Dzisiaj zapraszam do obejrzenia zdjęć nietypowego zamku w kształcie ćwiartki koła, jaki znajduje się w miejscowości Bruntal w Czechach. Na początek wizualizacja z Google Earth.
Bruntal to najstarsze czeskie miasto zwane wrotami do Jeseników – najwyższych gór czeskich Moraw i Śląska z dostojnym Pradziadem (1492 m n.p.m.). W 1213 r., z łaski króla Przemysła Otokara I Przemyślidy, osada uzyskała prawo miejskie magdeburskie. Nazywała się wówczas Freudental, co można tłumaczyć jako Radosna dolina. Nazwa nie była przypadkowa. Tutejsze okolice, bogate w złoża złota, srebra, miedzi i ołowiu, zapewniały dostatek licznym kopaczom.
W średniowieczu Bruntal był domeną Przemyślidów opawskich – książąt władających także księstwem raciborskim, a więc obszarem ziemi raciborskiej, wodzisławskiej i rybnickiej. Za czasów króla Macieja Korwina miasto stało się centrum wolnego państwa stanowego (co ciekawe sięgało aż do gminy Pietrowice Wielkie w obecnym powiecie raciborskim) we władaniu szlachciców z Vrbna. W 1506 r. wzmiankowany jest bruntalski zamek. Budowla istnieje do dziś i zadziwia swym kształtem. Wygląda jak kawałek tortu. Dwa proste skrzydła rozchodzą się pod kątem około 100 st., a od południa nakrywa je trzecie fasadowe w kształcie półokręgu. W nim znajduje się brama wjazdowa. Taki kształt zamku jest efektem wkomponowania budowli w system starszych fortyfikacji miejskich. Budowla była wielokrotnie przebudowana i długo zachowywała obronny charakter. Wewnętrzny dziedziniec wypełniają arkadowe krużganki i wieża. Podczas zwiedzania podziwiać można bogato wyposażone wnętrza.
Na początek kilka zdjęć prezentujących zamek z zewnątrz od strony ogrodów w których znajdujemy min liczne rzeżby z piaskowca z XVI/XVII w.
Wchodząc do zamku zadzieramy wzrok do góry
aby podziwiać wspaniały herb dawnych właścicieli zamku.
Po wejściu na dzieciniec zaskakują nas wspaniałe arkady i krużganki otaczajace go z każdej strony
Pośrodku dziedzińca możemy podziwiać wspaniała kutą kratę osłaniającą otwór studni, zwieńczoną złotą koroną
Po zwiedzeniu dziedzińca udajemy się do wnętrz zamkowych. Na pierwszym piętrze turyści mogą oglądać pokoje wyposażone głównie w meble z XVIII i XIX wieku. Na trasie turystycznej znajdują się m.in.:
- salon orientalny (czes. Orientální salonek),
- sala zielona (czes. zelený sál) w stylu wiedeńskiego rokoka,
- salon holenderski (czes. Holandský salon), służący w przeszłości do picia kawy, z obrazami niderlandzkich artystów oraz wyposażeniem w stylu holenderskiego baroku,
- barokowa jadalnia ozdobiona portretami członków rodziny cesarskiej,
- sypialnia wielkich mistrzów (czes. velmistrovská ložnice) z wyposażeniem barokowym, niewielkim ołtarzem oraz zestawem do higieny osobistej,
- gabinet wielkiego mistrza arcyksięcia Eugeniusza Habsburga w stylu historyzującym i empire.
Główna sala pałacowa (czes. Hlavní zámecký sál)
jest największa w całym pałacu i ma wysokość dwóch pięter. Powstała w XVIII wieku w stylu rokokowym, w latach 1890-1900 przemalował ją opawski malarz Asmann i ozdobił motywami antycznymi i sielankowymi.
Wędrując korytarzami, a niekiedy krużgankami
zwiedzamy pozostałe sale. Poniżej zdjęcia niektórych z nich
Na zakończenie jeszcze jedna ciekawostka związana z tym zamkiem. Od 1620 roku zamek był we władaniu Krzyżaków, a przez wiele lat, aż do roku 1938 stanowił siedzibę Wielkiegio Mistrza Krzyżackiego. Ostatnio trwają próby odzyskania zamku od władz czeskich, ale jak na razie bez powodzenia.
niedziela, 23 sierpnia 2009
Zamek w Bruntal
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Piękny zamek, piękne wnętrza, wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
OdpowiedzUsuńDziękuję Talibra, wnętrza rzeczywiście piękne, szkoda tylko, że coraz rzadziej można je fotografować.
OdpowiedzUsuńRewelacja! Najlepszego w Nowym Roku
OdpowiedzUsuńCiekawa budowla. Bardzo ładna architektonicznie, ciekawe i piękne wnętrza. Pięknie pokazane.
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy.
Dzięki za Bruntal!!! Znam ten zamek byłam w październiku,chętnie jeszcze raz obejrzałam wszystkie komnaty i inne zakamarki.Tak pięknych zdjęć nie mam.Gratuluję i pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuń