Zamki i pałace
Niezmiennie od lat mnie fascynują. Rozbudzają wyobraźnię i przenoszą w lata przeszłe. Zobacz, jak potrafią być malownicze.
Kościoły i klasztory
Na przestrzeni lat zmieniały wygląd i style architektoniczne. Budowane ku chwale Boga zachwycają pięknem sztuki sakralnej
Kościoły drewniane
Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wtopione w krajobraz wręcz zapraszają do zwiedzenia. Odkryj ich czar.
Katedry
Imponujące budowle, olśniewają bogactwem wystroju i poziomem sztuki sakralnej
Miasta i miasteczka
Pospacerujmy po miastach i miasteczkach, które odwiedziłem. Zobaczmy, czym przyciągają turystów.
Uzdrowiska
Zapraszają niezwykłym klimatem, malowniczym położeniem i atmosferą dawnych lat
Twierdze
Fascynujące budowle militarne ukazujące geniuusz sztuki inżynierskiej
Muzea i skanseny
Bez przeszłości nie ma przyszłości. Wycieczki do miejsc, gdzie można cofnąć się w czasie, do naszych korzeni.
Cmentarze
Szczególne miejsca kultu i pamięci. Zobaczmy, co kryje się za cmentarną bramą.
W góry! w góry miły bracie!...
... tam swoboda czeka na cię. Zobacz, czy Wincenty Pol się nie mylił? Relacje z wycieczek górskich.
Skalne Miasta
Dla takich widoków przemierzam górskie szlaki. Od lat mnie fasynują.
Wodospady i kaskady
Nieważne, duże czy małe. Wszystkie urzekają swoim pięknem. Wycieczki do nich są moimi ulubionymi.
Jaskinie
Oto baśniowy świat podziemi. Jeżeli szukasz magicznych miejsc z dziecięcych snów, to tutaj je znajdziesz.
UNESCO
Opisy wycieczek do miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO
środa, 31 sierpnia 2011
Belweder
czwartek, 25 sierpnia 2011
Ogród Japoński we Wrocławiu
Ogród japoński został założony w latach 1909-1912 w związku z Wystawą Stulecia w 1913 r., z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga z Iłowej i zaprojektowany przez japońskiego ogrodnika Mankichi'ego Arai. Niestety, po wystawie zabrano większość z wypożyczonych detali, decydujących o japońskim charakterze ogrodu. W Ogrodzie znajdowała się pagoda, zaniedbana i rozebrana w 1997.
W latach 1996-1997, przy współpracy Ambasady Japonii oraz ogrodników polskich i japońskich z miasta Nagoja, kierowanych przez Yoshiki'ego Takamurę, przeprowadzono prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Dwa miesiące po uroczystym otwarciu, w lipcu 1997 podczas powodzi stulecia, Ogród znalazł się na trzy tygodnie pod wodą. Ok. 70% roślinności wymagało wymiany. Ponowne otwarcie nastąpiło w październiku 1999.
Dzięki pracy japońskich specjalistów, wszystkie elementy, w najdrobniejszych szczegółach, są zgodne z oryginalną japońską sztuką ogrodową. Każdy z nich ma swoje miejsce i znaczenie, trudno nieraz dostrzegalne dla Europejczyków. Ogród, nawiązując do założeń historycznych z 1913, uzyskał jednocześnie wiele zupełnie nowych elementów nadających mu niepowtarzalny charakter. Jest celem wycieczek i spacerów wrocławian. /Wikipedia/
Poniżej kilka zdjęć pokazujących fragmenty ogrodu.
Most z pawilonem widokowym YUMENDO BASHI
sobota, 20 sierpnia 2011
Kanion rzeki Kamenice
Na początek kilka informacji z Wikipedii
Przełom położony jest w północnych Czechach, na obszarze Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (NP České Švýcarsko) na Wyżynie Dieczyńskiej (Děčínská vrchovina), wzdłuż dolnego biegu rzeki Kamenice, około 0,1 km na wschód od centrum miejscowości Hřensko w powiecie Děčín.
Jest to charakterystyczna naturalna formacja skalna w Szwajcarii Czeskiej o długości około 960 m i prawie pionowych ścianach o wysokości od 50 do 150 m. Przełom stanowi głęboka dolina rzeczna wyżłobiona erozyjną działalnością rzeki, w mezozoicznych warstwach kredowych piaskowców środkowego turonu. Pochyłe ściany skalne i dno doliny pokrywa gruz wapienny, a wzdłuż wodnego biegu rzeki układają się piaszczyste aluwialne osady. Powyżej, w kierunku górnego biegu rzeki znajduje się Divoká soutěska. Pomiędzy cieśninami Edmundova soutěska i Divoká soutěska wzdłuż rzeki, nad którą wznoszą się olbrzymie ściany i wieże z piaskowca, prowadzi droga. Przełom rzeki Kamenice stanowi jedną z wielu atrakcji turystycznych Czeskiej Szwajcarii.
Naszą wycieczkę zaczynamy w miejscowości Mezna. Obok pensjonatu "Na vychlidce" znajdujemy zielony szlak, którym schodzimy do doliny rzeki Kamenice
poniedziałek, 15 sierpnia 2011
Zamek w Českým Krumlovie
Ten drugi pod kątem zajmowanej powierzchni zamek w Czechach pochodzi z połowy XIII w.
Budowę zamku na lewym brzegu rzeki Wełtawy rozpoczęli członkowie możnego rodu Vitkowiców. Od 1302 roku zamek był własnością i główną siedzibą rodu Rožmberków. Za czasów Piotra z Rožmberka został wybudowany nowy, tzw. "Górny Zamek", później często rozbudowywany i przebudowywany. Obecnie całość zabudowań prezentuje formę renesansowej warowni.
Zwiedzanie zaczynamy od wejścia przez tzw Czerwoną Bramę na teren pierwszego dziedzińca
sobota, 6 sierpnia 2011
Český Krumlov
Tyle, że ilustracja przedstawia współczesny wygląd miasta Český Krumlov. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale miasto w całości zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny.
Zapraszam na wędrówkę malowniczymi uliczkami jednego z najładniejszych miast, nie tylko w Czechach, ale i w Europie.
Stara część miasta rozlokowała się w zakolu Wełtawy. Już podczas dojazdu naszym oczom ukazuje się potężna sylwetka zamku,