wtorek, 6 grudnia 2011

Twierdza Srebrnogórska

Twierdzę Srebrnogórską zbudowano w XVIII w. według projektu włoskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Regelera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego, w celu ochrony zdobytego przez Prusy (w 1740 r.) Śląska. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). Twierdza składa się z sześciu fortów. Budowa całego kompleksu przy pomocy 4.000 robotników trwała 12 lat (1765-1777), a jej koszt wyniósł 1 668 000 talarów (w tym 70 000 przekazane jako "ofiara" Ślązaków). Zakładano istnienie w tym miejscu garnizonu liczącego 2,5 tys. żołnierzy.

Lata świetności Twierdzy trwały do 1800 roku, kiedy to zmarł Fryderyk Wilhelm II, jeden z największych jej zwolenników. Pierwszym, i jak dotąd jedynym sprawdzianem dla obronności fortyfikacji było oblężenie przez wojska napoleońskie podczas wojny Prus z Francją (1806-1807). 28 czerwca 1807 r. Bawarczycy i Wirtemberczycy szturmem zdobyli Srebrną Górę. Twierdza nie została jednak zajęta, gdyż 9 lipca 1807 podpisano pokój w Tylży.

Twierdza składa się z sześciu fortów i kilku bastionów. Główny jej trzon tworzy zespół bastionów z donżonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Do pięciopoziomowych kazamat prowadzi osiem bram, w sieni znajdują się wydrążone stanowiska strzeleckie. Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym - nagromadzone zapasy miały wystarczyć na 3-5 miesięcy oblężenia. W jego wnętrzu mieściło się 3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa i moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębszą (84 m) na terenie Fortu Ostróg. /wikipedia/

Zapraszam do obejrzenia zdjęć pokazujących tę twierdzę w obecnej postaci.

Na początek wejście do glównego fortu Donjon (Donżon)



Widok twierdzy najlepiej zobaczyć z górnego poziomu poszczególnych bastionów, gdzie prowadzi nas okrężna trasa









Pozostałości po kazamatach



Forteczna Góra (686 m) jest również świetnym punktem widokowym. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć Góry Bardzkie, Sowie, Ślężę i bardziej odległe pasma Sudetów.









Bliższe tereny pokrywa bujny las liściasty



Po drugiej stronie Przełęczy Srebrnej (586 m) na wzniesieniu Otróg (627m) można zauważyć fragmenty fortu Ostróg. Oba forty jak w kleszczach broniły przeprawy przez przełęcz.



U podnóża twierdzy znajduje się miasto Srebrna Góra



Twierdza srebrnogórska jest jedną z największych górskich fortyfikacji na Świecie. Trwają pracę pragnące przywrócić jej wygląd z lat świetności. Corocznie w sierpniu odbywa się tutaj rekonstrukcja działań wojennych z czasów napoleońskich.

14 komentarzy :

  1. A gdzie zdjęcie żołnierza w stroju z epoki? i jeszcze jak żołnierz strzela? coś tu chcesz pominąć

    OdpowiedzUsuń
  2. Taka olbrzymia twierdza i w sumie w tamtych czasach swojej roli nie spełniła, bo nie było takiej potrzeby. Powinna być faktycznie odnowiona i z pewnością odwiedzających by nie brakło. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak zawsze w takich przypadkach zadziwiająca trwałość. Najczęściej niszczą ludzie a nie czas.
    Mnie urzekły zdjęcia panoramy, jak ślicznie, jak daleko. Ciekawa relacja i zdjęcia. Miejsce zapiskję ku pamięci, może kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
  4. Znowu interesujace miejsca i dobre zdjecia!
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. bardzo ciekawe miejsce, nie słyszałam o nim a widze, że naprawde warto zobaczyć , dzieki!

    OdpowiedzUsuń
  6. Rzeczywiście solidna, wytrzymała tyle czasu...
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak zwykle znakomicie opisane i pięknie pokazane miejsce:)
    a pod wiaduktem zaraz obok byłeś?

    OdpowiedzUsuń
  8. Srebrna Góra rzut beretem ode mnie, a nigdy nie byłam. Wstyd, wstyd!

    A u Ciebie piękne zdjęcia :)
    -----------------------------------
    Zapraszam:
    Para w kuchni.
    Na turystyczny szlak!

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo malownicze ma otoczenie i wygląda bardzo obronnie :). Ja cały czas się zbieram do opisania wypadu na Mazury a tam między innymi twierdza Boyen, tylko jakoś nie mogę zakończyć opowieści świętokrzyskiej :). Wszystko przez tę za krótką dobę.

    OdpowiedzUsuń
  10. Cudowne krajobrazy i Twoje zdjęcia. Ależ mnie wciągnął Twój blog.
    Sara-Maria

    OdpowiedzUsuń
  11. Byłem, widziałem i zachwyciłem się.

    OdpowiedzUsuń
  12. I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted
    at this web site is genuinely good.

    Here is my website Judy - dailystrength.org
    -

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu