niedziela, 23 sierpnia 2009

Zamek w Bruntal

Dzisiaj zapraszam do obejrzenia zdjęć nietypowego zamku w kształcie ćwiartki koła, jaki znajduje się w miejscowości Bruntal w Czechach. Na początek wizualizacja z Google Earth.

Photobucket

Bruntal to najstarsze czeskie miasto zwane wrotami do Jeseników – najwyższych gór czeskich Moraw i Śląska z dostojnym Pradziadem (1492 m n.p.m.). W 1213 r., z łaski króla Przemysła Otokara I Przemyślidy, osada uzyskała prawo miejskie magdeburskie. Nazywała się wówczas Freudental, co można tłumaczyć jako Radosna dolina. Nazwa nie była przypadkowa. Tutejsze okolice, bogate w złoża złota, srebra, miedzi i ołowiu, zapewniały dostatek licznym kopaczom.

W średniowieczu Bruntal był domeną Przemyślidów opawskich – książąt władających także księstwem raciborskim, a więc obszarem ziemi raciborskiej, wodzisławskiej i rybnickiej. Za czasów króla Macieja Korwina miasto stało się centrum wolnego państwa stanowego (co ciekawe sięgało aż do gminy Pietrowice Wielkie w obecnym powiecie raciborskim) we władaniu szlachciców z Vrbna. W 1506 r. wzmiankowany jest bruntalski zamek. Budowla istnieje do dziś i zadziwia swym kształtem. Wygląda jak kawałek tortu. Dwa proste skrzydła rozchodzą się pod kątem około 100 st., a od południa nakrywa je trzecie fasadowe w kształcie półokręgu. W nim znajduje się brama wjazdowa. Taki kształt zamku jest efektem wkomponowania budowli w system starszych fortyfikacji miejskich. Budowla była wielokrotnie przebudowana i długo zachowywała obronny charakter. Wewnętrzny dziedziniec wypełniają arkadowe krużganki i wieża. Podczas zwiedzania podziwiać można bogato wyposażone wnętrza.

Na początek kilka zdjęć prezentujących zamek z zewnątrz od strony ogrodów w których znajdujemy min liczne rzeżby z piaskowca z XVI/XVII w.

Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket

Wchodząc do zamku zadzieramy wzrok do góry

Photobucket

aby podziwiać wspaniały herb dawnych właścicieli zamku.

Photobucket

Po wejściu na dzieciniec zaskakują nas wspaniałe arkady i krużganki otaczajace go z każdej strony

Photobucket


Photobucket


Photobucket

Pośrodku dziedzińca możemy podziwiać wspaniała kutą kratę osłaniającą otwór studni, zwieńczoną złotą koroną

Photobucket


Photobucket

Po zwiedzeniu dziedzińca udajemy się do wnętrz zamkowych. Na pierwszym piętrze turyści mogą oglądać pokoje wyposażone głównie w meble z XVIII i XIX wieku. Na trasie turystycznej znajdują się m.in.:

- salon orientalny (czes. Orientální salonek),
- sala zielona (czes. zelený sál) w stylu wiedeńskiego rokoka,
- salon holenderski (czes. Holandský salon), służący w przeszłości do picia kawy, z obrazami niderlandzkich artystów oraz wyposażeniem w stylu holenderskiego baroku,
- barokowa jadalnia ozdobiona portretami członków rodziny cesarskiej,
- sypialnia wielkich mistrzów (czes. velmistrovská ložnice) z wyposażeniem barokowym, niewielkim ołtarzem oraz zestawem do higieny osobistej,
- gabinet wielkiego mistrza arcyksięcia Eugeniusza Habsburga w stylu historyzującym i empire.

Główna sala pałacowa (czes. Hlavní zámecký sál)

Photobucket


Photobucket

jest największa w całym pałacu i ma wysokość dwóch pięter. Powstała w XVIII wieku w stylu rokokowym, w latach 1890-1900 przemalował ją opawski malarz Asmann i ozdobił motywami antycznymi i sielankowymi.

Wędrując korytarzami, a niekiedy krużgankami

Photobucket

zwiedzamy pozostałe sale. Poniżej zdjęcia niektórych z nich

Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket


Photobucket

Na zakończenie jeszcze jedna ciekawostka związana z tym zamkiem. Od 1620 roku zamek był we władaniu Krzyżaków, a przez wiele lat, aż do roku 1938 stanowił siedzibę Wielkiegio Mistrza Krzyżackiego. Ostatnio trwają próby odzyskania zamku od władz czeskich, ale jak na razie bez powodzenia.

5 komentarzy :

 1. Piękny zamek, piękne wnętrza, wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Talibra, wnętrza rzeczywiście piękne, szkoda tylko, że coraz rzadziej można je fotografować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacja! Najlepszego w Nowym Roku

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa budowla. Bardzo ładna architektonicznie, ciekawe i piękne wnętrza. Pięknie pokazane.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za Bruntal!!! Znam ten zamek byłam w październiku,chętnie jeszcze raz obejrzałam wszystkie komnaty i inne zakamarki.Tak pięknych zdjęć nie mam.Gratuluję i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu