Zamki i pałace

Niezmiennie od lat mnie fascynują. Rozbudzają wyobraźnię i przenoszą w lata przeszłe. Zobacz, jak potrafią być malownicze.

Kościoły i klasztory

Na przestrzeni lat zmieniały wygląd i style architektoniczne. Budowane ku chwale Boga zachwycają pięknem sztuki sakralnej

Kościoły drewniane

Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wtopione w krajobraz wręcz zapraszają do zwiedzenia. Odkryj ich czar.

Katedry

Imponujące budowle, olśniewają bogactwem wystroju i poziomem sztuki sakralnej

Miasta i miasteczka

Pospacerujmy po miastach i miasteczkach, które odwiedziłem. Zobaczmy, czym przyciągają turystów.

Uzdrowiska

Zapraszają niezwykłym klimatem, malowniczym położeniem i atmosferą dawnych lat

Twierdze

Fascynujące budowle militarne ukazujące geniuusz sztuki inżynierskiej

Muzea i skanseny

Bez przeszłości nie ma przyszłości. Wycieczki do miejsc, gdzie można cofnąć się w czasie, do naszych korzeni.

Cmentarze

Szczególne miejsca kultu i pamięci. Zobaczmy, co kryje się za cmentarną bramą.

W góry! w góry miły bracie!...

... tam swoboda czeka na cię. Zobacz, czy Wincenty Pol się nie mylił? Relacje z wycieczek górskich.

Skalne Miasta

Dla takich widoków przemierzam górskie szlaki. Od lat mnie fasynują.

Wodospady i kaskady

Nieważne, duże czy małe. Wszystkie urzekają swoim pięknem. Wycieczki do nich są moimi ulubionymi.

Jaskinie

Oto baśniowy świat podziemi. Jeżeli szukasz magicznych miejsc z dziecięcych snów, to tutaj je znajdziesz.

UNESCO

Opisy wycieczek do miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO

poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Zamek Soviniec

Przynajmiej raz w roku staram się wybrać do naszych południowych sąsiadów. Tym razem moim celem była mała miejscowość Soviniec położona u podnóża Niskiego Jesenika, pasma górskiego w Czechach.

Soviniec to wioska i zamek w jednym. Choć mówienie o wiosce może być pewną przesadą ponieważ tworzy ją zaledwie kilka domów na krzyż. Nazwa miejscowości pochodzi od sów, które licznie zamieszkują okoliczne lasy. Trzeba przyznać, że jest to bardzo urokliwe miejsce z malowniczym krajobrazem.

Dojeżdżając do miejscowości możemy z różnych punktów dokładniej przyjrzeć się bryle zamku

Photobucket

niedziela, 23 sierpnia 2009

Zamek w Bruntal

Dzisiaj zapraszam do obejrzenia zdjęć nietypowego zamku w kształcie ćwiartki koła, jaki znajduje się w miejscowości Bruntal w Czechach. Na początek wizualizacja z Google Earth.

Photobucket

Bruntal to najstarsze czeskie miasto zwane wrotami do Jeseników – najwyższych gór czeskich Moraw i Śląska z dostojnym Pradziadem (1492 m n.p.m.). W 1213 r., z łaski króla Przemysła Otokara I Przemyślidy, osada uzyskała prawo miejskie magdeburskie. Nazywała się wówczas Freudental, co można tłumaczyć jako Radosna dolina. Nazwa nie była przypadkowa. Tutejsze okolice, bogate w złoża złota, srebra, miedzi i ołowiu, zapewniały dostatek licznym kopaczom.

W średniowieczu Bruntal był domeną Przemyślidów opawskich – książąt władających także księstwem raciborskim, a więc obszarem ziemi raciborskiej, wodzisławskiej i rybnickiej. Za czasów króla Macieja Korwina miasto stało się centrum wolnego państwa stanowego (co ciekawe sięgało aż do gminy Pietrowice Wielkie w obecnym powiecie raciborskim) we władaniu szlachciców z Vrbna. W 1506 r. wzmiankowany jest bruntalski zamek. Budowla istnieje do dziś i zadziwia swym kształtem. Wygląda jak kawałek tortu. Dwa proste skrzydła rozchodzą się pod kątem około 100 st., a od południa nakrywa je trzecie fasadowe w kształcie półokręgu. W nim znajduje się brama wjazdowa. Taki kształt zamku jest efektem wkomponowania budowli w system starszych fortyfikacji miejskich. Budowla była wielokrotnie przebudowana i długo zachowywała obronny charakter. Wewnętrzny dziedziniec wypełniają arkadowe krużganki i wieża. Podczas zwiedzania podziwiać można bogato wyposażone wnętrza.

sobota, 15 sierpnia 2009

Łaźnia miejska w Prudniku

Miejska łaźnia powstała w 1906 roku, głównie dzięki fundacji rodziny Franklów, ówczesnych właścicieli wielkich zakładów przędzalniczych. W latach 70-tych XX w. basen przeszedł gruntowny remont. Zniknęły wówczas niestety m.in. mozaikowe, kolorowe kafelki na ścianach i podłogach, które były prawdziwą ozdobą budynku a zastąpiły je szare, standardowe flizy. Usunięto także większość wanien i natrysków, w których dawniej wielu mieszkańców korzystało z kąpieli.
W obiekcie oprócz siedziby gminnego OSiR mieści się basen kryty o rozmiarach 20x10 m.

Budynek ładnie się prezentuje obok parku miejskiego, a wzrok przyciąga wiele zdobień związanych z tematyką wody.

Photobucket

poniedziałek, 3 sierpnia 2009

Katedra w Oliwie

Sprowadzeni w 1186 roku cystersi zbudowali w Oliwie (około 1200 roku) niewielkie murowane oratorium - późniejszy kościół klasztorny. Pomimo zniszczeń związanych z napadami Prusów (1224, 1234) i Krzyżaków (1243, 1247, 1252) kościół nieustannie się powiększał, aż w trakcie odbudowy po wielkim pożarze w 1350 roku rozrósł się do dzisiejszych rozmiarów.

Po kasacie opactwa w 1831 roku kościół klasztorny stał się kościołem parafialnym. W latach 1909-1910 przeprowadzono prace konserwatorskie oraz przebito wejście w ścianie północnej i zbudowano tam pseudobarokową kruchtę. W 1925 roku stał się katedrą - siedzibą Biskupa Gdańskiego. W 1976 roku katedra otrzymała tytuł Bazyliki Mniejszej, a w 1992 roku została podniesiona do rangi Archikatedry.

Photobucket

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu