czwartek, 9 kwietnia 2020

Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Przed nami dni szczególne w tradycji chrześcijańskiej - Triduum Paschalne związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Wydarzenia te nierozerwalnie związane są adoracją grobów Jezusa w naszych kościołach. Niewiele osób wie, że budowę takich grobów w Polsce rozpowszechnił Zakon Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie zwany bożogrobcami, których zadaniem była straż przy Grobie Chrystusa w Jerozolimie oraz opieka nad przybywającymi tam licznie pielgrzymami.

Bożogrobców do Polski sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf. Pielgrzymując w 1162 roku do Ziemi Świętej przywiózł kilku braci zakonnych i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach – w Miechowie. Wraz z zakonnikami Jaksa przywiózł również kilka worków ziemi i kamieni z Golgoty. W miejscu, gdzie ją rozsypał zbudował replikę jerozolimskiego Bożego Grobu.

Kościół pw. Grobu Pańskiego szybko stał się zbyt mały. W latach 1235 – 1293 podjęto budowę nowego, romańskiego kościoła. Miechowska świątynia szybko stała się łącznikiem z Ziemią Świętą, a szczególnego znaczenia nabrała po opanowaniu Jerozolimy przez innowierców. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom, a obecny wygląd to efekt rekonstrukcji przeprowadzonej w XVIII w. Wieżę zakończono charakterystycznym hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców. Świątynia otrzymała wtedy obecny barokowo-rokokowy wystrój. Została na nowo konsekrowana 15 lipca 1799 – w 700 rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców.

Widok ogólny na kościół zza ogrodzenia.Wspomniana kula z postacią Jezusa i podwójnym krzyżem bożogrobcówWieża kościoła w całej krasie.Kruchta wejściowa. Na wysokich cokołach stoją figury: św. św. Piotra i Pawła oraz dwóch aniołów.Portal wejściowy do świątyni z 1714 r.Herb fundatora pierwszego kościoła Jaksy herbu Gryf.Barokowo rokokowy ołtarz główny.Przedstawia scenę Zmartwychwstania. Widać otwarty, obramowany głazami grób, w otoczeniu spiętrzonych chmur i glorii, z postacią Jezusa wśród główek aniołów. Po bokach – zaskoczeni żołnierze. Obok sceny głównej umiejscowiono uzupełniające ją postacie: anioła, wskazującego pusty grób i Marię Magdalenę.Nad całością góruje figura Boga Ojca trzymającego berło i wspartego o kulę ziemską.Część ofiarna ołtarza. Tabernakulum ołtarzowe wykonane w stylu rokokowym stoi na tle płyt lustrzanych wypełnionych ornamentyką rokokową. Centralnie umieszczone jest wyobrażenie Ducha Świętego w postaci gołębicy.Ładnie zdobione stalle.W kościele znajduje się duża ilość ołtarzy. Te przylegające do prezbiterium są bogato złocone. Poniżej ołtarz św. Jakuba MłodszegoOłtarz św. Augustyna.Boczny ołtarz MB Częstochowskiej w nawie południowej.Symetrycznie na nawie północnej znajduje się boczny ołtarz ze sceną Ukrzyżowania Jezusa.Oba ołtarze posiadają bogato zdobione portale.Ładna barokowa ambona.Kazalnica z postaciami czterech ewangelistów.Nad baldachimem postać anioła z tablicami Dekalogu.Kolejne boczne ołtarze, ten poniżej to św. Józefa.Ołtarz św. Anny.Bardzo efektownie prezentują się dwa ołtarze wykonane z czerwonego marmuru.Po lewej stronie z postaciami św. św. Piotra i PawłaPo prawej z postacią św. Nepomucena.Pośród atrybutów świętego brak aureoli z gwiazdami.Wspaniały barokowy prospekt organowy. Organy z postacią św. Cecylii – patronki śpiewu i muzyki kościelnej, zawierają 12 zespołów piszczałek w części środkowej (w nawie głównej) oraz po trzy zespoły w nawach bocznych.Jedna z rzeźb zdobiących organy.Cały kościół aż roi się od postaci aniołów. Kolejny na jednym z portali.Wejście do kaplicy św. Marii Magdaleny. Prowadzi przez barokowy portal z czarnego marmuru z epitafium i portretem na blasze generała zakonu bożogrobców Macieja Łubieńskiego (1617-1627).Kaplica ma gwiaździste sklepieniea ściany pokryte są freskami z XV w.Pod chórem w zachodniej ścianie kościoła, w niszy sklepionej półkoliście, znajduje się malowidło ścienne pochodzące z okresu przed 1379 r. Przedstawia ono Chrystusa ukrzyżowanego wraz z trzema Mariami. Obok stoi św. Jan i jakiś rycerz – prawdopodobnie autor fresku uhonorował w ten sposób fundatora kościoła i klasztoru księcia Jaksę.Również znajdujące się w kościele filary zdobią liczne posagi aniołów i świętych. Poniżej kilka z nich.

Strzałka kieruje nas do kaplicy Grobu Bożego. Najpierw jednak musimy wyjść z kościoła na krużganki dawnego klasztoru bożogrobców.Wejście do kaplicy znajduje się pośrodku wschodniego skrzydła krużganków. Na ścianach znajdują się ładne, neogotyckie stacje drogi krzyżowej.Kaplica Grobu Bożego w obecnym kształcie została zbudowana w 1525 r. na miejscu wcześniejszej kaplicy. Wystrój architektoniczny łączy renesans włoski z wzorami wawelskimi.

Centralnym elementem kaplicy jest Grób Chrystusa. Jest to kamienna kwadratowa budowla wykonana z ciosów kamiennych pokrytych plastyczną dekoracją. W przedniej części po lewej stronie znajduje się niskie wejście do komory grobowej. Kwadratowe wnętrze komory przykryte jest polichromowanym sklepieniem, wzdłuż prawej ściany stoi kamienny zdobiony sarkofag.Grób Chrystusa był nieodłącznym elementem kościołów wznoszonych przez bożogrobców. Miechowski został wzniesiony na ziemi przywiezionej z Jerozolimy i tu rozsypanej. Dla podniesienia autentyczności miejsca w zachodniej ścianie kaplicy został wmurowany kamień przywieziony z grobu Chrystusa z Jerozolimy.Górna część grobu jest drewniana, wykonana w stylu barokowym w II połowie XVIII w.Grób Chrystusa w całej okazałości. W okresie kiedy muzułmanie zabronili pielgrzymom odwiedzać grób jerozolimski, Miechów stał się celem pielgrzymek całej średniowiecznej Europy. Jako miejsce pielgrzymek, miechowski Grób Chrystusowy uzyskał szereg przywilejów, w tym przywilej odpustu zupełnego podobnie jak grób jerozolimski.Kopuła stropu kaplicy pokryta jest renesansowymi freskami na których w czworokątnych polach umieszczono motywy roślinne. W dolnej części umieszczone są kartusze herbowe zawierające herb królewski oraz herb królowej Bony. Wśród dostojnych gości pielgrzymujących do miechowskiego Grobu Bożego znalazła się królowa Polski św. Jadwiga. Wielokrotnie tu bywał Władysław Jagiełło oraz inni polscy królowie.Spacerując po krużgankach dawnego klasztoru zaglądamy do jeszcze jednego pomieszczenia. Znajduje się w nim kopia Całunu Turyńskiego. Z licznych tablic możemy sporo się dowiedzieć o jego historii, a także zobaczyć, jak wyglądała twarz Jezusa poprzez cyfrową obróbkę jego odbicia na płótnie.Na koniec tego postu jeszcze chciałbym pokazać zbliżenie na XIII stację drogi krzyżowej, umieszczonej w krużgankach klasztoru.Cytat zawarty pod stacją może być modlitwą na nadchodzące dni:

"Siedzi pod krzyżem Matka nieszczęśliwa,
z ran swego syna, łzami krew obmywa.
O święta Matko. Swej boleści łzami
ulżyj nam wszystkim, módl się za nami"

Moi mili, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim zdrowia i przeżycia tych dni w spokoju. Wesołego Alleluja!

Lokalizacja


54 komentarze :

 1. Dziękuję Ci za piękne i szczegółowe pokazanie tego świętego Miejsca. Byłam kiedyś w Bazylice, ale w trakcie Mszy św. więc zwiedzanie było niemożliwe, mogłam tylko ze swego miejsca podziwiać piękno tej świątyni. Twoja relacja, akurat w tym czasie, jest niezwykle cenna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Specjalnie wstrzymywałem się z publikacją tego posta, aby ukazał się właśnie w tym czasie.
   :)

   Usuń
 2. Znakomity post na Wielki Piątek. No i zobacz niby taka podróżniczka ze mnie a o miechowskiej bazylice Grobu Bożego dowiedziałam się od Ciebie. Ekspresową siódemką jeździłam wiele razy, ale nigdy nie pomyślałam nawet o tym, żeby skręcić w bok do centrum Miechowa, a to zaledwie dwa kilometry. Poprawię się następnym razem, jeżeli takowy dany mi będzie...

  Tobie i Twojej Rodzinie, niezależnie jak wielka będzie tego roku na święta, życzę zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych obfitych w błogosławieństwo Chrystusa Zmartwychwstałego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak często bywa. Mijamy wielokrotnie miejsca skrywające nie lada atrakcje, póki nam ktoś nie zwróci uwagi, że właśnie tam warto się udać. Poczekam na Twoją relację.
   :)

   Usuń
 3. Wymowny wpis. Piękne i ciekawe historycznie miejsce.
  Życzę Tobie i rodzinie Twojej spokoju i zdrowia w te tak inne jak zawsze Święta. Pogody ducha i cierpliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie Boży Grób można obejrzeć nie tylko przy okazji Świąt Wielkanocnych.
   :)

   Usuń
 4. Zachwycający, z zewnątrz już budzi zachwyt, a w środku to już zachwyt na całego. Przepiękne miejsce, jedno wielkie dzieło sztuki. :) Zdjęcia genialne, bardzo ciekawe. Pozdrawiam serdecznie i życzę, co najlepsze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miejsce może zachwycić. Tak jednolitym stylem całej Bazyliki, jak i jego atrakcjami czy historią. Polecam odwiedzenie.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Ale bogato :) Świetne zdjęcia. Kiedyś zwiedzałem Miechów i kościoły, ale nie pamiętam akurat tego ;)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My zwiedziliśmy tylko ten jeden w drodze powrotnej z jakieś wycieczki. Warto było się zatrzymać.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Świetny post na Wielki Piątek. Wspaniałe miejsce z bardzo ciekawą historią. Ja zawsze bardzo piękna relacja i cudowne zdjęcia.
  Życzę Tobie i Twoim Bliskim zdrowych, spokojnych, pełnych ciepła i miłości świąt.
  Serdecznie Cię pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dzięki Twojemu postowi zatrzymaliśmy się w tym mieście robiąc sobie przerwę w podróży. Historia bożogrobców i nas zafascynowała. Pobyt w świątyni był wielkim przeżyciem.
   Dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Wiesławie!
   Bardzo dziękuję za zainteresowanie i troskę. W piątek wróciłam ze szpitala. To nie był związek z koronawirusem. Powoli przychodzę do siebie. Jutro odwiedzę Ciebie i poczytam zaległe posty.
   Całuję i serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Piękne zdjęcia piękniej świątyni. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, może i Ty kiedyś zawitasz do Miechowa ?
   :)

   Usuń
  2. Chciałabym. Teraz marzę o podróży gdziekolwiek, tak mam dość siedzenia w domu...

   Usuń
 8. Stoi sobie taka niesamowita perełka pod Krakowem, z tak oryginalną i ciekawą historią, a ja o niej pierwszy raz słyszę! Dzięki Ci wielkie za jej pokazanie i przekazanie tych interesujących wiadomości. Ciekawe, czy to jedyne tego typu miejsce bożogrobców w Polsce:)
  Pozdrawiam życząc Wam wszystkiego najlepszego:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kościołów i klasztorów bożogrobców w Polsce na przestrzeni wieków powstało sporo. Część istnieje do dzisiaj. Zniknął tylko zakon za sprawą carskiego ukazu w 1819 roku. Ale to Miechów był ich pierwszą siedzibą. W 1996 r., po ponad 150 latach niebytności, bożogrobcy powrócili do Polski. Zostało powołane w Polsce Zwierzchnictwo Zakonu Grobu Świętego w Jerozolimie, odbyła się pierwsza inwestytura, czyli przyjęcie kawalerów i dam do Zakonu. Wielkim Przeorem Zakonu na Polskę został kard. Józef Glemp.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Dzięki za dodatkowe informacje! Resztę doszukam:)))

   Usuń
 9. Przepiękne miejsce, znam Miechów, kilkukrotnie tam byłem, ale do samej Bazyliki jeszcze nie dotarłem. Bardzo klimatyczny wpis na Wielki Piątek, dziękuję bardzo za ten wirtualny spacer. Wszystkiego dobrego na nadchodzące święta! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy następnej wizycie polecam odwiedzenie Bazyliki. Takie miejsca najlepiej ogląda się w realu.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Ale okazale miejsce, zadabne, wiele do zobaczenia! I jest sw. Nepomucen, tez pieknie oddany. I to malowidlo z XIV wieku bardzo ciekawe. Moze kiedys tam sie wybiore bedac w drodze do Krakowa.
  Pozdrawiam i zycze spokojmych Swiat!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno warto. Z głównej drogi niedaleko, a taki przerywnik w dłuższej trasie zawsze jest wskazany.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Spokojnych i zdrowych, nade wszystko! 🐣

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak widzę człowiek cały czas się uczy... nigdy nie słyszałam o tej Bazylice. Tak odmienny jest Grób Chrystusowy od oryginału w Jerozolimie, który przytłacza smutkiem i zaniedbaniem "dzięki" status quo.
  W tych dziwnych i niepewnych czasach życzę spokojnych i przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych, spokoju ducha, uśmiechu, radości i nadziei, która szepce, że wszystko będzie dobrze.
  Pozdrawiam serdecznie.
  PS
  Jeśli już jesteśmy przy nietypowych i unikalnych Drogach Krzyżowych to zapraszam do niepowtarzalnej Kalwarii Wileńskiej, która jest wyjątkowa i jako jedna z ostatnich w Europie posiada 35 Stacji Męki Pańskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Typowa Droga Krzyżowa liczy 14 lub 15 stacji (ze sceną Zmartwychwstania). Natomiast na wielu Kalwariach były budowane dodatkowe kaplice by bardziej szczegółowo oddać ostatnie chwile życia i śmierci Jezusa. Rekordowa pod tym względem jest Kalwaria Wambierzycka, gdzie postawiono ponad 80 kaplic, z czego 46 dotyczy wydarzeń od Wielkiej Wieczerzy do Wniebowstąpienia. Pozostałe przedstawiają wcześniejsze epizody z życia Jezusa lub są poświęcone innym świętym lub wydarzeniom biblijnym.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 13. Świetne zdjęcia i piękna prezentacja. Zwiedzałem ten kościół blisko 10 lat temu niedługo po remoncie wnętrza i widzę, że kolory i złocenia wyglądają nadal świeżo.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co jak co, ale obiekty sakralne w naszym kraju mają się dobrze. Odpowiednio konserwowane i pielęgnowane przez długi okres czasu wyglądają jak po remoncie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 14. Ciekawy obiekt ! Nigdy tam nie byłam, a szkoda, bo w zeszłym roku urlop spędziłam bardzo blisko tego miejsca. Pozdrawiam i życzę spokojnych i zdrowych Świat Wielkanocnych !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zawitasz w te rejony i będziesz mogła na własne oczy zobaczyć tę świątynię.
   Również pozdrawiam świątecznie :)

   Usuń
 15. Piękny post. Tak wspaniale wpisujący się w klimat Świąt Wielkanocnych. Nie możemy brać udziału w nabożeństwach w świątyniach, dlatego cieszę się, że chociaż wirtualnie mogłam tu u Ciebie odwiedzić tę wyjątkową bazylikę.
  Przesyłam życzenia zdrowia i niech się spełni wszystko to, co dla Was ważne!
  Gorąco pozdrawiam.
  Anita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właśnie pomyślałem, że to dobry moment na publikacje tego postu. Taka namiastka odwiedzenia świątyni i Bożego Grobu dla tych, co zostają w domach.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 16. Pogody ducha, zdrowia i Spokojnych Świąt Wielkanocnych! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzajemnie, dużo zdrowia i radosnego świętowania.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 17. Pięknych i mimo sytuacji ciekawie i dobrze spędzonych Świąt. Oraz jak najszybszego powrotu normalności i codzienności, którą znamy - Tobie i sobie tego życzę. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W trudnym czasie świętować nam przyszło. Na szczęście kontakty w internecie są w miarę bezpieczne. Miłego śmigusa-dyngusa, by tradycji stało się zadość.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 18. Zdrowych i pełnych Nadziei Świąt Wielkanocnych :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mokrego śmigusa-dyngusa i miłego dalszego świętowania :)

   Usuń
 19. Piękna, okazała świątynia z jeszcze bogatszą historią. Zapisuje na listę. W końcu kiedyś wyruszymy z domów w trasę :)
  Dziękuję za przybliżenie tego miejsca.
  Życzę dalszego radosnego świętowania pełnego wiary i nadziei na lepszy czas.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy są już stęsknieni za wiosennymi wypadami, tym bardziej, gdy pogoda za oknem bardzo zachęca. Na razie pozostaje nam zwiedzanie wirtualne.
   Wzajemnie radosnego świętowania :)

   Usuń
 20. Through this article I can see how wonderful it is to know the history of the Chapel of St. Mary Magdalene and see a very beautiful photo of the building.
  Thank you for your review

  Happy Easter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Welcome to my blog. The chapel of St. Maria Magdalena is one of the oldest in this church. I am pleased that you like this building.
   Regards

   Usuń
 21. Barok przytłacza, ale to co jest starsze robi wielkie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo wielu rekonstrukcji w kościele zachowały się fragmenty dawnej zabudowy. Trzeba się tylko troszkę ich naszukać.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 22. Najlepsze życzenia zdrowia poświątecznie. Przepiękne te anioły. właściwie złapałam się na tym, że będąc w jakiejkolwiek świątyni wyłuskuję z niej postacie aniołów, a potem dekoracyjne ornamenty w postaci motywów roślinnych czy muszli. W tej świątyni też znalazłabym coś dla siebie. Szkoda że większość dzisiejszych Świątyń jest tak ascetyczna w wystroju. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym kościele znajdziesz sporo anielskich akcentów. Kilka jest na zdjęciach, aby zobaczyć pozostałe zapraszam do odwiedzenia tej bazyliki.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 23. Lubimy stare kościoły. Ten jest pięknie utrzymany i posiada wspaniałą historię.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Dziękuję Ci za to piękne miejsce, szczególnie w tak ważnym czasie! Cudowna bazylika, chyba nigdy wcześniej nie widziałam tak fenomenalnych szaro-niebieskich akcentów kolorystycznych <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwróciłaś uwagę na akcenty kolorystyczne w świątyni. Każdy inaczej odbiera jej wnętrze. Nam podobała się symetria układu ołtarzy. Zarówno ich formy, zbliżonej wyglądem w południowej i północnej nawie, jak i sposobem ukazania sylwetek świętych, którym zostały poświęcone.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 25. Piękny kościół, a ja tam jeszcze nie byłam, jak tylko wszystko wróci do normalności, to napewno się tam wybiorę. Jestem zachwycona wnętrzem, te wszystkie kolory, ozdoby, coś pięknego.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy mamy nadzieję, że niedługo będzie możliwe swobodne poruszanie się. Przyjdzie pora na wycieczki i zwiedzanie. Kościół bożogrobców w Miechowie to fajny kierunek na taką wycieczkę.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 26. Zachęcam wszystkich do zwiedzenia Bazyliki. To piękne miejsce! Pozdrawiam z Miechowa ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu