Przynajmiej raz w roku staram się wybrać do naszych południowych sąsiadów. Tym razem moim celem była mała miejscowość Soviniec położona u podnóża Niskiego Jesenika, pasma górskiego w Czechach.
Soviniec to wioska i zamek w jednym. Choć mówienie o wiosce może być pewną przesadą ponieważ tworzy ją zaledwie kilka domów na krzyż. Nazwa miejscowości pochodzi od sów, które licznie zamieszkują okoliczne lasy. Trzeba przyznać, że jest to bardzo urokliwe miejsce z malowniczym krajobrazem.
Dojeżdżając do miejscowości możemy z różnych punktów dokładniej przyjrzeć się bryle zamku
Zmotoryzowani mogą mieć w weekendy problem z zaparkowaniem ponieważ miejsc jest naprawdę niewiele a jak już się gdzieś postawi samochód, to zaraz przybiegną miejscowi i każą płacić. Ja zaparkowałem na znajdujacym się na północ od miejscowości parkingu. Ma to tę zaletę, że idąć w stronę zamku możemy jeszcze obejrzeć go od strony północnej, skad również prezentuje się okazale.
Wreszcie po kilku minutach marszu stajemy pod jego murami
Zamek wybudowano w XIV wieku i wielokrotnie rozbudowywano. W XVII wieku budowla przeszła w ręce Krzyżaków. Zamkiem na krótko władali również Szwedzi. Grodu nie ominął też dewastujący pożar. Podczas drugiej wojny światowej stacjonowała tu niemiecka jednostka SS. W roku 1945 zamek doszczętnie spłonął. Obiekt przez lata był odbudowywany, z bardzo dobrym zresztą efektem. Jego rekonstrukcja jeszcze się nie zakończyła.
Obserwując fortyfikacje z zewnątrz, od razu rzuca się w oczy niejednorodna struktura murów: część z nich sprawia wrażenie bardzo starych – to te z szarego kamienia; inne fragmenty pokryte są jasnym, gładkim, piaskowego koloru tynkiem; a elewacje innych fragmentów pomalowane są na biało, z charakterystycznymi wzorami sprawiającymi wrażenie wypukłych płyt. Istnieją również części murów nie odrestaurowane, konstrukcji ceglanej, bez okien i dachu – pozwalają wyobrazić sobie, w jakim stanie znajdował się cały obiekt przed rozpoczęciem odbudowy.
Na teren zamku wchodzi się przez białą bramę, nad którą widnieją herby dawnych właścicieli
oraz element dekoracyjny związany z z datą przebudowy zamku na styl renesansowy.
Zwiedzanie zamku do przejście po kolejnych pięciu dziedzińcach oraz stopniowe wchodzenie na coraz wyższe partie zabudowań. Z wielu miejsc możemy zobaczyć, jak zamek doskonale komponuje się z okolicznym krajobrazem
Naszym głównym celem i drogowskazem jest wieża zamku, krórą widać z prawie każdego dziedzińca
Końcowym etapem wędrówki po zamkowych terenach jest wejście na wieżę. Hlavni vez (bo tak nazywa się po czesku) znajduje się w najwyższej części zamku, którą stanowi niewielki plac umocniony niewiele ponad metrowym murem. Widok z wysokiej na około cztery piętra wieży na cały zamek oraz pobliską okolicę rekompensuje trudy wspinaczki po krętych schodach. Z okien doskonale widać drogę prowadzącą do miejscowości
oraz samą miejscowość w której głównie wyróżnia się pobliski kościół, który niestety był zamknięty.
Wieża oferuje również salę tortur, aczkolwiek ciekawsze niż sama ekspozycja wydają się rysunki przedstawiające wykorzystanie poszczególnych eksponatów. Ponadto, na zamku wystawiono trofea myśliwskie, kolekcję kluczy i zamków, zbroje oraz pozostałości po II wojnie światowej.
Oglądając zdjęcia można odnieść wrażenie, że jest to zagubiona wśród gór warownia. Nic bardziej mylnego. Zamek odżywa w weekendy. Podczas mojego pobytu można by ło zapoznać się z historią rzemiosła w wiekach średnich. Co chwila można było spotkac ubranych w stroje z epoki przedstawicieli dawnych zawodów.
Tu widzimy przodka pralki automatycznej,
na sąsiednim dziedzińcu można było poznać tajniki strzelania z łuku
oraz wyzwać na szpady przystojnego szermierza.
U miejscowego kowala można było zamówić podkowę na szczęście
a po trudach zwiedzania zagrać o kufel piwa w takim towarzystwie :wink:
Jednak najwięcej widzów zgromadził pokaz sokolnictwa zorganizowany na głównym dziedzińcu zamku
Można było zobaczyć zarówno sokoły w locie,
jak i później z bliska prezentowane przez uroczą Czeszkę
Już wyjeżdżając z miejscowości Soviniec otwiera nam się widok na położony na wysokości ok. 550 m zamek.
Sovinec nie rozczarowuje, warto było tam pojechać.
poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Zamek Soviniec
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Bardzo fajne miejsce, widać że zamek żyje a nie jest tylko martwym zabytkiem do zwiedzania w papciach.
OdpowiedzUsuńCiekawe miejsce i relacja. Szkoda, że nasze zamki są takie "nieożywione".Bardzo fajne jest to zdjęcie sokoła w locie i jego cień. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńbyłam cudne miejsce
OdpowiedzUsuńWidziałam orła cień, przepraszam sokoła, ale oglądając te zdjęcia piosenka sama przychodzi do głowy :)
OdpowiedzUsuń