poniedziałek, 7 maja 2018

Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Kościoły Pokoju i Łaski to wyjątkowe świątynie w naszym kraju. Powstały po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. O ile Kościoły Pokoju powstały na mocy ustaleń pokoju westfalskiego zaraz po zakończeniu wojny, to Kościoły Łaski zaczęto budować ok. 50 lat później na mocy ugody altransztadzkiej. W sumie powstało sześć nowych kościołów. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze prezentowałem już na moim blogu, pora pokazać pierwszy z Kościołów Łaski.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze powstał w latach 1709-1718. Architektem świątyni był Martin Frantz, który zaprojektował kościół w stylu barokowym na planie krzyża greckiego. Tuż po wybudowaniu długość razem z pomieszczeniem na zakrystię wynosiła około 74 metry, a wysokość, łącznie z krzyżem na szczycie kopuły – 57 metrów. Kościół posiada 4020 miejsc siedzących, drugie tyle osób może stać.

Kościół do złudzenia przypomina swój pierwowzór - kościół Św. Katarzyny w Sztokholmie (dzieło tego samego projektanta).Wnętrze wyposażone zostało w trzy kondygnacje empor. Ich balustrady ozdobiono cytatami i malowidłami przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu.Niezwykle pięknie prezentuje się ołtarz główny wraz ze znajdującym się nad nim prospektem organowym. Całość tworzy rozbudowaną, przepięknie zdobioną formę architektoniczną. Centralne miejsce zajmuje obraz Jezusa modlącego się w Ogrodzie Oliwnym. Poniżej, w szklanej kapsule znajduje się relikwiarz Krzyża Świętego z dwiema drzazgami. Autentyczność relikwii potwierdza oryginalna pieczęć umieszczona w kapsule oraz certyfikat wystawiony przez Stolicę Apostolską.Fundatorem ołtarza i organów w 1729 roku był bogaty Kupiec Chrystian Gotfryd Menzel. Przyjrzyjmy się z bliska niektórym detalom.Ładnie prezentuje się wyrzeźbiona z jednego bloku piaskowca ambona z 1717 roku.Na balustradzie kosza ambony i schodów znajdują się płaskorzeźby Chrystusa Zbawiciela, Czterech Ewangelistów, Zesłania Ducha świętego, Mojżesza i Węża Miedzianego oraz personifikacja Miłości Bożej. Podstawę ambony stanowi kolumna z której wyłaniają się postacie aniołów podtrzymujących jej czaszę. Nad amboną zawieszony jest ośmioboczny drewniany baldachim z rzeźbionymi figurami Apostołów.

Wszystkie sklepienia kościoła ozdobione są malowidłami naściennymi w stylu późnego baroku. Ich autorami są: Johann Hoffmann z Głogowa (uczeń M. Willmanna) i Feliks Antoni Scheffler z Pragi.

Centralne miejsce zajmuje iluzorycznie wymalowana kopuła z elementami architektury i postaciami czterech ewangelistów.Od strony południowej mamy przedstawienie Drabiny Jakuba.Od strony zachodniej widać scenę Zmartwychwstania Jezusa.a od północy Nawrócenia Pawła.Scena chrztu Jezusa na jednym z witraży.Po wyjściu z kościoła zwracamy jeszcze uwagę na płyty i epitafia umieszczone w ogrodzeniu kościoła.Jak podaje Wikipedia Kościołami Łaski były ewangelickie kościoły w Żaganiu, Kożuchowie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Miliczu i Cieszynie. Jako świątynia ewangelicka do dziś przetrwał tylko kościół Jezusowy w Cieszynie. Kościoły w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze i Miliczu zostały przejęte przez katolików po II wojnie światowej. Świątynie w Żaganiu i Kożuchowie zostały zburzone. Ocalały z nich tylko wieże.

Kościół w Miliczu planuję zobaczyć niebawem.

Lokalizacja miejsca.

16 komentarzy :

 1. To jest, powiedziałabym, orgia piękna! Z zewnątrz taki sobie, ale w środku zwala z nóg... Nie mogę się napatrzeć.
  Na marginesie - słyszałam o czymś takim jak kościoły pokoju, ale o kościołach łaski czytam pierwszy raz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oho, widzę, że kolega do mojego miasta zawitał :) Do niedawna był to kościół garnizonowy WP, ale po tym jak został tu tylko jeden żołnierz nakazano rozformować parafię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękny, prawdziwa perełka! To kolejne miejsce, które chcę zobaczyć i zapisuję w Notesiku Marzeń. Jak zwykle Twoje zdjęcia budzą zachwyt.
  Jak wiesz, lubię odwiedzać obiekty sakralne, lubię ich architekturę, sztukę.
  I lubię łączenie sacrum z profanum. Tylko w naszym kraju jest wiele takich wspaniałych świątyń, z których chociaż część chciałabym zobaczyć.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak nie lubię baroku, to ten tu pokazany jest niezwykle... ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bylam i widzialam..jest przepiekny empory szczegolnie przypaqdly mi do gustu.
  Pieknie sfotografowana ta perelka. pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam tylko jeden raz w Jeleniej. Żałuję, że nie udało mi się zobaczyć tak pięknego kościoła. Ale z prawdziwą radością zwiedziłam go na twoim blogu, za co dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyzwyczailiśmy się, że organy są z tyłu, a tu proszę, wkomponowane w ołtarz główny. I to w bardzo ładny sposób. Tylko tak się zastanawiam, jak ksiądz wytrzymuje ich dźwięk podczas mszy, kiedy organista ma przypływ euforii :) :) :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję przyjść i posłuchać :-)
   Proponuję również posłuchać z płyty CD. Szczegóły na moim mailu.

   Usuń
 8. Przepiękny jest ten kościół. Przyznam szczerze nigdy nie słyszałam o kościołach łaski.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałem o takim kościele,ale wygląda bardzo ładnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również nie miałam pojęcia o tym , że są takie kościoły. W zeszłym roku w wakacje byłam w Jeleniej Górze i zupełnie przypadkiem wstąpiłam do tego właśnie kościoła . Szczęka mi opadła z wrażenia. Cieszę się,że mogłam sobie przypomnieć tamte chwile. Asia z Iwonicza

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdybym zobaczyła ten kościół z zewnątrz, nie zachęciłby mnie do zwiedzenia wnętrza... A tu taka niespodzianka! Rewelacja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie będę się wychwalać, że nie słyszałam o takich kościołach, a tu proszę perełka.
  Dzięki za detale, do tego tak starannie opisane.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. super wpis:)

  OdpowiedzUsuń
 14. To jedno z tych miejsc, które pozostają w pamięci na zawsze. Przynajmniej w mojej :) Ewa

  OdpowiedzUsuń
 15. Wystrój jak teatralna scenografia, oczywiście w dawnym stylu, dzisiejsza ascetyczna dekoracja ma się do tej dawniejszej nijak. Nie można się napatrzeć na to barokowe cudeńko.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu