poniedziałek, 11 lipca 2011

Zamek Neuschwanstein

Pora zakończyć cykl wycieczek po zamkach Ludwika Bawarskiego. Zamykam go najbardziej znanym zamkiem, którego sylwetka jest znana chyba wszystkim, gdyż była wzorem czołówki filmów Walta Disneya.



Neuschwanstein to zamek jak z bajki, niezwykły, ozdobiony girlandami balkonów i mnóstwem wieżyczek.

Wycieczkę do niego najlepiej połączyć ze zwiedzaniem opisanego już na moim blogu zamku Hohenschwangau, gdyż oba zamki dzieli niewielka odległość ok. 5 km. Trasa wycieczki prowadzi najpierw do malowniczego mostu.



Most został wybudowany w 1850r. Przez Maksymiliana II jako prezent urodzinowy dla swej żony Marii i stąd jego nazwa – Marienbrücke.

93 m pod mostem znajduje się wodospad Pöllat, do którego można podejść ścieżką



Ale największe wrażenie na odwiedzających to miejsce robi malowniczy widok na zamek Neuschwanstein



Od mostu do zamku prowadzi droga, którą spacerkiem idziemy ok. 15 minut. Z kilku miejsc widokowych możemy zobaczyć fragmenty budowli






Po dojściu okrążamy zamek wzdłuż jego murów



aż dojdziemy do bramy głównej



Po jej przekroczeniu wchodzimy na dziedziniec główny, skąd widać tzw. zamek górny



Tutaj tez znajdują się kasy i początek trasy turystycznej. Zamek zwiedza się z przewodnikiem, w czasie około 35 minut. Niestety obowiązuje całkowity zakaz fotografowania, stąd nie mogę pokazać moich zdjęć z wnętrz. Wystrój zamku jest oparty na operach Ryszarda Wagnera, któremu Ludwik II dedykował ten zamek. Głównymi postaciami przedstawianymi na ścianach są: rycerz-łabędź Lohengrin, poeta Tannhäuser, król Świętego Grala – Parsifal. Motywem przewodnim zamku jest łabędź (podobnie jak w zamku ojca Ludwika II - Hochenschwangau). Neuschwanstein nie miał pełnić funkcji reprezentacyjnych ale zaspokajać romantyczne marzenia Ludwika II.

Po zakończeniu zwiedzania wnętrz jest możliwość wejścia na największy zamkowy balkon



skąd możemy zobaczyć zarówno spinajacy brzegi rzeki Pöllat most Marienbrücke



jak i znajdujący się w dolinie zamek Hohenschwangau



Po wyjściu z zamku można podejść na specjalnie wybudowaną platformę, by jeszcze raz spojrzeć na potężną bryłę zamku Neuschwanstein.



Na zakończenie wypada mi tylko gorąco zachęcić wszystkich odwiedzających mojego bloga do zobaczenia zamków Ludwika II Bawarskiego na własne oczy. Zamki z zewnątrz już stanowią niezwykła atrakcję, ale dopiero w połączeniu z bajecznymi wnętrzami można w całości ocenić ich piękno. Jak również zrozumieć, dlaczego Ludwika Bawarskiego nazywano szalonym królem. A wszystko okraszone wspaniałymi krajobrazami. Naprawdę polecam.

Lokalizacja zamku

   

Pokaż Schwangau na większej mapie

Zobacz również:




Zamek Linderhof




Zamek Herrenchiemsee




Zamek Hohenschwangau

7 komentarzy :

  1. niesamowity! To zawsze zmusza mnie do myślenia o ludziach, którzy zdecydowali się na realizację takiego projektu

    OdpowiedzUsuń
  2. Tylko szkoda, że wewnątrz jest zakaz fotografowania. Czy faktycznie są w stanie wszystkich przypilnować ? ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny ten zamek, okolice też. Dzięki za wycieczkę :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, zakaz jest mocno przestrzegany - zresztą dotyczy to wszystkich zamków Ludwika II Bawarskiego. Zamki są odwiedzane nawet przez 6 tys ludzi dziennie. Aby taka ilość osób sprawnie przeprowadzić przez zamkowe pomieszczenia wszystko jest wyliczone jak w zegarku. Po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją, że godzina wejścia do zamku była odliczana co do sekundy. Poszczególne grupy wchodzą co 2-3 minuty a na bilecie jest godz. np 16.38 i dokładnie o tej porze wchodzisz. Zwiedzając pomieszczenia wychodzisz jednymi drzwiami a już następna grupa wchodzi na Twoje miejsce. Nie ma za wiele czasu aby dokładnie zobaczyć całe wnętrze a o robieniu zdjęć można zapomnieć. Wszędzie kamery a przewodnik pilnuje ludzi. Objaśnienia wnętrz w j. polskim odsłuchujemy przez głośniki i w zasadzie tylko to o czym usłyszymy jesteśmy w stanie troszkę dłużej poobserwować. Nie powiem, żebyśmy jakoś specjalnie gonili po zamku, ale nie było mowy o wolnej chwili dla siebie. Ale tylko dzięki takiej organizacji możliwe jest zobaczenie wnętrz zamkowych przez tak ogromna ilość ludzi. Coś za coś.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wonderfull fotos, nice country, Greeting from Belgium

    OdpowiedzUsuń
  6. No widze, ze nie trafiles w pogode bedac w tamtych stronach. Miejsce piekne i malownicze ale do dobrych zdjec potrzebne sloneczko, mnie sie jednego razu udlo latem jak bylam porobic dobre zdjecia zamku ale pozostale moje tam wyprawy byly podobne do twojej szarosc i lekka mzawka...
    ale tak czy siak miejsce bardzo interesujace zamek inny niz pozostale, jednak mnie denerwuje ta ilosc turystow jaka tam spotkalam.

    A nam sie zdarzylo spoznic na nasza pore (nie z naszej winy), no i... ogromne klopoty z administracja zamku mielismy, doszlo do burzliwej wymiany zdan i po raz pierwszy widzialam ich nienawisc do obcych... i mord w oczach.
    Dlugo nie zapomne tej wyprawy do zamku wiosna ub roku, to byl ostatni raz jak tam bylam.
    I znowu sie tam wybieram w przyszlym roku, moze na Wielkanoc a moze blizej lata :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Piękna budowla, szkoda, że nie mozna robić zdjęć, ale przy takim natężeniu ruchu, jak piszesz, nic dziwnego.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu