Opactwo benedyktynów Ettal leży na wysokości 900 m na przepięknym płaskowyżu między Garmisch-Partenkirchen i Oberammergau.
Zostało założone przez cesarza Ludwika IV Bawarskiego 28 kwietnia 1330, w dzień Świętego Witalisa. Fundacja ta stanowiła wypełnienie przysięgi cesarza po jego powrocie z Rzymu gdzie w 1328 otrzymał koronę cesarską z rąk antypapieża Mikołaja V. Budowa opactwa trwała w latach między 1330 - 1370. Kościół powstał na planie dwunastoboku o średnicy ok. 25 m jako ideowa kopia Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Ukończony w 1370 roku kościół pod wezwaniem świętej Marii, swój barokowy wygląd otrzymał w 18 wieku według planów E. Zuccalliego. Dwunastokątna forma zachwyca przede wszystkim fascynującymi sztukateriami wykonanymi przez J. B. Zimmermanna .
Po wejściu do kościoła wzrok najpierw kieruje się ku prezbiterium, a następnie stopniowo wyżej, gdzie znajduje scena przekazania Św. Benedyktowi cudownej figury Maryji przywiezionej przez cesarza Ludwika IV z Pizy
Niesamowite wrażenie robi ogromny fresk sufitowy z 1746 r. wykonany przez Johanna Zeilera przedstawiający benedyktyńskie niebo z głównymi świętymi i Trójcą Przenajświętszą.
Fresk przedstawia sceny związane z powstaniem klasztoru,
a centralnym elementem jest koronacja Św. Benedykta przed tronem Boga Trójjedynego.
Wystroju wnętrza dopełnia 6 bocznych ołtarzy,
4 konfesjonały
oraz pomieszczenie chóru z pięknymi organami powstałymi w 1768 roku w warsztacie George'a Hertericha
Do kościoła przylega budynek klasztorny.
Klasztor do dziś pielęgnuje ponad 400-letnią tradycję produkcji piwa, tu powstaje także słynny likier klasztorny "Ettaler Klosterlikör" - składający się z ponad 40 ziół i bez konserwantów - jego lecznicze działanie zostało wielokrotnie potwierdzone. Tereny klasztorne są udostępnione turystom, zwiedzanie dla grup obejmuje kościół, Muzeum Browarnictwa i destylarnię.
Poniżej lokalizacja opisanego miejsca
Wyświetl większą mapę
piątek, 3 września 2010
Klasztor Ettal
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Pięknie to sfotografowałeś, wnętrza rewelacyjne, pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBarok w pełnej krasie, można by powiedzieć!
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńswietnie sfotografowales! Brawo! Calkiem znajome miejsca. Bylam kilka razy w tym klasztorze, poniewaz jak juz pisalam kilkakrotnie w tamtych okolicach spedzalam urlopy.
Przyznam, ze niestety tak pieknie nie udalo mi sie zdjec zrobic, a jesli mialam nawet ich setki to jak pisalam stracilam wraz z calym dyskiem na starym komputerze.
Czekam na Twoje kolejne zdjecia z tamtych miejsc, bo okolice niezwykle malownicze :)
Pozdrawiam :)
Byłam w klasztorze benedyktyńskim w Ettal dwa razy, więc mam porównanie zdjęć z oryginałem.
OdpowiedzUsuńWg mnie zdjęcia są wspaniałe.
Sara-Maria
Jak zwykle wspaniały reportaż. Trafność wyboru ujęć w powiązaniu z jakością zdjęć są wielką zachętą do odwiedzenia tego zabytku. Powinien Pan pracować jako PR agencji turystycznych.
OdpowiedzUsuńKocham barok, bo w naszej części Europy zachowało się najwięcej zabytków z tego okresu. Niedawno w internecie natrafiłem na zdjęcia z klasztoru w Ettal i bardzo bym chciał tam pojechać. Nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłości uda mi się odwiedzić Niemcy, szczególnie Saksonię i Bawarię.
Serdecznie pozdrawiam
Cudne zdjęcia, obiekt robi wrażenie w dodatku jest pięknie położony. Pozdrawiam Dorota
OdpowiedzUsuńSuper foty i relacja. Najbardziej mnie urzekło to ostatnie. :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Prosze o info, czy zwiedzanie klasztoru jest płatne?
OdpowiedzUsuńZwiedzanie kościoła jest bezpłatne, natomiast można jeszcze wykupić wycieczkę z przewodnikiem za 6€. Zwiedza się wtedy jeszcze m.in. muzeum piwowarskie (w cenie degustacja piwa i likieru)
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie klimaty zdecydowanie :) Przepiękne zdjęcia i swietnie prowadzony blog!. A jeśli jesteś zainteresowana fajnymi miejscami w Polsce to zapraszam na moją stronę http://pontonydunajcem.pl/ . Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń