Zapraszam w malowniczy rejon Wy偶yny Krakowsko-Cz臋stochowskiej. Trasa opisanej wycieczki wiedzie z Mirowa do Bobolic. W tych dw贸ch miejscowo艣ciach mo偶na zobaczy膰 dwa z dawnych zamk贸w Kazimierza Wielkiego. W臋dr贸wka zajmie nam ok. 3 godziny 艂膮cznie ze zwiedzaniem tych zamk贸w. Poruszamy si臋 wytyczonym czerwonym szlakiem turystycznym Orlich Gniazd.
Ju偶 doje偶d偶aj膮c do Mirowa widzimy po艂o偶one na wzg贸rzu ruiny zamku.
Zamek Mir贸w zosta艂 zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego oko艂o po艂owy XIV wieku, cho膰 przypuszcza si臋, 偶e ju偶 wcze艣niej istnia艂y w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Pocz膮tkowo warowni臋 tworzy艂a kamienna stra偶nica podleg艂a pod pobliski Zamek Bobolice, kt贸ra wraz z nim wchodzi艂a w sk艂ad systemu obronnego znanego dzi艣 jako „Orle Gniazda”.
Stra偶nic臋 bardzo szybko rozbudowano do rozmiar贸w zamku. Warownia zosta艂a nadana jako lenno W艂adys艂awowi Opolczykowi przez Ludwika W臋gierskiego, jednak za prowadzenie wrogiej Polsce polityki W艂adys艂aw Jagie艂艂o odebra艂 j膮. Pod koniec XIV wieku Zamek Mir贸w sta艂 si臋 w艂asno艣ci膮 Krystyna z Kozieg艂贸w, z czasem przechodz膮c w r臋ce kolejnych rycerskich rod贸w.W 1442 roku dobra mirowskie naby艂 Piotr z Bnina i zapocz膮tkowa艂 rozbudow臋 zamku. Kontynuowali j膮 nast臋pni w艂a艣ciciele Myszkowscy herbu Jastrz臋biec, kt贸rzy przenie艣li tu swoj膮 siedzib臋 rodow膮 mianuj膮c si臋 „Margrabiami na Mirowie” (Marchio de Mirow). Za ich czasu zamek podwy偶szono oraz zbudowano wie偶臋 mieszkaln膮. Jednak偶e ograniczone mo偶liwo艣ci rozbudowy spowodowa艂y, 偶e Myszkowscy przenie艣li si臋 do nowej, wygodniejszej siedziby. Zamek przeszed艂 w r臋ce Piotra Koryci艅skiego, a nast臋pnie rodziny M臋ci艅skich.
Zamek Mir贸w mocno ucierpia艂 podczas „potopu szwedzkiego” kiedy zniszczono znaczn膮 cz臋艣膰 mur贸w. Mimo podj臋tych przez w艂a艣cicieli prac remontowych powoli popada艂 w ruin臋 i ostatecznie zosta艂 opuszczony w roku 1787. Warownia sta艂a si臋 藕r贸d艂em kamiennego budulca dla okolicznych mieszka艅c贸w, co przyspieszy艂o jej spustoszenie./Wikipedia/
Zostawiamy samoch贸d na bezp艂atnym parkingu i kierujemy si臋 ku widocznym ruinom.
Po chwili jeste艣my ju偶 u obok zamku.
Teren ruin nie jest obecnie dost臋pny do zwiedzania z uwagi na zagro偶enie dla zdrowia. Trwaj膮 natomiast prace zmierzaj膮ce do zabezpieczenia ruin i ich udost臋pnienia. Nie pozostaje nam nic innego, jak je obej艣膰 dooko艂a.
Po obejrzeniu ruin kierujemy si臋 w stron臋 pobliskiego zamku w Bobolicach. W臋drujemy po艣r贸d wapiennych osta艅c贸w.
Ska艂ki stanowi膮 艂adne urozmaicenie terenu, a zarazem s膮 wymarzonym miejscem dla pocz膮tkuj膮cych adept贸w g贸rskich wspinaczek.
Idziemy prawie r贸wny terenem, trasa jest do艣膰 艂atwa, czasami tylko trzeba dobrze si臋 zastanowi膰, kt贸r膮 stron膮 obej艣膰 wi臋ksze kamienie. Towarzyszy nam 艂adny widok na teren Jury Krakowsko-Cz臋stochowskiej.
W pewnym momencie jeste艣my w takim punkcie spaceru, 偶e ogl膮daj膮c si臋 do ty艂u widzimy zamek w Mirowie,
a z przodu ju偶 wy艂ania si臋 ponad lasem zamek w Bobolicach.
Po chwili wchodzimy w las, a po jego mini臋ciu wida膰 na wzg贸rzu bliski ju偶 zamek.
Podchodz膮c pod wzg贸rze mo偶emy zobaczy膰 na jego murach wyra藕n膮 granic臋 pomi臋dzy star膮 cz臋艣ci膮 zamku i cz臋艣ci膮 niedawno odbudowan膮.
Po chwili stajemy u podn贸偶a zamku.
Kr贸lewski Zamek Bobolice zosta艂 zbudowany przez Kr贸la Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku. Nale偶a艂 do systemu obronnego zachodniej granicy pa艅stwowej Kr贸lestwa Polskiego. Zamek mia艂 broni膰 od najazd贸w ze strony 艢l膮ska, b臋d膮cego terytorium granicznym Kr贸lestwa Czech. Zamek jest cz臋艣ci膮 fortyfikacji zwanych Szlakiem Orlich Gniazd.
W roku 1370, 贸wczesny kr贸l Polski Ludwik W臋gierski nada艂 zamek swojemu bratankowi W艂adys艂awowi Opolczykowi. Ten, 9 lat p贸藕niej przekaza艂 go swemu dworzaninowi Andrzejowi Sch贸ny z Barlab谩s (zwany Andrzejem W臋grem), kt贸ry zamek przekszta艂ci艂 w zb贸jeck膮 twierdz臋. Rozb贸jniczy proceder ukr贸ci艂 kr贸l W艂adys艂aw Jagie艂艂o, kt贸ry w 1391 r. w艂膮czy艂 zamek z powrotem do d贸br kr贸lewskich, jednak pozwoli艂 Andrzejowi nadal nim w艂ada膰. Po jego 艣mierci zamek odziedziczy艂a jego c贸rka Anna, a po jej 艣mierci zamek podzielili mi臋dzy siebie jej syn Stanis艂aw Szafraniec i jej drugi m膮偶 M艣ciw贸j z Wierzchowiska herbu Lis wraz z dzie膰mi. Doprowadzi艂o to do licznych konflikt贸w, kt贸re zako艅czy艂 Piotr Szafraniec (bratanek Stanis艂awa), kt贸ry wykupi艂 od Lis贸w ich po艂ow臋 zamku w 1445 roku. Piotr Szafraniec wkr贸tce sprzeda艂 zamek Florianowi z Knyszyna, kt贸ry z kolei sprzeda艂 go Andrzejowi Tresce, a jego rodzina sprzeda艂a go Rzeszowskim. Nast臋pnym w艂a艣cicielem w 1486 roku zosta艂 Miko艂aj Kreza z Zawady herbu Ostoja, kt贸rego rodzina w艂ada艂a zamkiem a偶 do roku 1625. Podczas najazdu Maksymiliana III Habsburga na ziemie polskie w 1587 r. zamek zosta艂 zdobyty przez jego wojska. Uleg艂 on w贸wczas powa偶niejszym uszkodzeniom, zosta艂 jednak szybko odbity przez wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego. W 1625 roku zamek przeszed艂 w r臋ce Myszkowskich herbu Jastrz臋biec z pobliskiego Mirowa.
W czasie potopu szwedzkiego, w 1657 roku, Szwedzi pod dow贸dztwem genera艂a M眉llera mocno zniszczyli zamek. Nast臋pnymi w艂a艣cicielami zamku zostali M臋ci艅scy z 呕arek, jednak po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. zamek zacz膮艂 popada膰 w ruin臋. Gdy w 1683 r. kr贸l Jan III Sobieski w drodze do Krakowa - miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsiecz膮 wiede艅sk膮 - zatrzyma艂 si臋 na Zamku Bobolice, jego orszak musia艂 nocowa膰 w namiocie.
W XVIII w. zamek by艂 tylko cz臋艣ciowo zamieszka艂y. Spis inwentarza Zamku z 1700 roku ukazuje jego do艣膰 kiepski stan. Pomimo pr贸b ratowania Zamku popada艂 on w coraz wi臋ksz膮 ruin臋. W XIX w. w podziemiach zamku znaleziono ogromny skarb. Poszukiwacze skarb贸w dope艂nili reszty zniszczenia. Niekt贸rzy do dzi艣 wierz膮, 偶e nie odkryto jeszcze ca艂o艣ci skarbu i g艂贸wna jego cz臋艣膰 le偶y w tunelu 艂膮cz膮cym Zamek Bobolice z Zamkiem Mir贸w. Po drugiej wojnie 艣wiatowej mury zamku zosta艂y cz臋艣ciowo rozebrane i pos艂u偶y艂y do budowy drogi 艂膮cz膮cej Bobolice z Mirowem.
W odr贸偶nieniu od zamku w Mirowie, kt贸ry ma zosta膰 trwa艂膮 ruin膮, zamek w Bobolicach zosta艂 przywr贸cony do jego pierwotnej postaci. Pod koniec XX wieku, rodzina Laseckich - obecnych w艂a艣cicieli Zamku - podj臋艂a wyzwanie uratowania tego zabytku przed ca艂kowit膮 zag艂ad膮. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jaros艂awa W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy polskich naukowc贸w i ekspert贸w, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczaj膮ce i rekonstrukcyjne, maj膮ce na celu uratowanie tego zabytku. Oficjalne otwarcie zamku nast膮pi艂o we wrze艣niu 2011./Wikipedia/
Pora obej艣膰 go, aby oceni膰 jak si臋 obecnie prezentuje.
Warto zajrze膰 za mury, aby zobaczy膰 zamek od 艣rodka. Na razie trwaj膮 jeszcze prace wyko艅czeniowe wn臋trz i niewiele jest sal 艂adnie wyposa偶onych.
Z innych ciekawostek przed zamkiem znajduje si臋 ciekawa ska艂a z wielkim oknem, rodzaj skalnego mostu.
Wycieczk臋 mo偶emy zako艅czy膰 w nowej restauracji, gdzie mo偶na zje艣膰 posi艂ek lub napi膰 si臋 kawy i zam贸wi膰 lody.
Powr贸t na parking zajmie oko艂o 30 minut id膮c asfaltow膮 drog膮 lub troszk臋 d艂u偶ej, je偶eli wr贸cimy t膮 sama tras膮 czerwonym szlakiem Orlich Gniazd. My艣l臋, 偶e dla zobaczenia jeszcze raz pi臋knych widok贸w ten wariant jest bardziej godny polecenia.
Lokalizacja zamk贸w
Poka偶 Mir贸w na wi臋kszej mapie
PS. Podzi臋kowania dla Meg za wyr贸偶nienie mojego bloga
wtorek, 22 maja 2012
Na szlaku Orlich Gniazd
wtorek, maja 22, 2012
Na szlaku Orlich Gniazd -
,
艣l膮skie
,
Zamki
,
Zamki w Bobolicach i Mirowie
,
ZamkiPa艂ace
25
comments
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Pi臋kne zdj臋cia, jak zawsze.
OdpowiedzUsu艅Czyta艂am o zamku i jego rekonstrukcji, bardzo jestem ciekawa, jak to wysz艂o - na pierwszy rzut oka, na podstawie tego, co piszesz i pokazujesz, wydaje si臋, 偶e jest dobrze, nawet bardzo dobrze;)
Jak tylko znajdzie sie okazja, pojad臋.
Nawiasem m贸wi膮c - gdyby偶 wi臋cej by艂o takich miejsc i takich ludzi!
w艂a艣nie by艂am w Kamie艅cu Z膮bkowickim, gdzie piekny pa艂ac popada w coraz wi臋ksz膮 ruin臋, 偶al 艣ciska...;(
A ja mam pytanie natury technicznej - co si臋 dzia艂o z tym wpisem?
Usu艅bo najpierw by艂, skomentowa艂am go, a potem znikn膮艂 na kilka godzin i prosz臋, zn贸w jest:)
Dodawa艂em map臋 i co艣 zamieni艂o mi odno艣niki do zdj臋膰. Pokazywa膰 post bez zdj臋膰 nie mia艂o sensu, wi臋c go chwilowo usun膮艂em. Teraz ju偶 jest dobrze.
Usu艅Co do Twojego komentarza, to by艂em w Kamie艅cu Z膮bkowickim kr贸tko po 艣mierci p. Sobiecha, kt贸ry po艣wi臋ci艂 sw贸j maj膮tek, by przynajmniej jako tako zabezpieczy膰 zamek przed dalszym zniszczeniem. Poniewa偶 by艂 tylko dzier偶awc膮 opiek臋 nad zamkiem pewnie przej臋艂a gmina. Je偶eli szybko nie znajdzie si臋 mo偶ny mecenas, z trudem uratowany obiekt popadnie w kompletn膮 ruin臋. Oby tak si臋 nie sta艂o.
Ten komentarz zosta艂 usuni臋ty przez autora.
Usu艅Gmina przej臋艂a zamek, o p.Sobiechu r贸偶nie pisz膮 w necie, na miejscu m贸wia dobrze, a przynajmniej ci, co si臋 kr臋cili ko艂o zamku.
Usu艅A zamek zarasta:(
To jeszcze zapytam, jak to zrobi艂e艣, 偶e usun膮艂e艣 post, a komentarze zosta艂y?
Troszk臋 藕le si臋 wyrazi艂em, ten post nie zosta艂 ca艂kowicie usuni臋ty, tylko przywr贸ci艂em go do wersji roboczej, czyli takiej, jak podczas jego tworzenia. Wtedy wszystkie informacje, tre艣膰 posta, tytu艂, etykiety, zdj臋cia itp. s膮 dalej na serwerze bloga , natomiast ogl膮daj膮cy bloga widz膮 poprzedni opublikowany post. Takie mo偶liwo艣ci s膮 w zak艂adce "Post". Potem po wprowadzeniu poprawek wystarczy go na nowo opublikowa膰.
Usu艅Jak zwykle bardzo ciekawa relacja! Tak sobie my艣l臋(bo leniwy z natury jestem), 偶e jak b臋d臋 wrzuca膰 foty z miejsc, w kt贸rych Ty ju偶 by艂e艣, a sporo takich czeka w kolejce, to po opis b臋d臋 linkowa膰 do twojego bloga ;-)
OdpowiedzUsu艅pozdrawiam
P.S.
widz臋, ze zamek w Bobolicach ju偶 prawie gotowy
Fantastyczny wpis, pi臋kna reklamy opisanych okolic. Ka偶dego roku odwiedzam miejsca na orlim szlaku i przez kolejne tygodnie t臋skni臋 za kolejn膮 wycieczk膮 orlim szlakiem. Pozdrawiam
OdpowiedzUsu艅Fantastyczne zdj臋cia, edukacyjne opisy, kawa艂 dobrej roboty.
OdpowiedzUsu艅ps, dzi臋kuj臋 za komentarz, ale dopiero w tej chwili sko艅czy艂am w pe艂ni relacj臋 z Bodrum.Zdj臋膰 jak zwykle wiele, bo jak zwykle brakuje mi decyzyjno艣ci i nie potrafi臋 dokona膰 selekcji.Ka偶de wydaje mi si臋 istotne dla wspomnie艅.Serdecznie pozdrawiam i czekam na Bobolice. :)
Gabi
Pi臋kna relacja. Jak dawno tam chodzili艣my, nocowali艣my...
OdpowiedzUsu艅Z przyjemno艣ci膮 zwiedzam z Tob膮 te wszystkie miejsca, pi臋kny szlak i wspania艂e krajobrazy.
OdpowiedzUsu艅Pozdrawiam.
By艂am w Bobolicach. R贸wnie偶 jestem pod wra偶eniem tego warownego zamku. Zdj臋cia po prostu wspania艂e.
OdpowiedzUsu艅Pi臋kne ruiny (chocia偶 szkoda, ze nieudost臋pnione do zwiedzania) i pi臋kny zamek (jak dla mnie renowacja rewelacyjna)...
OdpowiedzUsu艅Jak zawsze bardzo 艂adne zdj臋cia... :-)
I pomy艣le膰, 偶e ja nigdy w Jurze Krakowsko-Cz臋stochowskiej nie by艂em... :-(
Dobrze, 偶e co艣 ci臋 dzieje: zabezpieczaj膮 i remontuj膮 (odbudowuj膮) te pi臋kne zabytki. W okolicy jest du偶o podobnych zamk贸w z pewno艣ci膮 wartych zwiedzenia i opisania. Te dwa znakomicie pokaza艂e艣 i zach臋ci艂e艣 do zwiedzenia. bardzo dobre kadry. Widz臋, 偶e pogoda dopisa艂a :) Gratuluj臋 udanej wycieczki.
OdpowiedzUsu艅Pi臋kny zameczek i pi臋kny opis. Dobrze, 偶e remontuj膮 i zamieni si臋 w ruine.Alina.
OdpowiedzUsu艅艣wietne zdj臋cia, gratuluj臋
OdpowiedzUsu艅Bardzo ciekawie i calkiem mi to wszystko obce, coz w mysl powiedzenia "...swego nie znacie..." chyba wiecej zamkow widzialam poza Polska niz na naszej ziemi!
OdpowiedzUsu艅Wiele razy by艂am w tych okolicach. Podziwia艂am zamki.
OdpowiedzUsu艅Niestety, jeszcze nie by艂am w bobolickich wn臋trzach zamkowych.
Musz臋 to zrobi膰 w najbli偶szym czasie.
Zdj臋cia cudowne.
Pozdrawiam
Oba zamki maj膮 wielk膮 histori臋 i szkoda, 偶e oba nie s膮 odbudowywane. Zamek w Bobolicach wygl膮da bardzo 艂adnie i ciekawie. Kolejna wspania艂a wycieczka i 艣wietne zdj臋cia. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsu艅Jako艣 ci臋偶ko si臋 nam wybra膰 na Jur臋, chocia偶 plany s膮 ju偶 od dw贸ch lat, a z 艁odzi mamy stosunkowo blisko :) Zamki bardzo ciekawe, na pewno tam zajrzymy. A tak na marginesie, jako艣 bardziej do mnie przemawiaj膮 zamki w stanie trwa艂ej ruiny, ni偶 odbudowane- maj膮 w sobie wi臋cej autentyzmu. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsu艅Wies艂awie, bardzo dzi臋kuj臋 za komentarze.
OdpowiedzUsu艅Jednak Tw贸j komentarz mnie zaniepokoi艂, kt贸ry m贸j blog wybra膰...
Przyznaj臋, 偶e mi艂o mi kiedy dwa otrzymuj臋.
Ale jestem nieskromna...
Pozdrawiam
Takie ska艂y robi膮 na mnie ogromne wra偶enie, mo偶e dlatego, 偶e pochodz臋 z r贸wnin. Pi臋kne miejsca, kiedy艣 nocowali艣my w takich ska艂kach gdzie艣 pod Cz臋stochow膮, nie potrafi臋 dzi艣 nazwa膰 tej miejscowo艣ci; wspaniale pokazujesz takie pere艂ki; pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsu艅Jura jak zawsze urzeka niepowtarzalnym pi臋knem, a zamki... s膮 pere艂kami w krajobrazie, bardzo mi艂o obejrze膰 te zdj臋cia, pozdrawiam, Ania.
OdpowiedzUsu艅By膰 mo偶e w sobot臋 i my odb臋dziemy ten uroczy spacer :)
OdpowiedzUsu艅W Mirowie i Bobolicach by艂am w ten weekend. Fantastyczne jest to, 偶e odleg艂o艣膰 mi臋dzy nimi to ok. 2 km! :)
OdpowiedzUsu艅Aktualnie zamek w Bobolicach jest ju偶 sko艅czony, je艣li chodzi o remont, a pan przebrany za 艣mier膰 w jednej z ciemnych komnat - przyprawia (prawie) o zawa艂 serca, a potem kilkunastominutowy 艣miech z samego siebie ;)))))