niedziela, 10 sierpnia 2008

Reszel

Kontynuując podróż po Mazurach zapraszam do miejscowości Reszel. To powstałe w XIII w miasto przyciąga turystów malowniczym zamkiem
Zamek biskupów warmińskich - zbudowany w latach 1350-1401, na planie kwadratu, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. Część mieszkalna znajdowała się w skrzydłach południowym i wschodnim, pozostałe boki zamykał mur kurtynowy. W narożniku północno-zachodnim znajduje się wieża obecnie nakryta dachem, wcześniej zwieńczona była blankami. Wieża bramna z zachowanymi do dzisiaj prowadnicami bron znajduje się w zachodniej części zamku. Przebudowa przeprowadzona w latach 1505-1530 dostosowała umocnienia zamku do broni palnej. Wzniesiono dodatkowy mur obronny z bastejami od strony północnej i zachodniej. Umocnienia zamku połączono z umocnieniami miasta.W 1648 i 1704 zamek został dwukrotnie splądrowany przez wojska szwedzkie. Rozebrano też w tym czasie część murów obronnych. Po I rozbiorze Polski został zamieniony na więzienie. Dwa pożary w pierwszych latach XIX w. spowodowały zniszczenia m.in. wieży głównej. Obiekt został opuszczony na kilkanaście lat. W 1822 przekazano go gminie ewangelickiej, która poczyniła w min kolejne prace remontowe. Przebudowano skrzydło południowe na zbór, zmieniono elewacje m.in. dobudowano szczyt z sygnaturką. Rozebrano krużganki a w skrzydle wschodnim umieszczono szkołę. W 1931 dokonano odbudowy wież zamkowych, w salach utworzono muzeum. Gruntowny remont został przeprowadzony w latach 1976-1985. Obecnie w zamku znajduje się hotel, a miejscu dawnej kaplicy ewangelickiej powstała w latach osiemdziesiątych galeria sztuki współczesnej.

Podczas zwiedzania zamku możemy z okna zobaczyć w całej okazałości pochodzący z XIV w. gotycki kościół farnyKościół farny pw. św. Piotra i Pawła - budowę rozpoczęto w 1348 (lub po 1360[2]), wzmiankowany w dokumentach w 1402 początkowo była to trójnawowa hala bez prezbiterium, z okazała wieżą od strony zachodniej oraz zakrystia i kruchtą od strony północnej. Kościół uległ znacznemu zniszczeniu w pożarze z 1774. Kolejny pożar zniszczył odbudowany kościół w 1806 - spłonęły m.in. obrazy. Kolejna odbudowę poprowadzono pod nadzorem miejscowego architekta - Joachima Sadrozińskiego, który zaprojektował także nowy hełm wieży z latarnią (1837). Wnętrze ponownie wyposażono w latach 1822-1843. Wykonawcami sprzętów byli miejscowi rzemieślnicy: Wilhelm i Karol Ludwig Biereichelowie. W ołtarzu główny znajduje sie obraz patronów kościoła, autorstwa Antoniego Jana Blanka (1785-1844), który był profesorem sztuk pięknych na Uniwersytecie Warszawskim, a pochodził z Warmii.Uwagę zwraca sklepienie gwiaździste wzniesione przez Nielisa Schewnermanna w latach 1475 - 1476. oraz organy wykonane przez mistrza Jana Rohn z Ornety w 1829 r. Prospekt organowy pochodzi z roku 1841, wykonali go Karol Ludwik Bereichel i Karol Jeroschewitz.Dwa ołtarze boczne zostały wykonane w latach 1823 - 1825 przez Wilhelma Biereichel'aW kościele jest możliwość wejścia na 52 metrową wieżę. Można w niej zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara (1913) oraz dzwony kościelne. Z okien wieży rozciąga się ładny widok na okolice Reszla oraz na same miasto.Po wyjściu z kościoła spacerując po rynku możemy obejrzeć klasycystyczny ratusz z XIX w.

1 komentarz :

  1. W Reszelu jak i w niedalekiej Świętej Lipce byłem tylko przez chwile, ale zapamiętałem dobrze.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu