niedziela, 13 maja 2012

Kościół św Jakuba w Kutnej Horze

Kościół św Jakuba jest najstarszą świątynią Kutnej Hory.Można do niego dojść na kilka sposobów, ale ja polecam spacer malowniczą ulicą Rudhartka, z którą związana jest legenda o skąpym Rudhardzie, który z chciwości kazał zamurować swoją córkę, by nie musieć wyprawiać jej wesela. Z tej uliczki najlepiej możemy też zobaczyć wysoką na 86 m wieżę świątyni.Istniały plany budowy drugiej wieży, ale z uwagi na niestabilność gruntu spowodowaną pracami górniczymi, ostatecznie powstała tylko jedna. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1330 roku i trwał do roku 1420. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim i z zewnątrz taki styl przeważa w bryle budynku. Zachowały się m.in. ładne gotyckie portale wejściowe.We wnętrzu dominuje już styl barokowy, gdyż po pożarach m.in. za czasów wojen husyckich pierwotne wyposażenie kościoła uległo zniszczeniu.Obraz na ołtarzu głównym przedstawia scenę ścięcia św. Jakuba pędzla FX Palko z 1752W prezbiterium zwracają naszą uwagę m.in. ładne stalle


oraz boczne figury na ołtarzu głównym (tu św. Piotra).W przeciwieństwie od obleganego przez turystów kościoła św. Barbary tutaj we wnętrzach jesteśmy sami i w spokoju oglądamy kolejne ołtarze i detale wystroju kościoła.
Kościół jest ładnie oświetlony licznymi witrażami, których kolorowe światła ożywiają wnętrze.


Po wyjściu z kościoła warto go obejść dookoła. Raz, by zobaczyć pozostałości po siedzibie biskupstwa, gdy na przestrzeni wieku XV i XVI miasto i kościół było jego siedzibą,


a dwa, by z pobliskiego tarasu obejrzeć najładniejszy widok na bliski już kościół pw. św. Barbary oraz dawne kolegium jezuickie.

.


Lokalizacja miejsca

 
Pokaż Bez tytułu na większej mapie

17 komentarzy :

 1. Piękne wnętrza i faktycznie cisza i spokój emanuje z tych zdjęć.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kościół piękny - tak w ogóle, to mam wrażenie, że przypomina mi w detalach jakis polski, tylko musze się zastanowić, co i gdzie - ale te zdjęcia!
  znakomite!

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite zdjęcia w ciekawym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszam po odbiór wyróżnienia:)

  http://meg68.blogspot.com/2012/05/wyroznionawyrozniam.html

  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia, niesamowity wystrój. Fantastyczne położenie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Kościół rzeczywiście dużo mniej oblegany niż ten efektowniejszy św. Barbary, ale widać, że wart odwiedzin...
  Ładna prezentacja...
  P.S. A widok z tarasu (ost. zdjecie) - pierwsza klasa!

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miejsca pokazujesz, bardzo lubię z Tobą podróżować, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. To miejsce zrobiło na mnie duże wrażenie... nie przypadkiem wciągnięto ten kościól na listę Unesco. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Gotyk i barok, piękne połączone. To wyjątkowe miejsce i świetnie je pokazałeś. Pozdr. Alina.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wycieczka super!Też lubię z Tobą podróżować,nie wychodząc z domu:):):)Pięknie piękne miejsca pokazujesz:)Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzieki za wspaniala wycieczke ! Zdjecia fantastyczne i wspaniale podane informacje !
  Moc pozdrowien!

  OdpowiedzUsuń
 12. oj, zachęciłeś barok we wnętrzu gotyk z zewnątrz u nas też jest, ale to całkiem zgrabne połączenie :), stalle piękne i widok wart wejścia na taras :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Twoje zdjęcia jak zawsze fantastyczne. Miejsce wyszukane. Lubię tutaj zaglądać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. ...piękna bryła kościoła i...biała, na moich terenach kościoły budowane są przeważnie z czerwonej cegły...wnętrze "na bogato" co i u mnie jest rzadkością...

  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękny kościół, jak byłam w Kutnej Horze, był chyba zamknięty... Muszę się tam wybrać jeszcze raz i zwiedzić całe miasto. Ania.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy reportaż i świetne zdjęcia. W Kutnej Horze byłem dwukrotnie latem 2008 i 2009 r., ale za każdym razem kościół św. Jakuba był zamknięty. Bardzo żałuję. Miasto faktycznie ciekawe i pełne zabytków. Zwiedziłem dokładnie kościoły św. Barbary i pocysterski Wniebowzięcia NMP.
  Janek

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu