poniedziałek, 30 czerwca 2008

San Marino

San Marino to jedno z najmniejszych państw Europy, mniejsze są tylko Watykan i Monako. San Marino stanowi enklawę na terytorium Włoch, granicząc na odcinku 39 km z włoskimi regionami Emilia-Romania i Marche.

Położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Najwyższy szczyt Monte Titano osiąga wysokość 749 m n.p.m.

Widok z autobusu na Monte Tytano wraz z trzema zamkami od prawej największy La Rocca o Guaita, środkowy La Cesta o Fratta oraz najmniejszy po lewej Montale

Photobucket

Centrum turystyczne San Marino na górze Monte Tytano. W głębi twierdza La Rocca o Guaita

Photobucket

która została zbudowana już w XI w. Swój obecny kształt uzyskała po przebudowach z XV w. Nad twierdzą góruje wieża o planie wydłużonego pięcioboku, która została zbudowana bezpośrednio na skale (bez fundamentów). Oprócz zachowanej w dobrym stanie wieży i murów obronnych, tuż przy bramie wejściowej znajduje się niewielka kapliczka.

Przy Piazza della Libertà mieści się ratusz Palazzo Pubblico, siedziba rządu republiki.

Photobucket

Ratusz został zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIV w. w miejscu wcześniejszego Domus Comunis Magna (Wielki Dom Rajców). W latach późniejszych był wielokrotnie przebudowywany i naprawiany. Po koniec XIX w. został odtworzony najprawdopodobniej zgodnie z swoim pierwotnym wyglądem według projektu rzymskiego architekta Francesco Azzurri. Wejście do budynku umieszczone jest w podcieniach zamkniętych trójprzęsłową arkadą Wewnątrz znajduje się 60-osobowa Wielka Sala Rad, Sala Zgromadzeń i Sala Głosowań. Fasada ratusza ozdobiona jest herbami dziewięciu Zamków wchodzących w skład republiki. Nad środkowym łukiem arkady znajduje się kartusz z herbem republiki. Na wysokości półpiętra, w prawym narożniku budynku, umieszczona jest brązowa statuetka przedstawiająca św. Marino.

Nad ratuszem góruje z lewej strony wieża zegarowa.

Photobucket

Nad tarczą zegara umieszczono mozaikę przedstawiającą postacie: św. Marino, św. Leo i św. Agaty. Wieża i korpus ratusza zwieńczone są blankami.

Idąc dalej w kierunku twierdzy dochodzimy do katedry

Photobucket

Katedra poświęcona pamięci św. Marino została zaprojektowana przez Antonio Serra, bolońskiego architekta w 1826. Stanęła w 1855 w miejscu jednego z pierwszych kościołów zbudowanych w okresie przedromańskim. Jest to trójnawowa bazylika w stylu klasycystycznym z fasadą ozdobioną kolumnami w porządku korynckim. We wnętrzu katedry, po lewej stronie, w niszy w pobliżu prezbiterium stoi podwójny fotel kapitanów – regentów. Po prawej stronie w srebrnej urnie znajdują się prochy św. Marino. Stojąc na placu przed katedrą, w głębi po jej prawej stronie widać masywną sylwetkę romańskiej dzwonnicy pochodzącej z 600 r

Cały czas poruszamy się po starych, wąskich uliczkach

Photobucket

z których co chwilę możemy podziwiać widoki na okoliczne wzgórza

Photobucket

oraz na centrum położonego 300 m niżej miasta San Marino

Photobucket

Po mozolnym podejściu osiągamy twierdzę La Rocca o Guaita

Photobucket

posuwając sie dalej wzdłuż malowniczych murów

Photobucket

otwiera nam się widok na kolejne zamki przyczepione do skał Monte Titano

Photobucket

11 komentarzy :

 1. Pięknie tam, fajnie wygląda z góry, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. No pięknie! Trudno za tobą nadążyć.
  Twój blog może „robić” za przewodnik turystyczny po Europie ;-)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podoba ten ratusz

  OdpowiedzUsuń
 4. Swietne zdjecia! Nie bylam wiec z przyjemnoscia ogladam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi się ostatnie zdjecie, odrobine kojarzy mi się z portugalską Sintrą. Nie byłam w San Marino i szczerze mówiąc, po raz pierwszy je widzę/czytam o nim coś więcej.Super!

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam San Marino, rewelacyjne widoki
  szkoda, że tak mało zdjęć...

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię patrzeć na zdjęcia z San Marino zamieszczone na innych blogach, bo kiedy ja tam gościłam, widziałam głównie mgłę osnuwającą wszystkie zabytki ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajne zdjęcia, szkoda tylko że dwa z nich się nie otwierają(:

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepraszam, już się otwarły :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo żałuję,że w zeszłym roku podczas mojego pobytu w Toskanii, nie udało mi się dotrzec do San Marino :(. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Byłam tam w tym roku, klimatu temu miejscu nadają również sklepiki z pamiątkami a nie jakąś tandetą i liczne kawiarenki. Miło wspominam ten pobyt. Pozdrawiam Dorota

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu