piątek, 14 marca 2014

Trogir

Trogir to piękne, portowe miasteczko, położone w Chorwacji w regionie Środkowej Dalmacji, na wybrzeżu Adriatyku. Jego niezwykła historia i liczne, warte zobaczenia zabytki sprawiają, że nazywane jest miastem - muzeum. Najciekawsza część miasta to jego starówka, położona na małej wysepce między dużą wyspą Čiovo i stałym lądem.



Zwiedzanie miasta zaczynamy od spaceru po promenadzie położonej nad Kanałem Trogirskim.



Po drugiej stronie kanału mamy widok na wyspę Čiovo z portem jachtowym i nową częścią miasta.



Promenada nie jest długa i już po chwili zbliżamy się do twierdzy Kamerlengo, którą zbudowali Wenecjanie w XV wieku w obronie przed Turkami. Dzisiaj mieści się tam kino na wolnym powietrzu.



W czasie spaceru pośród pięknych palm, raz po raz mamy widoki na wieże licznych kościołów położonych w głębi wyspy.






Pora więc wejść w ciasne uliczki starego miasta.



Spacer po mieście dostarcza wspaniałych wrażeń. Całe centrum zamknięte jest dla ruchu samochodowego. W spokoju więc przemieszczamy się pośród wiekowych kamieniczek, zaglądamy w liczne zaułki i prywatne podwórka.
























Na koniec trafiamy na główny plac w mieście im. Jana Pawła II. Znajdują się przy nim najważniejsze zabytki miasta, m.in. wieża zegarowa z XV wieku.



Jest to pozostałość po dawnym kościele św. Sebastiana z XIV wieku. Kolejny ciekawy obiekt to budynek ratusza z XVI wieku nawiązujący stylem do budownictwa weneckiego.



Jednak oczy wszystkich zwiedzających przyciąga smukła wieża trogirskiej katedry.



Wieżę zaczęto budować w 1400 roku, w stylu gotyckim. Taka jest dolna kondygnacja. Druga jest zbudowana w szczytowej, finezyjnej formie gotyku weneckiego. A część najwyższa to klasyczny renesans. Wieża ma 47 metrów wysokości i wyraźnie góruje nad miastem.



Katedra jest uważana za najpiękniejszy przykład dalmatyńskiego renesansu, ale znajdziemy w niej również elementy gotyckie i romańskie. Budowano ją przez cztery wieki. Budowę zaczęto w 1193 roku. W 1240 roku urodzony w Trogirze mistrz Radovan ukończył główny, zachodni portal.



Umieścił na nim dwa lwy św. Marka broniące wejścia do kościoła. Nad nimi Adam i Ewa wstydliwie okrywają swoją nagość. Obok nich postaci symbolizujące miesiące oraz rzeźby przedstawiające zajęcia mieszkańców miasta. Łuk nad wejściem do katedry ozdabiają sceny z życia Jezusa, począwszy od Zwiastowania po Wniebowstąpienie. Centralna część zajmuje płaskorzeźba narodzenia Jezusa.



Dzieło zostało podpisane przez mistrza Radovana, co było rzadkością w tamtym czasie. Do tego podpisał się jako najlepszy kamieniarz w swoim fachu. Może i był on chwalipiętą, ale miał ku temu powody. Ten portal to naprawdę majstersztyk. Można się o tym przekonać oglądając z bliska jak misternie został wykonany.



Trójnawowe wnętrze katedry, podobnie jak wieża reprezentuje różne style architektoniczne.



W prezbiterium największe wrażenie robi pochodząca z XIII wieku ambona oraz misternie rzeźbione gotyckie stalle w stylu weneckim z XV wieku.









Boczne ściany zdobią liczne obrazy, a nad nawą główną wznosi się świecznik drewniany w kształcie podwójnego gotyckiego krzyża z 1561 roku.



Poza obrazami zachwycamy się również pięknymi marmurowymi ołtarzami bocznymi.



Najcenniejszym zabytkiem katedry jest renesansowa kaplica bł. Ivana Ursini.



W kaplicy znajduje się sarkofag patrona Trogiru, biskupa bł. Ivana Ursini (1062-1111). Pochodził z możnego włoskiego rodu. Był wysłannikiem papieskim do Trogiru, potem mianowany biskupem. Ursini nie chciał tej godności, ale ją przyjął. Jeszcze za życia ujął mieszkańców niesamowita skromnością i łagodnością. Był też niesamowitym wręcz negocjatorem. Jego zdolności rozwiązywania wszelkich możliwych kłótni i awantur były wręcz legendarne. Nic więc dziwnego, że po śmierci i uznaniu za błogosławionego mieszkańcy Trogiru awansowali go na patrona miasta i umieścili w herbie.

Renesansowa kaplica jest dziełem Mikołaja z Florencji (Nikola Firentinac). Budował ją aż 29 lat, od 1468 do 1497 roku.

Wychodząc z katedry należy jeszcze zajrzeć do pomieszczenia chrzcielnicy z pięknym kolebkowym sklepieniem z czasów renesansu.



Na zakończenie zwiedzania katedry warto jeszcze wejść na szczyt wieży, która pełni funkcję dzwonnicy.



Z okien wieży mamy ładny widok na plac Jana Pawła II.



Widoczna na pierwszym planie loggia dawniej pełniła funkcję sądu, gdzie zaraz po rozprawie ogłaszano mieszkańcom wyroki.

W północnej części miasta możemy zobaczyć kamienną bramę z postacią św Jana z Trogiru, patrona miasta.



W dalszej perspektywie widok z wieży pozwala w pełni ocenić, jak pięknie położone jest to miasto i ile w nim starych zabytkowych budowli.









Wybitne walory miasta spowodowały, że zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

31 komentarzy :

  1. To piękne miasto. Można po nim spacerować i podziwiać, podziwiać, ... Byłam tam dwa razy, ale nie byłam w jednym miejscu, w którym Ty byłeś, na wieży. Piękne stamtąd są widoki i to mnie ominęło niestety. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. no i zatęskniłam za Chorwacją ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cały czas planujemy wyjazd do Chorwacji. Obejrzeliśmy już chyba z milion przeróżnych i przepięknych zdjęć, przeczytaliśmy przewodniki i nijak nie możemy się zdecydować, który region wybrać, bo w każdym jest wiele pięknych miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jejku, ale tam pięknie!!! :) Twoje zdjęcia mogłyby zdecydowanie trafić do jakiegoś turystycznego folderu :)
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękne miejsce <3
    Twoje zdjęcia są fantastyczne!

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystko piekne, najpiękniejsze te wąskie uliczki, cudo:)

    Mam pytanie - nie dasz się namówić na włączenie funkcji Lightboxa?
    Nie wiem, jak innym, mnie najlepiej oglada sie zdjęcia 'w poziomie'.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj,
      ja tę funkcję mam włączoną, ale u mnie nie działa. Może to wynikać z faktu, że mam niestandardowy szablon lub z powodu hostingowania zdjęć na innym serwerze. Niestety ograniczone do 1 GB miejsce na zdjęcia na Blogerze już dawno zostało wykorzystane.
      Pozdrawiam.

      Usuń
    2. A pytałes na forum?może ktoś cos podpowie?
      Ja trzymam zdjęcia na picasie.

      Usuń
    3. To chyba kwestia szablonu, sprawdziłam, trzymanie zdjęć na innej niż picasa stronie, nie stanowi przeszkody.

      Usuń
    4. Wiesz, tak w sumie to przeglądanie zdjęć w postaci Lightboxa ma sens wtedy, gdy w treści posta są ich miniatury. Wtedy Lightbox pozwala obejrzeć je rozciągnięte do formatu okna monitora. W moim przypadku zamieszczam zdjęcia w rozmiarze takim jaki widać w poście. Na forum znalazłem informację, że Lightbox nie działa na dynamicznych stronach. Widać mój szablon jest dynamiczny :)
      Pozdrawiam.

      Usuń
    5. Na G+ masz do dyspozycji 15 GB na zdjęcia, a przy rozdz. nie przekraczających 2048x2048 pikseli, praktycznie bez limitu :) Te zaułki w Trogirze są przepiękne.

      Usuń
  7. Piękne zdjęcia....rozmarzyłam się, a za oknem deszcz i wiatr:)
    Serdecznie pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki za fajny spacer po Trogirze, miło jest powspominać wakacje w Chorwacji, zwłaszcza teraz gdy za oknem leje deszcz.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja również zatęskniłam za Chorwacją... Piękne zdjęcia...Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Znajomi od dawna zachwycają się Chorwacją, był czas, że była na topie, jak cel wakacyjnych wojaży, a ja wciąż się opieram, bo nic mnie tam nie ciągnęło. Dziś obejrzawszy twoje zdjęcia i poczytawszy wpis zastanawiam się nad zmianą zdania. Urocze są te postacie Adama i Ewy w portalu katedry

    OdpowiedzUsuń
  11. Jakie klimatyczne, urocze uliczki. Zachwycają mnie kamienne domy i ładnie ułożona kostka, która zdaje się "wchodzić" na kamienice :) Zdjęcia super. Aż się chce teleportować w te cudne miejsca.
    Serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie znam Chorwacji a widze, ze jest piekna, Trogir ma uprzywilejowane polozenia i widac historia pozwolila na zachowanie w idealnym stanie jego niezwyklych zabytkow...a ja jak zwykle zachwycam sie Twoimi zdjeciami...pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Niesamowicie zazdroszczę Ci tych podróży :) W Chorwacji byłam raz i najbardziej zapadły mi w pamięci piękna zabudowa, te wąskie uliczki... i niemalże "wiszące" nad miastem i morzem góry.
    Przepiękne zdjęcia, bardzo miło się czytało.

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Jak widzę takie miejsca, to mnie gnębi taka myśl, że też człowiek nie mógł się tam urodzić.... alo którys pra..pra dziadek nie mógł się zabrać z tymi Chorwatami jak ruszali spod Krakowa... ach jo ;))

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo nas przyciągają kraje byłej Jugosławii, tak inaczej niż u nas, też planujemy wypad, tylko, że w góry Macedonii i Bułgarii; pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  16. Trogir zachwycił mnie. To bardzo piękne, malownicze i średniowieczne miasto...
    Dzięki Twoim wspaniałym zdjęciom wróciły wspomnienia...Rozmarzyłam się.
    Myślę, że trogirska starówka należy do najpiękniejszych nad chorwackim Adriatykiem.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  17. Trochę przegapiłem tę piękną foto relację. Niestety jeszcze w tym miejscu nie byłem, ale mam nadzieję, że jeszcze uda mi się je odwiedzić. Poza tym jak zawsze bardzo profesjonalne zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Urocze miasto. Jest na czym oko zawiesić )

    OdpowiedzUsuń
  19. Wloski urok chorwackiego miasteczka. napatrzec sie nie moge.

    OdpowiedzUsuń
  20. Byłem, widziałem i też podziwiałem. :-)
    Piękne miasto i równie piękne zdjęcia.
    Ja w Chorwacji byłem kilka razy, zdjęć mam setki (może nawet tysiące), chcę je kiedyś pokazać na blogu, ale czasu brak :-(
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  21. Szukam inspiracji na tegoroczne wakacje, pomyślałam o Twoim blogu. Może będzie to Chorwacja choć przyznam również Rumunia chodzi mi po głowie. Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
  22. Przeglądałam Twoje posty z Chorwacji i jestem pod wrażeniem, ciekawa jestem czy byłeś może w Splicie lub w Szybeniku? Akurat się tam wybieram i szukam inspiracji. Pozdrowienia Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Byłem w obu miejscowościach, ale jeszcze nie publikowałem o nich posta.

      Usuń
  23. Pięknie, za tydzień wyjazd do Omisia odwiedzę Trogir.

    OdpowiedzUsuń
  24. Powróciły miłe wspomnienia z 2001 r.Bardze cenne informacje o miasteczku, dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu