wtorek, 27 października 2009

Kościoły drewniane na Śląsku

Księży Las


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Świętego Michała Archanioła z 1494 r. W latach 1570 – 1629 adoptowany na zbór protestancki. Kaplica z XVIII w., odnowiona w 1884 r. W 1905 r. dobudowano murowaną fasadę z kruchtą. Gruntownie remontowany w 1955 r. po zniszczeniach w czasie II wojny światowej w 1945 r. W 2000 r. otynkowano wnętrze.

Budowa i wyposażenie: Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu późnogotyckim. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z przylegającą z boku zakrystią. Z boku nawy kaplica, zamknięta trójbocznie, kryta gontowym dachem pięciopołaciowym z kopułką. Od frontu nawy ceglana kruchta. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną baniasty hełmem gontowym z latarnią. Świątynia częściowo otoczona sobotami otwartymi i zamkniętymi. Chór muzyczny z 1912 r. Ołtarz główny neobarokowy. Ołtarze boczne późnobarokowe, 1 poł. XVIII w. Krucyfiks barokowy z XVII w. Kościół posiada kryptę.


Szałsza


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Narodzenia NMP z przeł. XVI i XVII w. W 1719 r. restaurowany. Zrujnowany przez wichurę w 1784 r. i odbudowany przez cieślę Kycia. Odnowiony i przebudowany w 2 poł. XIX w. – rozbudowa zakrystii. Zniszczony częściowo przez pożar w 1968 r. Odbudowany.

Budowa i wyposażenie: Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z przylegającą z boku zakrystią. Wieża konstrukcji słupowej od frontu z boczną przybudówką i kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem gontowym z latarnią. Strop w nawie płaski z zaskrzynieniami, a prezbiterium pozorne sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny. Ołtarze barokowe z poł. XVIII w. Ambona i loża kolatorska neobarokowe z XIX w.


Zacharzowice


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z ok. 1580 r. Przejęty przez protestantów w 2 poł. XVI w., w 1629 r. zwrócony katolikom. Okradziony w 1997 r. z cennej figury Świętej Anny Samotrzeciej i skrzydeł gotyckiego tryptyku z ok. 1510 r.

Budowa i wyposażenie: Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią. Wieża kwadratowa konstrukcji słupowej o pochyłych ścianach ku górze. Zwieńczona namiotowym hełmem z gontem. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Nawa i prezbiterium otoczone sobotami zawieszonymi (nie podpartymi). Chór muzyczny. Polichromia patronowa z XVIII w. na stropie. Ołtarz główny z 1897 r. z gotyckim tryptykiem z 1510 r. Ołtarz boczny późnobarokowy, bogato dekorowany z ok. 1720 r. Ambona barokowa z 1687 r.


Sieroty


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Wszystkich Świętych 1707 r. Murowane prezbiterium gotyckie z 1479 r. Wieża kościoła pochodzi z 1770 r. Remontowany w 1895 r. i na p. XX w. W 1935 r. odsłonięto zamalowaną polichromię z okresu budowy kościoła. Odnowiony w 1959 r.

Budowa i wyposażenie: Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium murowane i oszkarpowane, zamknięte trójbocznie z przylegającą zakrystią z lożą kolatorską na piętrze. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej o ścianach zwężających się ku górze z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona cebulastym hełmem gontowym z latarnią. Nawa otoczona wydatnymi sobotami. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę (nad prezbiterium). Zwieńczoną hełmem drewnianym z latarnią. W nawie pozorne sklepienie kolebkowe. Na ścianach prezbiterium zachowała się mocno zniszczona, gotycka polichromia figuralna z k. XV w. Sceny z życia Chrystusa i wizerunki Świętych. Ołtarz główny renesansowy z 1622 r., z ciekawym obrazem Świętego Floriana z widokiem palącego się kościoła w Sierotach. Ambona barokowa z 1 poł. XVIII w.


Bojszów


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Wszystkich Świętych z p. XVI w. Wieża pochodzi z 1719 r. Remontowany w 1773, 1862 i 1905 r.

Budowa i wyposażenie: Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią. Kruchta z boku nawy. Wieża konstrukcji słupowej, z pozorną izbicą o ścianach zwężających się ku górze. Oddzielona w górnej części od nawy. Zwieńczona ośmiobocznym, gontowym hełmem piramidalnym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną z daszkiem namiotowym. Świątynia otoczona otwartymi sobotami. Portale późnogotyckie zamknięte łukami trójlistnymi. Chór muzyczny. Wyposażenie barokowe: ołtarz główny z ok. 1700 r., dwa ołtarze boczne z 1 poł. XVIII w., ambona z 2 poł. XVII w. z baldachimem z XVIII w. Kropielnica późnogotycka z XVI w. Ogrodzenie drewniane z murowanymi słupkami i daszkiem gontowym.

Treść z serwisu http://www.kosciolydrewniane.pl/

1 komentarz :

  1. Obejrzałam wszystkie trzy części poświęcone drewnianym kościołkom na Śląsku i jestem pod wrażeniem, że jest ich tak dużo, jak i jakością zdjęć.Pozdrawiam Zofia

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu