą budowlą, którą zobaczyliśmy po wejściu na Campo dei Miracoli, czyli słynny Plac Cudów. Swoim gabarytem przysłoniło równie piękne budowle jak katedrę, czy słynną Krzywą Wieżę.