niedziela, 19 lutego 2012

Zamek Lipowiec

Spaceruj膮c po terenie Nadwi艣la艅skiego Parku Etnograficznego z wielu miejsc mo偶emy zobaczy膰 wzg贸rze z bia艂膮 wie偶膮. Wie偶a ta jest najwy偶szym punktem zamku Lipowiec.



Aby si臋 do niego dosta膰, nale偶y obej艣膰 skansen od po艂udniowej strony, a nast臋pnie za drogowskazem uda膰 si臋 droga prowadz膮ca do lasu.



Jak pewnie wszyscy pami臋taj膮 jesie艅 zesz艂ego roku by艂a d艂uga i ciep艂a. Wiele dni zach臋ca艂o do spacer贸w przy pi臋knej s艂onecznej pogodzie. Tak by艂o i podczas mojej wycieczki.

Po doj艣ciu do linii lasu czeka nas 艂agodne podej艣cie do zamku po艣r贸d wspania艂ych buk贸w.



Po przej艣ciu po艂owy drogi dostrzegamy przez drzewa zarys zamku.



Trasa teraz okr膮偶a go stopniowo ods艂aniaj膮c coraz bardziej jego sylwetk臋.



Ostatni odcinek pokonujemy po schodach maj膮c przed sob膮 widok na ca艂膮 bry艂臋 zamku.



Zamek powsta艂 najprawdopodobniej przed 1303 rokiem. Z tego czasu pochodzi pierwszy dokument potwierdzaj膮cy jego istnienie. Wcze艣niej miejscowe tereny nale偶a艂y do rodziny Gryfit贸w a nast臋pnie zosta艂y przekazanie benedyktynom ze Stani膮tek. W tym czasie nad wsi膮 zosta艂 wybudowany pierwszy zamek nale偶膮cy do rozb贸jnik贸w i b臋d膮cy dla nich baz膮 wypadow膮 do ograbiania okolicznych wsi.

Zamek zosta艂 zdobyty przez wojska ksi膮偶臋ce i przekazany biskupowi krakowskiemu. W latach p贸藕niejszych na miejscu zamku zb贸jnickiego powsta艂 nowy, wystawiony staraniem biskupa krakowskiego Prandota. P贸藕niej zamek by艂 wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany z inicjatywy kolejnych biskup贸w. Pe艂ni艂 funkcj臋 obronnej rezydencji oraz centrum administracyjnego. W po艂owie XV wieku zamek zacz膮艂 pe艂ni膰 r贸wnie偶 funkcj臋 wi臋zienia biskupiego. XVII wieku to dla zamku okres kataklizm贸w naturalnych i dziejowych.

Najpierw w roku 1629 zamek strawi艂 po偶ar. Destrukcji uleg艂a ca艂a drewniana zabudowa oraz przedbramie oraz teren zamku g贸rnego. Zamek zosta艂 jednak odbudowany i dodatkowo umocniony. Jednak ju偶 w roku 1655 zosta艂 zaj臋ty przez Szwed贸w, kt贸rzy w dwa lata po zaj臋ciu zamku opu艣cili go i podpalili.

Zamek doczeka艂 si臋 kolejnej modernizacji ale dopiero w roku 1732 z inicjatywy biskupa Stanis艂awa Szaniawskiego. W tym okresie w zamku funkcjonowa艂 dom poprawczy dla zakonnik贸w 艂ami膮cych prawo kanoniczne. W roku 1789 zamek przeszed艂 w posiadanie skarbu pa艅stwa zaborcy austriackiego. Od tego czasu zamek niezagospodarowany popada艂 w ruin臋 by w roku 1800 ostatecznie popa艣膰 w destrukcj臋 w wyniku po偶aru, kt贸ry strawi艂 wtedy ca艂y dach i powa偶nie uszkodzi艂 mury. W roku 1961 rozpocz臋to trwaj膮ce do roku 1975 prace konserwatorskie maj膮ce na celu zabezpieczenie zamku jako trwa艂ej ruiny. Wynikiem tych bada艅 jest r贸wnie偶 stan wiedzy o rozwoju architektonicznym zamku.

Na wiek XIII i pocz膮tek XIV przypada wzniesienie dolnej partii cylindrycznej wie偶y, fragmenty przedbramia oraz studnia wykuta w skale. W tamtym czasie obw贸d warowny stanowi艂 jeszcze wa艂 drewniano ziemny zachowany w partiach kraw臋dzi wzg贸rza. W XV wieku staraniem biskup贸w Wojciecha Jastrz臋bca oraz Zbigniewa Olesi艅skiego powsta艂o za艂o偶enie czworoboczne. Wie偶a zosta艂a wtedy podwy偶szona i zosta艂a przystosowana do u偶ycia artylerii, s膮 to pierwsze w Polsce unikatowe dzia艂obitnie umieszczona na dw贸ch kondygnacjach.

Wie偶a zosta艂a obudowana i znalaz艂a si臋 w sk艂adzie budynk贸w po艂udniowo wschodniego naro偶nika zamku. Ca艂o艣膰 za艂o偶enia zosta艂a otoczona murem obwodowym, zesp贸艂 zabudowa艅 bramnych zosta艂 zmodernizowany. Pod koniec wieku XV zbudowany osobny mur obwodowy z bram膮 okalaj膮cy drewniane zabudowania gospodarcze podzamcza. W wieku XVI przebudowano wn臋trza zamku celem przystosowania ich do funkcji wi臋ziennych.

Wzmocniono r贸wnie偶 system obronny wprowadzaj膮c na p贸艂nocy w linii mur贸w obwodowych dwie p贸艂baszty. W XVII wieku prace ograniczono do remont贸w, jedyna zmiana w systemie obronnym polega艂a na budowie niewielkiego bastionu w naro偶niku p贸艂nocno wschodnim. W wieku XVIII przebudowano pomieszczenia dostosowuj膮c je do cel贸w penitencjarnych. Zamek wznosi si臋 na wynios艂ym wzg贸rzu na p贸艂noc od wsi Babice oraz Wygie艂z贸w. Stanowi ciekawy przyk艂ad przemian jakie zachodzi艂y w budownictwie warownym Polski. /ze strony o zamku http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/2922/Babice_-_Zamek_Lipowiec/


Zamek ma charakter trwa艂ej ruiny udost臋pnionej do zwiedzania. W czasie spaceru dzi臋ki tabliczkom informacyjnym poznajemy przeznaczenie poszczeg贸lnych wn臋trz i dziedzi艅c贸w. Stopniowo te偶 wchodzimy na coraz wy偶sze kondygnacje zamku.















W niekt贸rych wn臋trzach mo偶emy zapozna膰 si臋 z dziejami zamku.



Naszym celem jest wie偶a zamkowa,



ale po drodze musimy pokona膰 jeszcze kilka korytarzy i dawnych pomieszcze艅.






Na szczyt wie偶y wchodzimy po kr臋tych schodach. Z wysokiej na ok. 30 m wie偶y mo偶emy zobaczy膰 zar贸wno teren podzamcza,



jak i najbli偶szej okolicy






Na koniec zwiedzania warto usi膮艣膰 przy znajduj膮cych si臋 na podzamczu sto艂ach,



by posili膰 si臋 i podziwia膰 pot臋偶na sylwetk臋 zamku.




Zobacz r贸wnie偶 inne atrakcje w okolicy:




Skansen w Wygie艂zowie





Lokalizacja zamku

 

25 komentarzy :

  1. a偶 sprawdzi艂am na mapie, gdzie to jest i za艂uj臋, 偶e tak daleko:)

    OdpowiedzUsu艅
  2. Pi臋kne zdj臋cia, klimatyczne miejsce i ... daleko ode mnie niestety.

    OdpowiedzUsu艅
  3. Imponuj膮ca budowla. Podoba mi si臋 r贸wnie偶 bukowy las w otoczeniu zamku.

    OdpowiedzUsu艅
  4. Pi臋kny zamek, kojarzy mi si臋, mimo r贸偶nic, z Chojnikiem.
    Przypomnia艂e艣 mi, 偶e w Krakowie jest ulica Prandoty, znana ka偶demu, bo przy cmentarzu Rakowickim - nigdy si臋 nie zastanawia艂am, sk膮d si臋 jej nazwa wzi臋艂a, a ju偶 na pewno nie kojarzy艂am z nazwiskiem biskupa, to by艂a nazwa i ju偶.
    Luki w wiedzy;)

    OdpowiedzUsu艅
  5. Jaka rozkoszna jesie艅! i las bukowy, i tyle li艣ci szeleszcz膮cych pod stopami; zamek imponuj膮cy, zgrabne po艂膮czenie ceg艂y i kamienia, tak lubi臋; mo偶e kiedy艣 tam trafimy, pozdrawiam bardzo serdecznie.

    OdpowiedzUsu艅
  6. Wies艂awie, las buczynowy w otaczaj膮cy zamek jet przepi臋kny.
    Gdy dr臋czy mnie chandra wsiadam w samoch贸d i jad臋 do Lipowca i Wygie艂zowa ode mnie to tylko 50 km.
    Bardzo lubi臋 to miejsce.
    Serdecznie pozdrawiam
    Sara-Maria

    OdpowiedzUsu艅
  7. Byli艣my tam, ale Twoje zdj臋cia pozwoli艂y spojrze膰 na niego INACZEJ. Dzi臋ki!!!!


    Skansen obok tez klimatyczny, ule nas zaczarowa艂y, tako偶 karczma.


    Pzdr.

    OdpowiedzUsu艅
  8. W pi臋knym otoczeniu ten zamek stoi, kolory buk贸w rewelacyjne, zamek te偶.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  9. Tak wspaniale opisujesz i pokazujesz na zdj臋ciach, 偶e by si臋 ju偶 tam chcia艂o by膰, bo to bardzo 艂adne miejsce ( zamek, wie偶a i bukowy las ). Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  10. Za oknem tak szaro,a tu u Ciebie pi臋kne kolory jesieni..
    Widok z wie偶y na okolic臋 jest uroczy, taki sielski :)

    OdpowiedzUsu艅
  11. Du偶o ciekawszy u Ciebie ni偶 w rzeczywisto艣ci ;-)
    pozdr

    OdpowiedzUsu艅
  12. Zamek w Lipowcu jest przepi臋kny o ka偶dej porze roku. Gdy jestem z艂a, lub nie mam humoru, po prostu tam jad臋. Pochodz臋 po lesie i ju偶 mi z艂y humor przechodzi.

    OdpowiedzUsu艅
  13. Witam.
    Super spacer podczas mojej ulubionej pory roku, bardzo 艂adne zdj臋cia i super miejsce... Bardzo takie klimaty i krajobrazy lubi臋... :-)
    Ode mnie to do艣膰 daleko, ale tylko je偶eli chodzi o odleg艂o艣膰... Bo widz臋 z mapy, 偶e dojazd jest bardzo dobry (A4). Mo偶e kiedy艣... w po艂膮czeniu z innym ciekawym miejscem, kt贸re bym odwiedzi艂?
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsu艅
  14. Niesamowite widoki! Pi臋kne zdj臋cia, ile kolor贸w i rado艣ci!

    OdpowiedzUsu艅
  15. Fantastyczne miejsce, znakomite zdj臋cie, wspania艂a reklama dla tego miejsca. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
  16. przewodniki turystyczne powinny korzystac z Twoich zdjec, sa fantastyczne! Pokazujesz to co chcialoby sie zobaczyc, bez tego niedosytu jaki czasami sie rodzi po obejrzeniu zdjec!
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Dzi臋kuj臋 za mi艂e s艂owa. Sam cz臋sto wracam do ogl膮dania ju偶 opublikowanych post贸w. Ten blog powoli staje si臋 jak by albumem moich wypraw. Ciesz臋 si臋, 偶e tyle os贸b go odwiedza i zamieszcza komentarze. Z drugiej strony sam r贸wnie偶 poznaj臋 wspania艂e miejsca odwiedzaj膮c zaprzyja藕nione blogi. Niekt贸re z miejsc sobie zapisuj臋, bo nawet najlepsze zdj臋cia nie oddadz膮 tego, co mo偶na zobaczy膰 na w艂asne oczy. I my艣l臋, 偶e taka jest idea tego typu blog贸w.
      Pokaza膰 i zach臋ci膰, a potem pojecha膰 i zobaczy膰.
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usu艅
  17. Kr谩sne fotografie zo slne膷n茅ho jesenn茅ho d艌a. U啪 sa n谩m bl铆啪i jar, s 艌ou aj mo啪nos钮 nav拧tevova钮 r么zne historick茅 pamiatky. Po木sko je ve木mi ve木k谩 krajina, ur膷ite ich tam m谩te ve木a. Aj ja som bola naposledy v jeseni na zr煤canin谩ch slovensk茅ho hradu 膶achtice. Mo啪no pozn谩拧 pr铆beh o 膶achtickej pani, ktor谩 sa k煤pala v krvi mlad媒ch diev膷at, film Bathory.
    Pozdravujem!

    OdpowiedzUsu艅
  18. Witam, bardzo fajne miejsce pokazujesz, wspania艂a perspektywa z wie偶y, super zdj臋cia:-) pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsu艅
  19. Pi臋kna jesie艅, 艣liczne kolory i urocze ruiny zamku. Dziwnie to brzmi, urocze ruiny ;)Bior膮c pod uwag臋 fakt, i偶 niekiedy spotykamy ruiny w gorszym stanie, to s艂owa te, dobrze okre艣laj膮 stan obiektu. Podobaj膮 mi si臋 najbardziej, fotki z g贸ry zamkowej z widokiem na okolic臋.

    OdpowiedzUsu艅
  20. Niesamowite ile w Polsce jest takich zrujnowanych zamk贸w - z jednej strony bardzo malowniczych a z drugich 偶al, 偶e nie l艣ni膮cych pe艂nym blaskiem. Super zdj臋cia.

    OdpowiedzUsu艅
  21. No, niestety wiele zamk贸w , rezydencji i pa艂acy tak偶e na moim terenie wygl膮da tak samo lub jeszcze gorzej... u mnie to wina historii, wichr贸w wojen, cz臋sto jednak zaniedbaniom PGR, kiedy owe budowle zamieniono na magazyny...po 1989 roku zacz臋艂a si臋 "wzmo偶ona" ich sprzeda偶 prywatnym nabywcom i "dzi臋ki" nowym w艂a艣cicielom zamieniaj膮 si臋 w niwecz...呕al!

    OdpowiedzUsu艅
  22. Uwielbiam takie 艣redniowieczne zamki. Co tu du偶o pisa膰, to miejsce dodaj臋 do listy moich wypad贸w na weekend ;) Dzi臋kuj臋 i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  23. W wielu starszych wpisach nie wy艣wietla si臋 mapka z lokalizacj膮 danego obiektu. Sam blog starannie dopracowany zar贸wno pod wzgl臋dem tre艣ci jak i profesjonalnych zdj臋膰. Pozdrawiam Krzysztof

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Witaj, dzi臋kuj臋 za komentarz.
      Faktycznie w wielu starszych postach mapki si臋 nie wy艣wietlaj膮 z powodu zmian, jakie na przestrzeni czasu wprowadzi艂o Google w swoich Mapach. Kiedy艣 generowa艂 si臋 inny kod do wklejenia pod postem, obecnie nie jest on akceptowalny przez Mapy Google. Jak trafiam na taki post, lub kto艣 zwr贸ci mi uwag臋, to go aktualizuj臋.
      Pozdrawiam.

      Usu艅

Dzi臋kuj臋 za odwiedzenie mojego bloga. B臋dzie mi mi艂o przeczyta膰 Twoj膮 opini臋 o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu