wtorek, 27 października 2009

Kościoły drewniane na Śląsku

Księży Las


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Świętego Michała Archanioła z 1494 r. W latach 1570 – 1629 adoptowany na zbór protestancki. Kaplica z XVIII w., odnowiona w 1884 r. W 1905 r. dobudowano murowaną fasadę z kruchtą. Gruntownie remontowany w 1955 r. po zniszczeniach w czasie II wojny światowej w 1945 r. W 2000 r. otynkowano wnętrze.

Budowa i wyposażenie: Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu późnogotyckim. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z przylegającą z boku zakrystią. Z boku nawy kaplica, zamknięta trójbocznie, kryta gontowym dachem pięciopołaciowym z kopułką. Od frontu nawy ceglana kruchta. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną baniasty hełmem gontowym z latarnią. Świątynia częściowo otoczona sobotami otwartymi i zamkniętymi. Chór muzyczny z 1912 r. Ołtarz główny neobarokowy. Ołtarze boczne późnobarokowe, 1 poł. XVIII w. Krucyfiks barokowy z XVII w. Kościół posiada kryptę.


Szałsza


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Narodzenia NMP z przeł. XVI i XVII w. W 1719 r. restaurowany. Zrujnowany przez wichurę w 1784 r. i odbudowany przez cieślę Kycia. Odnowiony i przebudowany w 2 poł. XIX w. – rozbudowa zakrystii. Zniszczony częściowo przez pożar w 1968 r. Odbudowany.

Budowa i wyposażenie: Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z przylegającą z boku zakrystią. Wieża konstrukcji słupowej od frontu z boczną przybudówką i kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem gontowym z latarnią. Strop w nawie płaski z zaskrzynieniami, a prezbiterium pozorne sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny. Ołtarze barokowe z poł. XVIII w. Ambona i loża kolatorska neobarokowe z XIX w.


Zacharzowice


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z ok. 1580 r. Przejęty przez protestantów w 2 poł. XVI w., w 1629 r. zwrócony katolikom. Okradziony w 1997 r. z cennej figury Świętej Anny Samotrzeciej i skrzydeł gotyckiego tryptyku z ok. 1510 r.

Budowa i wyposażenie: Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią. Wieża kwadratowa konstrukcji słupowej o pochyłych ścianach ku górze. Zwieńczona namiotowym hełmem z gontem. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Nawa i prezbiterium otoczone sobotami zawieszonymi (nie podpartymi). Chór muzyczny. Polichromia patronowa z XVIII w. na stropie. Ołtarz główny z 1897 r. z gotyckim tryptykiem z 1510 r. Ołtarz boczny późnobarokowy, bogato dekorowany z ok. 1720 r. Ambona barokowa z 1687 r.


Sieroty


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Wszystkich Świętych 1707 r. Murowane prezbiterium gotyckie z 1479 r. Wieża kościoła pochodzi z 1770 r. Remontowany w 1895 r. i na p. XX w. W 1935 r. odsłonięto zamalowaną polichromię z okresu budowy kościoła. Odnowiony w 1959 r.

Budowa i wyposażenie: Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium murowane i oszkarpowane, zamknięte trójbocznie z przylegającą zakrystią z lożą kolatorską na piętrze. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej o ścianach zwężających się ku górze z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona cebulastym hełmem gontowym z latarnią. Nawa otoczona wydatnymi sobotami. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę (nad prezbiterium). Zwieńczoną hełmem drewnianym z latarnią. W nawie pozorne sklepienie kolebkowe. Na ścianach prezbiterium zachowała się mocno zniszczona, gotycka polichromia figuralna z k. XV w. Sceny z życia Chrystusa i wizerunki Świętych. Ołtarz główny renesansowy z 1622 r., z ciekawym obrazem Świętego Floriana z widokiem palącego się kościoła w Sierotach. Ambona barokowa z 1 poł. XVIII w.


Bojszów


Photobucket


Historia: Kościół p.w. Wszystkich Świętych z p. XVI w. Wieża pochodzi z 1719 r. Remontowany w 1773, 1862 i 1905 r.

Budowa i wyposażenie: Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią. Kruchta z boku nawy. Wieża konstrukcji słupowej, z pozorną izbicą o ścianach zwężających się ku górze. Oddzielona w górnej części od nawy. Zwieńczona ośmiobocznym, gontowym hełmem piramidalnym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną z daszkiem namiotowym. Świątynia otoczona otwartymi sobotami. Portale późnogotyckie zamknięte łukami trójlistnymi. Chór muzyczny. Wyposażenie barokowe: ołtarz główny z ok. 1700 r., dwa ołtarze boczne z 1 poł. XVIII w., ambona z 2 poł. XVII w. z baldachimem z XVIII w. Kropielnica późnogotycka z XVI w. Ogrodzenie drewniane z murowanymi słupkami i daszkiem gontowym.

Treść z serwisu http://www.kosciolydrewniane.pl/

2 komentarze :

  1. Obejrzałam wszystkie trzy części poświęcone drewnianym kościołkom na Śląsku i jestem pod wrażeniem, że jest ich tak dużo, jak i jakością zdjęć.Pozdrawiam Zofia

    OdpowiedzUsuń
  2. No proszę Śląsk, który nie kojarzy się z architekturą drewnianą a tu taka ciekawostka. Piękne zdjęcia tych obiektów, szkoda że nie ma wnętrz, ale niestety teraz kościoły są zamykane. Pozdrawiam Krakowianka

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu