poniedziałek, 11 listopada 2019

Zamek Pernštejn

Tym razem zapraszam do jednego z większych czeskich zamków, malowniczo położonym na wzniesieniu nieopodal miejscowości Nedvědice - do zamku Pernštejn. To jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych zamków gotyckich na Morawach. Naszą wycieczkę zaczynamy na niewielkim parkingu, przy lokalnej drodze prowadzącej z Nedvědic do miejscowości Smrček. Istnieje co prawda duży płatny parking u stóp zamku, ale z niego odległość do zamku jest podobna, więc po co przepłacać.

Już wkrótce po wyjściu z samochodu widzimy sylwetkę zamku na pobliskim wzniesieniu. Pogoda nam dopisała. Był dość ciepły, wiosenny dzień, chociaż przyroda jeszcze jakby trwała w zimowym letargu. W końcu jesteśmy na Wyżynie Czesko-Morawskiej, tutaj wiosna zaczyna się nieco później.



Warownia ta wzniesiona została prawdopodobnie już w drugiej połowie XIII wieku. Od początku swojego istnienia aż do końca XVI wieku twierdza stanowiła główną siedzibę rodową członków możnej rodziny Pernštejnów. W XIV wieku zamek został poddany pierwszej większej przebudowie. Wtedy to niewielki gród obronny przekształcony został w zajmującą całe wzniesienie majestatyczną dobrze ufortyfikowana twierdzę obronną godnie reprezentującą swoich możnych właścicieli. Strategiczna lokalizacja (na wysokiej skale), głębokie fosy oraz wysokie mury obronne z wieżami skutecznie zabezpieczały i uniemożliwiały łatwe zdobycie warowni.



Po przejściu ok 400 metrów mijamy skrzyżowanie z drogą prowadzącą do płatnego parkingu, zaraz za nim po lewej stronie znajdujemy leśną ścieżkę trawersującą wzniesienie. Idąc nią, po około 10 minutach dochodzimy do bramy tzw. nowożytnego bastionu, przez którą wchodzimy na teren dawnego podgrodzia.



Znajdują się tutaj m.in. zamkowa restauracja mieszcząca się w budynkach dawnych stajni oraz toalety, z których warto skorzystać przed rozpoczęciem zwiedzania zamku, później nie będzie już takiej okazji.

Przed nami budynek barbakanu, chroniący dawniej główne wejście na teren zamku, Kiedyś był otoczony fosą, a dostęp umożliwiał most zwodzony. Dzisiaj po nim zostały tylko otwory na łańcuchy.



Zaraz za bramą znajdują się kasy biletowe. Do wyboru mamy cztery możliwości zwiedzania. Wybieramy przekrojową trasę I - od gotyku do XX wieku pozwalającą zapoznać się z wszystkimi ważniejszymi miejscami na zamku. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje ok 40 minut, a koszt biletu to 160 KCZ.

Miejsce zbiórki z przewodnikiem znajduje się w głębi zamku. Na razie kierujemy się ku kolejnej, trzeciej bramie.



Po jej minięciu wreszcie widać sylwetkę zamku.



Znajdujemy się na tzw. drugim podzamczu. W widocznym po lewej stronie budynku, znajduje się sklep z pamiątkami. Dalej ładnie widać czworokątną, pięciopiętrową wieżę Barborka. Połączona z zamkiem tylko drewnianym pomostem wieża miała być ostatnie schronieniem mieszkańców w przypadku ataku nieprzyjaciela. Do takiej sytuacji jednak nie doszło. Zamek nigdy nie został zdobyty, ale czy można się temu dziwić, w oddali widzimy kolejną bramę broniącą dostępu do głównego budynku warowni, gdzie również zainstalowano most zwodzony, a terenu broniła kolejna fosa i wysoki mur obronny.



Po prawej stronie znajduje się niewielki ogródek z ozdobną bramą i ładną kutą kratą.



Na portalu bramy znajdują się herby jednego z kolejnych rodów zamieszkujących zamek. Trochę zatarta inskrypcja skrywa nazwisko i datę fundatora bramy. Był nim baron Ignác Schröffel z Mannsberku, który mieszkał na zamku na przełomie XVIII i XIX wieku. Przez kilkanaście lat budował na południowym stoku wzniesienia zamkowego ogród krajobrazowy. Został oddany do użytku w roku 1802 i tę datę można znaleźć na portalu bramy. Za bramą znajdowały się schody prowadzące do ogrodu.



Nasze odwiedziny zamku miały miejsce w 2016 roku. Brama była zamknięta i tylko wprawne oko mogło dostrzec przez nią reszki dawnej architektury ogrodowej i ścieżek, ukrytych w starym drzewostanie. Obecnie trwają szeroko zakrojone prace z wykorzystaniem środków unijnych nad przywróceniem świetności ogrodu, który kiedyś był zaliczany do najładniejszych na Morawach. Już niedługo, bo w 2020 roku, odwiedzający zamek turyści będą mogli spacerować po dawnych alejkach ogrodowych i cieszyć się widokiem odnowionych obiektów, m.in. pustelni, pawilonu chińskiego czy łaźni tureckiej. Całość uzupełnią rabaty kwiatowe, rzeźby ogrodowe i fontanny z małymi stawami.

W chwili naszych odwiedzin kilka z ogrodowych rzeźb ustawionych na trawniku raczej straszyło swoim wyglądem. Jedynie ta na zdjęciu poniżej nadawała się do sfotografowania.



A oto i czwarta brama broniąca niegdyś dostępu do głównych zabudowań zamkowych.



Idąc do niej po kamiennym moście zadzieramy głowę, by zobaczyć z bliska pomost łączący zamek z wieżą Barborka (Barbara). Podobno jest to najstarszy kryty, drewniany most w Czechach. Pochodzi z XVI wieku. Podróżując po Czechach zauważyłem, że takie kryte mosty są u nich dość powszechne, zwłaszcza na Morawach.



Po przejściu bramy idziemy teraz wzdłuż zamkowych budynków. Uwagę zwracają liczne, renesansowe wykusze powiększające pomieszczenia na danym pietrze.



Czasem całe piętro wystaje poza obręb niższej kondygnacji. Takie rozwiązania konstrukcyjne, popularne na Bałkanach i w Turcji, są w tej części Europy rzadko spotykane.



Przed nami kolejna, tzw. Czarna Brama. Ta broniła dostępu do głównego dziedzińca zamkowego. Ma postać zamieszkałej wieży.



Po jej przejściu pozostaje nam jeszcze minięcie kamiennego mostu.



W końcu jesteśmy na dziedzińcu zamkowym. Mamy jeszcze kilka minut do przyjścia przewodnika, więc udajemy się w kierunku widocznych drzwi, za którymi znajduje się zamkowa kaplica pw. Nawrócenia św. Pawła.



Warto ją zobaczyć z uwagi na ładne freski pokrywające jej ściany i sufit autorstwa Františka Ecksteina z 1716 roku.



Ołtarz główny ze sceną Nawrócenia św. Pawła.



Niewielkie barokowe organy.



Fresk na plafonie kaplicy.



Po wyjściu z kaplicy rozglądamy się po dziedzińcu. Widok na wieżę Barborka.



Kamienny most prowadzący do drzwi wejściowych zamku.



Zbliżenie na detale fasady.



Herb pierwszych właścicieli zamku, rodziny Pernštejnów - głowa żubra.



Pojawiła się pani przewodnik, razem z grupą kilkunastu osób udajemy się po schodach na kamienny mostek. Stajemy przed gotycką bramą wejściowa do zamku. I tutaj znajdował się ok 2,5 metrowy zwodzony mostek, ostatnia przeszkoda dla próbujących zdobyć zamek.



Sień wejściowa.



W jednym z okien znajduje ładny witraż z herbem Pernštejnów.



Z sieni wychodzimy na mały, wewnętrzny dziedziniec tzw. tyrolski. To tutaj górnicy tyrolscy wykuli w skałach głęboką na prawie 30 metrów cysternę, gromadząca wodę z rynien dachowych. Stanowiła rezerwę wody na wypadek wojny i codzienne potrzeby zamku.



Przewodniczka prowadzi nas teraz do dawnych pomieszczeń służby. Skromne pokoje zawierały jedynie podstawowe meble i łóżko.



W jednym z pomieszczeń zatrzymujemy się przy niewielkim obrazku. Jest z nim związana legenda o Białej Damie. Swego czasu była ona miejscową służką, która bardzo zaniedbywała swoje obowiązki spędzając całe dnie na przeglądaniu się w lusterku. Kiedy przestała chodzić także i na msze, miejscowy mnich uznał, że musi przemówić jej do rozsądku. Młoda panna jednak zignorowała go zupełnie, co do tego stopnia rozzłościło zakonnika, że przeklął ją na wieki. Jej duch po dziś dzień błąka się po zamkowych zakamarkach i korytarzach.



Tyle legenda, jednak turystki odwiedzające zamek powinny bacznie uważać na lustra, bowiem ta która spojrzy w jakieś, w ciągu roku utraci swą urodę.

Z pomieszczeń służby wędrujemy teraz na wyższe kondygnacje ku przejściu prowadzącemu na wieżę Barborka. Dopiero w środku widać jak pomost jest stylowo zabudowany. Z zewnątrz przypomina odeskowany mostek, a tutaj mamy ładne modrzewiowe boazerie.



Jeszcze kilka schodów do góry i stajemy na tarasie wieńczącym wieżę Barborka. Kiedyś był to wspaniały punkt obserwacyjny na całą okolicę. Nikt niezauważony nie mógł się dostać w pobliże zamku. Dzisiaj również wieża oferuje ładne widoki. Poniżej widok na miejscowość Nedvědice i wschodnią wieżę przy kaplicy.



Z drugiej strony widać ładnie cały teren dawnego podgrodzia. A wszystko w otoczeniu malowniczych wzniesień Wyżyny Czesko-Morawskiej.



Zbliżenie na barbakan i teren pierwszego podgrodzia. Budynki po lewej stronie to dawne stajnie, a dzisiaj restauracja.



Z wieży przez pomieszczenie kuchni zamkowej



schodzimy do bardziej reprezentacyjnej części zamku. Poniżej salonik myśliwski.



Wielka sala rycerska.



Na ścianach portrety rodzinne oraz sceny ze Starego Testamentu.






Mijamy kolejne pomieszczenia z galeriami obrazów rodowych.






Salonik chiński



Portret rodzinny twórcy założenia ogrodowego, barona Ignáca Schröffela.



Zegar kominkowy.



Pokój sypialny, pełniący również funkcję wypoczynkowego.



Jego ściany pokrywają romantyczne malunki.






Pokój dziecięcy.



Biblioteka z bogatym księgozbiorem. W pomieszczeniu tym kończymy zwiedzanie wnętrz zamkowych.



Wychodzimy z zamku tą samą trasą, jak tu przyszliśmy. Widok na kamienny most.



Ogródek zamkowy, w niedalekiej przyszłości pewnie tędy będzie wiodło wejście do odnawianego ogrodu krajobrazowego.



Jeszcze jedno spojrzenie na pomost łączący zamek z wieżą Barborka.



Po przejściu bramy w barbakanie znów jesteśmy na dawnym przedgrodziu. W jego środkowej części znajduje się nieczynna fontanna z postacią św. Nepomucena. Z tyłu po prawej widać główną bramę wejściową na teren podgrodzia, a po środku pozostałość dawnych umocnień zamkowych tzw. baszty podkowiastej.



Warto na nią wejść (są wygodne schodki), gdyż z niej mamy bardzo ładny widok na całe założenie zamku Pernštejn.



Wspomnę jeszcze, że wokół zamku poprowadzono kilka ścieżek, którymi możemy dojść do bardziej odległych punktów widokowych. My tego dnia chcieliśmy jeszcze dojechać do Mikulova, więc je sobie odpuściliśmy.

Lokalizacja zamku.

51 komentarzy :

 1. Wszystko pięknie, ale jak to ogrzać zimą?! Wolałabym jednak mieszkać w pałacyku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, jak tam radzono sobie zimą. Tym bardziej, że w większości pomieszczeń nie ma żadnych pieców ani kominków. W wielkiej reprezentacyjnej sali rycerskiej nie ma nawet oświetlenia. Dalej w użyciu są świece.
   :)

   Usuń
 2. Nie wiem, czy kiedykolwiek będę miała możliwość, by zwiedzić ten niezwykle piękny zamek. Dlatego dziękuję Ci za cudną fotorelację i dokładny opis. Widok z tarasu na okolicę jest absolutnie zjawiskowy, a sam zamek, jego architektura i wszelkie detale, wnętrza, kaplica, biblioteka... Brak mi słów, więc czas kończyć zachwyty.
  Pozdrawiam najserdeczniej. Anita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może wcześniej już widziałaś ten zamek nie wiedząc, gdzie się znajduje. Za sprawą jego atrakcyjności i autentyczności zagrał już w kilkunastu filmach. Najbardziej znane to Wampir Nosferatu, Joanna d`Arc, Van Helsing czy Trzej muszkieterowie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Niesamowite wrażenie robi ten zamek. Mnie szczególnie przyciągnęły te rozmaite wykusze. A wnętrza takie na bogato. Czesi mają to szczęście, że w większości ich zamki nie uległy takiemu bezmyślnemu zniszczeniu jak u nas. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykusze to element charakterystyczny tego zamku. Na pewno zwracają uwagę swoim kształtem i różnorodnością.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Z zewnątrz, najbardziej podobała mi się wieża Baborka a w wewnątrz - biblioteka.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś, co lubi. Zamek zaskakuje różnorodnością stylów architektonicznych oraz wystrojem sal. Polecam jako cel wycieczkowy.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Można śmiało rzec, że Czechy są krainą zamków i na dokładkę każdy z nich ma swoją ciekawą historię, przepiękne położenie i oczywiście zachwycający styl architektoniczny. Gratuluję przepięknych zdjęć i możliwości fotografowania wnętrz zamkowych. Czyżby zmieniły się przepisy w Czechach, bo gdy ja zwiedzałam czeskie zamczyska to w żadnym z nich nie pozwolono robić zdjęć, nawet za dodatkową opłatą. Czemu ma służyć zakaz fotografowania - tego nie rozumiem?
  Zamek Pernštejn nigdy nie został zdobyty i nie został zburzony przez Niemców ( wiadomo dlaczego)i Sowietów i dlatego "perłę" Moraw można oglądać w pełnej okazałości. Należy tylko pamiętać by nie zerkać w zamkowe lustra bo te kradną młodość i urodę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnie to bywa, jeśli chodzi o robienie zdjęć. Zwykle trzeba dodatkowo za taką przyjemność zapłacić, czasami jest całkowity zakaz. Zwykle udaje mi się wykonać kilka fotek nawet tych zakazanych miejsc, ale nie zawsze są to zdjęcia, które można pokazać.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Pernstejn to prawdziwa perełka, jeśli chodzi o autentyczność architektury to bije na głowę taki np. Karlstejn.

  Podczas mojej wizyty nie można było robić zdjęć w środku, widzę, że to się potem zmieniło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już napisałem Agnes, że największym walorem tego zamku jest jego autentyczność. Kilkaset lat historii mało skażonej poprawkami. Salony, gdzie wciąż źródłem światła są świece.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Jestem pod wrażeniem zamku Pernštejn. Prawdziwa perełka. Jestem zachwycona wielką salą rycerską, biblioteką, kaplicą. Czechy to czołówka pod względem ilości zamków i pałaców. Mają ich na pęczki.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz racje, w Czechach można naliczyć ok 700 zamków lub ich ruin. Dla porównania w Polsce, kraju o czterokrotnie większej powierzchni jest ich niewiele ponad 200. Czeskie zamki przyciągają jak magnes, sam odwiedziłem ich około 50, i wciąż mam ochotę na kolejne.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Kiedyś znalazłam informację w przewodniku, że w Polsce jest około 400 zamków, no cóż wiele z nich to ruiny. W samym województwie dolnośląskim znajduje się przeszło 100 zamków. Czechy oczywiście pod względem ilości zamków są, jak pisze Łucja w czołówce.
   Na ten zamek od dawna mam apetyt, by go zwiedzić.
   Piszesz, że zwiedziłeś około 50. Piękny wynik. My też sporo, ale nie aż tyle...
   Bardzo ciekawa relacja. Przeczytałam jednym tchem. No i świetne zdjęcia
   Pozdrawiam Cię serdecznie.

   Usuń
  3. Wiem, że lubisz zwiedzać zamki. Do tego macie stosunkowo blisko. Pewnie w przyszłym roku będą już otwarte ogrody zamkowe, więc myślę, że będzie to jeden z Waszych celów wycieczkowych.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  4. W Polsce zamków i ruin jak wzmiankuje Barbarossa jest około 400. Z tym że obiektów takiej klasy jak ten który pokazujesz - garstka.

   Usuń
  5. Trochę poszperałem i GUS podaje, że w Polsce jest dokładnie 419 obiektów zakwalifikowanych jako zamki, z tego około 180 to ruiny. Ciekawa jest też definicja zamku. Aby go tak nazwać wszystkie jego zabudowania (obronne i mieszkalne) powinny tworzyć zamknięty obwód.

   Usuń
 8. Rzadko się zdarza widzieć tak zachowany obiekt, gdzie od XVI wieku niewiele się zmieniło.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze czasem zaparkować wcześniej, aby dawkować sobie widoki. To był dobry pomysł, bo z każdą chwilą było coraz ciekawiej. Architektura niesamowita, ale nic raczej nie wskazywało na to, że wnętrza zamku są takie piękne. Sala Rycerska, to dla mnie majstersztyk zdobnictwa! Dzięki z tę niesamowitą wyprawę:)
  Pozdrowienia na ten piękny, jesienny czas:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, oglądając surowe ściany zamku byliśmy pozytywnie zaskoczeni pięknym wystrojem niektórych sal. Bardziej pasowały do pałacu niż tego starego zamczyska. Niedługo zamek jeszcze bardziej zyska po zakończeniu rekonstrukcji zamkowego ogrodu. Może jeszcze kiedyś tam zawitamy ?
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 10. Wynajdujesz perełki, Wkraju, aż chce się odwiedzić te miejsca; opisy poparte fachowymi zdjęciami, gotowce przewodnickie:-) pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś przyjąłem taką formułę moich postów i jej nie zmieniam.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 11. Zgadzam się, że twoje posty można wydrukować i będą służyły za profesjonalny przewodnik, taki jakich brak w księgarniach. Zastanawia mnie, że nieurodziwe turystki patrząc w lustro zyskują na wyglądzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem. Uważam, że wszystkie turystyki są urodziwe. Jakoś nie spotkałem innych.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. :) Wielkie podziękowania w imieniu wszystkich turystek.

   Usuń
 12. Fantastyczna budowla. Bardzo lubię gotyk a ten zamek to jak dla mnie prawdziwa perełka stylu. I chociaż nie jestem fanką zwiedzania zamkowych wnętrz to te romantyczne malowidła w sali wypoczynkowej zrobiły na mnie wielkie wrażenie. No i biblioteka z księgozbiorem ale ja uwielbiam czytać więc na widok półek zastawionych książkami zawsze szybciej bije mi serce.
  Pozdrawiam przeserdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że na mnie też tak działają biblioteki. Szczególnie te wiekowe. Czy to w zamkach, pałacach albo klasztorach, stanowią najciekawsze pomieszczenia i zwykle są też wspaniale udekorowane malowidłami. No i te meble. Pięknie się to wszystko komponuje.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 13. Ile wspaniałych zdjęć, poczułam się jak bym tam była. Czesi maja piękne te zamki. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, jest ich dużo i większość w doskonałym stanie. Myślę, że znalazłabyś tam wiele plenerów malarskich z widokiem zamku.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Zapraszam do mojej strony, też umieściłam wpis o zamku. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

   Usuń
 14. Oglądając takie miejsca, człowiek boleśnie się przekonuje ile kosztowała nas imperialna polityka magnaterii i dynastyczne ambicje Jana Kazimierza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten zamek leżał na terenach Habsburgów, co ma z tym wspólnego Jan Kazimierz ?

   Usuń
  2. Ale ten zamek istnieje! Ma się dobrze! Nikt go nie zburzył, nie spalił, nie splądrował... tymczasem większość naszych zamków tak skończyła dzięki polityce Jana Kazimierza i postawie magnaterii.

   Usuń
 15. Zamek dający pole dla wyobraźni, urocze zakamarki, tajemnicze pomieszczenia, wspaniałe wnętrza, można na chwilę przenieść się w czasie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie każda wizyta w takich zamkach jest podróżą w czasie. Przeżywaną dwukrotnie, raz, gdy je odwiedzałem i drugi raz podczas pisania postu, gdy szukając materiałów odkrywam różne powiązania historyczne związane z danym miejscem.
   Pozdrawiam.



   Usuń
 16. To prawdziwa perełka, Twoja relacja jest fascynująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że tak to odbierasz. A zamek faktycznie wyjątkowy w swojej formie, prawie niezmienionej od XVI wieku.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 17. Oooo! piekny! i z zewnatrzn i wnetrza bardzp ciekawe. pokoj dzieciecy wzruszajacy. Potega zamku, architektura, wieze, mosty, mury, wszystko to robi niesamowite wrazenie...no i tak dobrze pomyslane, ze nigdy nie byl zdobyty! warto tam sie wybrac...a kilka razy przejezdzalam nie tak daleko tej miejscowisci! szkoda, ze o nia nie zahaczylam! pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się zgadzam z Twoją opinią. Zamek robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Szkoda, że będąc w pobliżu nie zwiedziłaś go. Do następnej okazji :)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 18. Zamki w Czechach są wyjątkowo piękne i okazałe.
  Wiele z nich zwiedzałam, ale tego akurat nie znam.
  Dziekuję za piękne zwiedzanie...
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele czeskich zamków i pałaców odnowiono w ostatnich latach. Ten robi duże wrażenie dzięki temu, że właśnie nie został odnowiony. Wszystko wygląda tutaj, jak kilkaset lat temu. Warto go zobaczyć w takiej postaci.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 19. Nigdy nie słyszałam o tym zamku. Jest bardzo ciekawy. Największe wrażenie zrobiła na mnie Sala Rycerska - sufit niesamowity! oraz biblioteka z przesuwanymi (zapewne) schodkami. Wieża Barborka to w pierwszej chwili myślałam, że to... zamkowa toaleta :) Fajny obiekt, podoba mi się. Pozdrawiam Wkraju! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toalet akurat w tym zamku nie ma, nawet dzisiaj. Ale może kiedyś w przeszłości i takie miała przeznaczenie ta wieża. Chyba w naszym zamku w Kwidzynie taką rolę spełniała specjalnie dobudowana wieża, zwana gdaniskiem.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  2. Takie też miałam skojarzenie - z zamkiem w Kwidzynie właśnie :)

   Usuń
 20. Piekny zamek i relacja :) POZDRAWIAMY

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ładny zamek. Ale nahbardziej podoba mi się wieża Barborka wraz z mostem do niej prowadzacym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamek zaskakuje pewnymi rozwiązaniami. Wieża służyła jako ostatnie schronienie na wypadek zdobycia zamku. Na szczęście nigdy do tego nie doszło.
   pozdrawiam.

   Usuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu