艣roda, 22 lipca 2020

O艂tarz Wita Stwosza

Czy to mo偶liwe, 偶eby w ma艂ej licz膮cej ok. 500 os贸b miejscowo艣ci znajdowa艂o si臋 unikatowe dzie艂o jednego z najwi臋kszych rze藕biarzy 艣redniowiecza? Jak tam trafi艂o? I kto jest faktycznie tw贸rc膮 znajduj膮cego si臋 w Starym Paczkowie o艂tarza? Na te pytania postaram si臋 da膰 odpowied藕 w dzisiejszym po艣cie, przy okazji prezentuj膮c pi臋knie odnowiony o艂tarz ze staropaczkowskiego ko艣cio艂a przedstawiaj膮cy koronacj臋 Naj艣wi臋tszej Maryi Panny przez Tr贸jc臋 艢wi臋t膮.

Najpierw jednak musimy si臋 cofn膮膰 do XV wieku. Wzbogaciwszy si臋 na kilku intratnych zam贸wieniach Wit Stworz lokuje pieni膮dze m.in. w kopalni z艂ota w Z艂otym Stoku. Podr贸偶uje w tym celu na 艢l膮sk. Przypuszcza si臋, 偶e w tym czasie przyjmuje zam贸wienie wykonania o艂tarza dla ko艣cio艂a 艣w. Jana Ewangelisty w Paczkowie. Nie wiemy dok艂adnie, czy sam mistrz wykona艂 o艂tarz, czy jego uczniowie z krakowskiej pracowni, faktem jest, 偶e w 1494 roku o艂tarz zostaje wykonany i przez nast臋pne kilkaset lat znajduje si臋 w paczkowskim ko艣ciele. W po艂owie XIX wieku zdecydowano si臋 na zmian臋 wystroju ko艣cio艂a w Paczkowie. Niepasuj膮cy do nowej koncepcji o艂tarz trafia do pobliskiego ko艣cio艂a pw. Wszystkich 艢wi臋tych w Starym Paczkowie, gdzie przez lata jakby o nim zapomniano. Dopiero w 2015 roku, przy okazji jego renowacji natrafiono na zapiski o dacie jego powstania oraz skojarzono styl w jakim powsta艂 jako pasuj膮cy do dzie艂 z pracowni Wita Stwosza.

Kilkakrotnie pr贸bowa艂em zobaczy膰 ten o艂tarz, ale nie mia艂em szcz臋艣cia. Zawsze ko艣ci贸艂 by艂 zamkni臋ty. Dopiero dwa tygodnie temu, jad膮c do Kudowy Zdroju nadarzy艂a si臋 sposobno艣膰 wej艣cia do 艣rodka przy okazji jego sobotniego sprz膮tania. Sam ko艣ci贸艂, podobnie jak i miejscowo艣膰, niczym szczeg贸lnie si臋 nie wyr贸偶nia.



Ko艣ci贸艂 pochodzi z XV wieku i zosta艂 zbudowany w stylu gotyckim na miejscu wcze艣niejszego, zburzonego przez husyt贸w. W 1890 roku zosta艂 powi臋kszony i taki wygl膮d zachowa艂 do dnia dzisiejszego. Jednonawowe wn臋trze wygl膮da do艣膰 ubogo.



Jedynym urozmaiceniem s膮 dwa skromne, neogotyckie o艂tarze boczne.



W pierwszej chwili i o艂tarz g艂贸wny, r贸wnie偶 wykonany w stylu neogotyckim nie wydaje si臋 specjalnie atrakcyjny.



Dopiero spojrzenie z bliska pozwala zobaczy膰 co艣, czego raczej si臋 tutaj nie spodziewali艣my. Turkusowe t艂o i pi臋knie z艂ocone rze藕by od razu kojarz膮 nam si臋 ze s艂ynnym o艂tarzem w krakowskim ko艣ciele mariackim. Oczywi艣cie nie ta skala i rozmach, ale podobie艅stwo jest. Wykonane badania podczas niedawnej rekonstrukcji nie pozostawiaj膮 z艂udze艅. Mamy przed sob膮 autentyczny fragment gotyckiego o艂tarza z XV wieku, z warsztatu Wita Stwosza. Pisz臋 fragment, bo prawdopodobnie oryginalny o艂tarz mia艂 kiedy艣 wygl膮d tryptyku, z kt贸rego do dzisiaj zachowa艂y si臋 rze藕by i zosta艂y zestawione w jedn膮 ca艂o艣膰.



艢rodkowa scena przedstawia koronacj臋 Naj艣wi臋tszej Maryi Panny. Koron臋 na g艂ow臋 Maryi nak艂adaj膮 B贸g Ojciec oraz Jezus, kt贸rym towarzyszy Duch 艢wi臋ty pod postaci膮 go艂臋bicy.



Wok贸艂 tej sceny umieszczono dziewi臋膰 mniejszych rze藕b przedstawiaj膮cych pary 艣wi臋tych postaci w towarzystwie anio艂贸w. Dzi臋ki widocznym atrybutom wiele z tych postaci mo偶na rozpozna膰. S膮 tu m.in. 艣wi臋ci: Jan Chrzciciel, Piotr, Grzegorz, Hieronim, Pawe艂, B艂a偶ej, Antoni, Benedykt, Magdalena, El偶bieta, Barbara, Katarzyna i Jadwiga. Co do kilku postaci nie wiemy, kogo reprezentuja.

Poni偶ej zestawienie rze藕b 艣wi臋tych z lewej strony o艂tarza,



a tutaj z prawej strony.



Jest jeszcze jedna rze藕ba po艣rodku pod postaci膮 Maryi, tu cz臋艣ciowo przes艂oni臋ta zwie艅czeniem centralnej nastawy o艂tarzowej.



Nie wiem, czy kiedy艣 poznamy prawdziwego autora tego dzie艂a. Mo偶e to by艂 sam Wit Stwosz, mo偶e kt贸ry艣 z jego uczni. Najwa偶niejsze, 偶e mamy w Polsce kolejne wspania艂e dzie艂o sztuki, kt贸re po niedawnej renowacji cieszy nasze zmys艂y niezwyk艂ym pi臋knem i swoim przes艂aniem.

Warto zagl膮da膰 do naszych wiejskich ko艣cio艂贸w, nawet tak niepozornych, jak ten na zdj臋ciu. Czasami mo偶na w 艣rodku zobaczy膰 prawdziwe arcydzie艂a.



Lokalizacja ko艣cio艂a.

39 komentarzy :

  1. Wspania艂y pi臋tnastowieczny o艂tarz. W Nysie, Paczkowie, Starym Paczkowie... by艂am dawno temu, z m艂odzie偶膮 licealn膮 w ramach wycieczki edukacyjnej (historia sztuki). Wtedy takie poj臋cie jak blog nie istnia艂o, zdj臋膰 robi艂am niewiele, aparatem, kt贸ry we wn臋trzach nie zdawa艂 egzaminu...
    Pozdrawiam ciep艂o :)

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Przemierzy艂a艣 wtedy prawie ca艂膮 Polsk臋, by ujrze膰 te pi臋kne miejsca. To by艂y wspania艂e czasy, nauczyciele, kt贸rym si臋 chcia艂o i uczniowie, kt贸rym r贸wnie偶 si臋 chcia艂o. Dzisiaj tylko aparaty s膮 lepsze, co do reszty to coraz mniej takich nauczycieli i uczni贸w.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
    2. Coraz mniej nie oznacza, 偶e ich nie ma. Nie uog贸lniajmy. Kilkana艣cie lat pracy z uczniami z tzw. trudnych rodzin w plac贸wce pozaszkolnej mam za sob膮 i powiem tylko tyle, 偶e i z kamienia da si臋 du偶o wykrzesa膰, je艣li tylko si臋 chce. A mnie si臋 chcia艂o zawsze! A ju偶 szczeg贸lnie pokaza膰 im, jaki pi臋kny mamy kraj. Pozdrawiam ciep艂o w imieniu nauczycieli, pedagog贸w, terapeut贸w pracuj膮cych w szkolnictwie i w plac贸wkach pozaszkolnych.
      Ewa

      Usu艅
    3. Dzi臋kuj臋 Ci za ten komentarz. Podziwiam, 偶e udaje Ci si臋 nawi膮za膰 dobry kontakt z uczniami i wpoi膰 im zami艂owanie do poznawania naszego kraju. 呕ycz臋 sukces贸w i satysfakcji z ci臋偶kiej pracy. A p贸ki co udanych wakacji.
      :)

      Usu艅
    4. A ja dzi臋kuj臋 za mi艂e s艂owa i wspania艂y blog, kt贸ry obserwuj臋 od d艂u偶szego czasu i - nie ukrywam - bywa dla mnie tak偶e inspiracj膮. Uwielbiam podr贸偶e po Polsce, ale te偶 ch臋tnie ruszam poza granice Polski, oczywi艣cie na miar臋 moich mo偶liwo艣ci. Z przyjemno艣ci膮 b臋d臋 czyta艂a i ogl膮da艂a zdj臋cia w kolejnych Pana wpisach.

      Usu艅
    5. Dzi臋kuj臋 za opini臋 i 偶ycz臋 udanych wycieczek, tych bli偶szych i dalszych.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  2. Ciekawe znalezisko i piekne bardzo. W Zywcu w kosciele pw. Narodzenia NMP znajfduje sie tryptyk przedstwiajacy Zasniecie NMP z XVI wieku, ktory jest wzorowany na oltarzu Wita Stwosza z kosciola krakowskiego. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Przypomnia艂a艣 mi wizyt臋 w tym ko艣ciele w 呕ywcu. Mam nawet na blogu relacj臋. A o艂tarz faktycznie 艂adny i stylu Wita Stwosza.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  3. Masz zupe艂n膮 racj臋! W wielu niepozornych miejscach mo偶emy spotka膰 pere艂ki. Trzeba tylko zacz膮膰 si臋 lepiej przygl膮da膰. A wygl膮d tego ko艣cio艂a te偶 jest, moim zdaniem, bardzo interesuj膮cy. Wn臋trze nie ma zbyt wielu ozd贸b, bo tak naprawd臋 tych mu nie potrzeba. Tutaj ozdob膮 jest sam przepi臋kny o艂tarz i to mu wystarczy. No mo偶e jeszcze te 艂adne witra偶e.
    Bardzo mi si臋 podoba! Dzi臋ki:)))

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam si臋 z Tob膮, 偶e ten o艂tarz lepiej si臋 prezentuje, gdy w ok贸艂 nie ma innych rozpraszaj膮cych detali. Od razu mo偶na si臋 skoncentrowa膰 na tym, co najciekawsze.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  4. Nabra艂e艣 mnie! By艂em przekonany, 偶e b臋dziesz pisa艂 o Krakowie :D A z drugiej strony autorstwa Wita Stwosza czy nawet jego warsztatu chyba nikt na razie nie potwierdza, mo偶liwe, 偶e to jedynie podobie艅stwo, cz臋ste w gotyckiej rze藕bie.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. By艂em ciekaw, czy kto艣 si臋 przyzna, 偶e si臋 nabra艂. Ten tytu艂 faktycznie to sugeruje. Co do autorstwa o艂tarza ju偶 w moim najstarszym przewodniku po Sudetach z 1978 roku jest wzmianka, 偶e o tym, 偶e to jest o艂tarz ze szko艂y Wita Stwosza. W膮tpliwo艣ci raczej dotycz膮 tego, czy sam Mistrz mia艂 udzia艂 przy jego tworzeniu. Mo偶e kiedy艣 to si臋 wyja艣ni ?
      Pozdrawiam.

      Usu艅
  5. Juz, juz sie dawa艂am nabrac, ale :) By艂am w Paczkowie lata temu, chyba trzeba b臋dzie wycieczke powt贸rzyc i poszerzyc o Stary:) wpisuje na list臋 'polecane przez Wkraja' 馃槉

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Warto wr贸ci膰 po latach. W okolicy jest kilka 艂adnych miast (Nysa, Otmuch贸w, Paczk贸w, K艂odzko). Przy okazji mo偶na zawita膰 do Starego Paczkowa.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  6. Czyli jest to o艂tarz ze szko艂y Wita Stwosza.
    Tak czy inaczej - jest pi臋kny.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Wszystko wskazuje na to, 偶e zosta艂 wykonany w szkole Wita Stwosza. Czy on sam bra艂 udzia艂 w jego tworzeniu, tego nie wiemy.
      Pozdrawiam.

      Usu艅
  7. Przepi臋kny o艂tarz. Odwiedzi艂am Paczk贸w aby zobaczy膰 to pi臋tnastowieczne cudo ale poca艂owa艂am klamk臋 tamtejszego ko艣cio艂a.Marz臋 sobie, 偶e mo偶e kiedy艣 i ja go kiedy艣 zobacz臋?
    Bardzo serdecznie pozdrawiam i 偶ycz臋 mi艂ej niedzieli:)

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Ja zobaczy艂em wn臋trze ko艣cio艂a i o艂tarz za trzecim razem, raz pr贸bowa艂a moja 偶ona, te偶 bez powodzenia. Chyba trzeba tam by膰 w czasie mszy, albo jak nam si臋 uda艂o, podczas sprz膮tania ko艣cio艂a. A wi臋c do nast臋pnego razu.
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usu艅
  8. Arcydzie艂o! Niesamowite, ile w naszym kraju skrywa si臋 takich pere艂ek <3 Dzi臋kuj臋 za wycieczk臋!

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam si臋 z Tob膮, 偶e sporo r贸偶nego rodzaju pere艂ek mo偶na zobaczy膰 w naszym kraju. Czasem trzeba jednak mie膰 szcz臋艣cie, by m贸c je zobaczy膰.
      Pozdrawiam.

      Usu艅
  9. Zgadzam si臋, 偶e warto zagl膮da膰 do niebanalnych miejsc, nie tylko ko艣cio艂贸w. Chocia偶 w tym przypadku o艂tarz to prawdziwe arcydzie艂o nawet je艣li jego tw贸rc膮 nie by艂 Wit Stwosz.
    Na poz贸r ma艂o ciekawe miasteczka bardzo cz臋sto potrafi膮 zachwyci膰 urokiem i klimatem i to jest chyba jedna z najfajniejszych rzeczy w podr贸偶owaniu - te zaskoczenia i nieoczekiwane niespodzianki.
    Moc ciep艂ych pozdrowie艅.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Te偶 uwielbiam te momenty, gdy w czasie podr贸偶y natrafiamy na miejsca z niezwyk艂ym urokiem i klimatem. W tym tkwi przyjemno艣膰 podr贸偶owania i odkrywania nieznanych nam miejsc. To bardzo mi艂e chwile.
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usu艅
  10. O! to odnalaz艂a si臋 prawdziwa pere艂ka, nawet je艣li to nie Stwosz, a jego uczniowie wykonali, to pod jego okiem; zagl膮damy do takich miejsc, na cmentarze, czasami stara kamienna chrzcielnica zwraca uwag臋, albo zapad艂y w ziemi krzy偶 malta艅ski niewiadomego pochodzenia; pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Tak, prawdziwa rado艣膰 odkrywcy. Najpierw, gdy zobaczyli艣my otwarte drzwi do 艣wi膮tyni, 偶e wreszcie zobaczymy ten o艂tarz, i p贸藕niej ju偶 w 艣rodku ogl膮daj膮c go z bliska. Po raz kolejny stwierdzamy, 偶e chocia偶 wiedzieli艣my co zobaczymy, to podziwianie tego o艂tarzu na miejscu jest zupe艂nie innym prze偶yciem. Dlatego zawsze nak艂aniam w swoich postach, by odwiedza膰 prezentowane miejsca.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  11. By艂am, widzia艂am tak偶e z m艂odzie偶膮 szkoln膮.:) Niestety nie mam zdj臋膰, zatem tym bardziej dzi臋kuj臋 za wirtualn膮 wycieczk臋.:)
    Mo偶e znowu tam kiedy艣 dotr臋.
    Pozdrawiam Ci臋 serdecznie.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Lubie posty pokazuj膮ce miejsca, kt贸re kiedy艣 odwiedzi艂em, gdy偶 zwykle od偶ywa wtedy wiele wspomnie艅. R贸wnie偶 jestem ciekaw, jak kto艣 odebra艂 wizyt臋 w danym miejscu. Czasem zobacz臋 co艣, co mi umkn臋艂o podczas zwiedzania. Mam nadziej臋, 偶e i Ty tak odbierasz takie posty.
      Pozdrawiam.

      Usu艅
  12. Bardzo pi臋kny kszta艂t i detal tej ozdoby ko艣cio艂a. Jestem pod wi臋kszym wra偶eniem maksymalnej konserwacji budynku.

    Niech Tw贸j dzie艅 b臋dzie zawsze wype艂niony szcz臋艣ciem.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Masz racj臋, o艂tarz po przeprowadzonej renowacji stanowi wspania艂膮 ozdob臋 ko艣cio艂a.
      Pozdrawiam, mi艂ego dnia :)

      Usu艅
  13. Prawdziwa pere艂ka. Masz racj臋, male艅kie, wiejskie 艣wi膮tynie cz臋sto kryj膮 prawdziwe skarby. Du偶e ko艣cio艂y cz臋sto odsprzedawa艂y elementy wystroju ma艂ym, ubogim ko艣ci贸艂kom i wiele takich pere艂ek zachowa艂o si臋 do dzi艣.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. To co艣 nowego. Nie s艂ysza艂em, aby ko艣cio艂y odsprzedawa艂y elementy swojego wystroju. My艣la艂em, 偶e odbywa si臋 to na zasadzie przekazania, zw艂aszcza w granicach jednej diecezji lub tzw ko艣cio艂om filialnym w ramach jednej parafii.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  14. O艂tarz jest pi臋kny i wydaje mi si臋, 偶e r贸wnie偶 warto艣ciowy artystycznie. 呕eby tylko pierwszy w艂a艣ciciel (Paczk贸w) nie przypomnia艂 sobie o nim i nie chcia艂 jego powrotu. Niech pozostanie tam, gdzie jest. Masz racj臋. Ma艂e miejscowo艣ci kryj膮 w sobie wiele ciekawostek i niespodzianek. Trzeba tylko je odnale藕膰.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Urok tego o艂tarza to nie tylko jego wygl膮d, ale i r贸wnie偶 w艂a艣nie miejsce, gdzie si臋 znajduje. Gdzie raczej nikt si臋 nie spodziewa, 偶e zastanie takie dzie艂o. Mam nadziej臋, 偶e zostanie tam, gdzie jest.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  15. Popatrz jaka ciekawostka, nie mia艂em poj臋cia...

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Niewielu osobom ten o艂tarz jest znany. Fajnie, 偶e jest i teraz po renowacji stanowi wspania艂y przyk艂ad sztuki rze藕biarskiej 艣redniowiecza.
      Pozdrawiam :)

      Usu艅
  16. No popatrz, musia艂am przegapi膰 ten wpis w zesz艂ym roku, dopiero teraz szukaj膮c informacji na temat o艂tarza, o kt贸rym wspomnia艂e艣 u mnie w komentarzu trafi艂am tutaj. Ciekawa historia, a o艂tarz rzeczywi艣cie w podobnym stylu, jak ten krakowski. Szkoda, 偶e tak daleko ode mnie, daleko w sensie komunikacyjnym. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Sam z przyjemno艣ci膮 zn贸w wr贸ci艂em do tego postu. A jaka to by艂a rado艣膰 podr贸偶nika odkrywcy, gdy za kt贸rym艣 tam razem trafili艣my na otwarte drzwi tego ko艣cio艂a ?
      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usu艅

Dzi臋kuj臋 za odwiedzenie mojego bloga. B臋dzie mi mi艂o przeczyta膰 Twoj膮 opini臋 o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu