sobota, 21 stycznia 2017

Klasztor paulin贸w w Mochowie

O potopie szwedzkich wojsk zalewaj膮cych nasz kraj w II po艂owie XVII wieku pewnie wszyscy s艂yszeli. Niekt贸rzy mo偶e widzieli film, inni przeczytali dzie艂o Sienkiewicza o tych trudnych dla Polski czasach. Ale czy wiecie, gdzie znajdowa艂 si臋 obraz Matki Boskiej Cz臋stochowskiej w czasie, gdy wojska szwedzkie pod wodz膮 gen. Burcharda M眉llera podesz艂y pod Cz臋stochow臋 18 listopada 1655 roku ?

Gdy pierwsze kule armatnie spada艂y na twierdz臋 i klasztor, Cudownego Obrazu ju偶 w nim nie by艂o. Zosta艂 potajemnie wywieziony z klasztoru 8 listopada 1655 r. przez prowincja艂a paulin贸w o. Teofila Bronowskiego i umieszczony w znajduj膮cym si臋 niedaleko G艂og贸wka klasztorze ojc贸w paulin贸w w Mochowie. Wzgl臋dnie spokojny w czasach potopu szwedzkiego 艢l膮sk opolski wydawa艂 si臋 dobr膮 kryj贸wk膮 dla obrazu. Zreszt膮 nie tylko dla niego. Blisko, bo w samym G艂og贸wku na zamku hrabiego Franciszka Oppersdorfa znalaz艂 sw贸j azyl polski kr贸l Jan Kazimierz wraz z najbli偶sz膮 艣wit膮.

Gdy w grudniu 1655 roku dociera do kr贸la wie艣膰 o obl臋偶eniu Jasnej G贸ry, udaje si臋 do Mochowa, by przed Cudownym Obrazem prosi膰 naj艣wi臋tsz膮 panienk臋 o ocalenie klasztoru. To pewnie wtedy, w umy艣le prymasa Andrzeja Leszczy艅skiego, pojawi艂a si臋 my艣l og艂oszenia Maryi Kr贸low膮 Polski. Ostatecznie sta艂o to si臋 1 kwietnia 1656 roku we Lwowie. Cz臋艣膰 historyk贸w uwa偶a, 偶e ten donios艂y akt, zwany „艣lubami lwowskimi”, sta艂 si臋 pocz膮tkiem odrodzenia duchowego narodu polskiego i prze艂omem w wojnie ze Szwedami.

Mochowski klasztor jeszcze raz da艂 schronienie Cudownemu Obrazowi w 1705 roku w czasie tzw. III wojny p贸艂nocnej. Dzi艣 po wielu latach burzliwej historii, w tym kasacie klasztoru, ponownie s艂u偶y paulinom.

Widok na ko艣ci贸艂 p.w. Tr贸jcy 艢wi臋tej i Matki Boskiej Cz臋stochowskiej.



Budynek klasztorny



Znajduj膮cy si臋 w sieni obraz symbolizuje wsp贸lne dzieje klasztoru w Mochowie z Cudownym Obrazem.



Wn臋trze ko艣cio艂a



Prezbiterium



Kopia Cudownego Obrazu w o艂tarzu g艂贸wnym.



Grupa Tr贸jcy 艢wi臋tej wie艅cz膮ca o艂tarz g艂贸wny.



Tabernakulum i st贸艂 ofiarny



Ambona z sylwetk膮 Jezusa – Pasterza.



Antyambona ze scen膮 chrztu Jezusa



O艂tarze boczne: 艢w. Rodziny i NMP R贸偶a艅cowej






Rze藕ba 艢w.Teresy z Lisieux



Witra偶e: 艣w. Anny z Mari膮 i 艣w. J贸zefa






Kilkukrotnie pr贸bowa艂em obejrze膰 ten ko艣ci贸艂 od 艣rodka, ale zawsze by艂 zamkni臋ty. Dopiero w drugi dzie艅 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia zasta艂em otwarte drzwi. St膮d te dwa pierwsze zdj臋cia robione letnia por膮. Dla odmiany widok na ko艣ci贸艂 i jego wie偶臋 w zimowy, mro藕ny dzie艅






Klasztory, ten w Mochowie oraz na Jasnej G贸rze 艂膮czy r贸wnie偶 osoba ich fundatora. By艂 nim W艂adys艂aw II Opolczyk, kt贸ry w 1388 roku podpisa艂 akt fundacyjny klasztoru w Mochowie. 艁adnie o tym powi膮zaniu obu klasztor贸w powiedzia艂 Ojciec 艢wi臋ty Jan Pawe艂 II, podczas homilii na G贸rze 艢w. Anny w 1983 r.

„...przybywamy na Opolszczyzn臋, a偶eby zatrzyma膰 si臋 na ziemi tego Piasta, z kt贸rego imieniem zwi膮zana jest fundacja Jasnej G贸ry i darowizna jasnog贸rskiego Obrazu z lat 1382-84. Jest to W艂adys艂aw II, ksi膮偶臋, opolski, zwany powszechnie Opolczykiem, posta膰 znana zw艂aszcza z czas贸w panowania Ludwika W臋gierskiego, po kt贸rym - jak wiadomo - tron polski w Krakowie odziedziczy艂a jego c贸rka, kr贸lowa Jadwiga. Sam W艂adys艂aw z rodziny 艣l膮skich Piast贸w, dokona艂 swojego 偶ywota w Opolu. Tutaj te偶 spoczywa w podziemiach ko艣cio艂a franciszka艅skiego. Na grobowcu jego czytamy nast臋puj膮cy napis: ''W roku Jubileuszu 600-lecia Jasnej G贸ry - jej Fundatorowi, ksi臋ciu opolskiemu W艂adys艂awowi II''. Nie wyczerpuje to jeszcze bezpo艣rednich zwi膮zk贸w ziemi opolskiej z Obrazem Jasnog贸rskim. W latach najazdu szwedzkiego, podczas potopu w 1655 roku, 艢l膮sk Opolski otoczy艂 swoj膮 opiek膮 Cudowny Obraz i da艂 mu bezpieczne schronienie w Paulinach, w miejscowo艣ci po艂o偶onej w parafii Moch贸w ko艂o G艂og贸wka. W ten spos贸b dzisiejsza stacja na ziemi opolskiej wpisuje si臋 w papiesk膮 pielgrzymk臋 Jasnog贸rskiego Jubileuszu..."

Zobacz w najbli偶szej okolicy:



G艂og贸wek - miasto zabytk贸w




Lokalizacja klasztoru







18 komentarzy :

  1. Pi臋kny klasztor a przy okazji wpis z jednego z moich ulubionych okres贸w historii.

    OdpowiedzUsu艅
  2. Na Sienkiewiczu to ja bym si臋 historii nie uczy艂a :)
    Ca艂y obiekt mochowski wydaje mi si臋, tak z zewn膮trz, jak wewn膮trz, 艂adniejszy od cz臋stochowskiego.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie przytoczone fakty s膮 prawdziwe. A powie艣膰 Sienkiewicza rzeczywi艣cie lu藕no nawi膮zuje do tych czas贸w.

      Usu艅
    2. Ja wiem, 偶e Ty piszesz o faktach, tylko wspomnienie przez Ciebie "Trylogii" wywo艂a艂o u mnie tak膮 refleksj臋 :)

      Usu艅
  3. Podzielam zdanie przedm贸wczyni co do Sienkiewicza:) A obiekt przepi臋kny. Jak dobrze, 偶e mamy w naszym kraju tyle miejsc wartych odwiedzenia. Co prawda na 艢l膮sk troszk臋 mi daleko, ale jak dobrze poszukam to znajd臋 i na Pomorzu sporo takich miejsc.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Sienkiewicz ubarwi艂 nam rzeczywisto艣膰 pisz膮c ku pokrzepieniu serc. Co do tre艣ci posta, to znajduj膮ca si臋 obecnie w ko艣ciele w Mochowie kopia obrazu MB nie jest t膮, kt贸ra by艂a tam za czas贸w powstania klasztoru. Oryginalny obraz, kt贸ry by膰 mo偶e jest najstarsz膮 kopi膮 obrazu jasnog贸rskiego znajduje si臋 obecnie w pobliskiej miejscowo艣ci Wierzch, gdzie trafi艂 po kasacie klasztoru mochowskiego w 1813 roku. O tym, 偶e jest to pierwsza kopia obrazu mo偶e 艣wiadczy膰 fakt, 偶e nie ma charakterystycznych naci臋膰 na wizerunku MB, kt贸re na oryginale powsta艂y podczas napa艣ci husyt贸w na klasztor jasnog贸rski w 1430 roku.

      Usu艅
  4. Przepi臋kny klasztor i ko艣ci贸艂, z ciekaw膮 histori膮 dotycz膮c膮 obrazu z Jasnej G贸ry, wspania艂e zdj臋cia, pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsu艅
  5. O popatrz wiedzia艂em o ewakuacji obrazu, ale konkret贸w nie zna艂em. Miejsce ciekawe, bo cho膰 baroku nie kocham, to przecie偶 wypada doceni膰 kunszt tw贸rc贸w. Postaram si臋 kiedy艣 tam zagl膮dn膮膰 ale czy starczy mi 偶ycia?

    OdpowiedzUsu艅
  6. Nie zna艂am tak dok艂adnie historii w臋dr贸wki obrazu, wi臋c dzi臋kuj臋 za informacje. Wn臋trze klasztoru jest bardzo 艂adne i zadbane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  7. Bardzo czyste i wypiel臋gnowane wn臋trze, naprawd臋 rzadko si臋 zdarza. No i pi臋kne.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  8. O klasztorze nie s艂ysza艂am. To nie pierwszy obraz Matki Boskiej, kt贸ry musiano ewakuowa膰 z powodu Potopu Szwedzkiego. Kiedy艣 na pewno w to miejsce zawitam. Za barokiem nie przepadam, ale to miejsce urzeka.
    Pozdrawiam:)*

    OdpowiedzUsu艅
  9. Przepi臋kna 艣wi膮tynia w wystroju 艣wi膮tecznym nabiera niepowtarzalnego pi臋kna.
    Bardzo ciekawa historia klasztoru.
    Serdeczno艣ci :))

    OdpowiedzUsu艅
  10. Wspania艂a 艣wi膮tynia, przepi臋kne wn臋trze i nawet barok tutaj taki delikatny nieprze艂adowany. Szkoda, 偶e 艣wi膮tynia otwarta jedynie w 艣wi臋ta i mo偶e w niedziele. Nie mia艂am poj臋cia o jej istnieniu. Niestety, nie pojad臋 by zobaczy膰 budowl臋 zewn膮trz.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsu艅
  11. Wn臋trze bardzo bogate i ciekawy zesp贸艂 klasztorny.
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsu艅
  12. Pi臋kny jest ten klasztor. Nie trafili艣my w czas bo przy naszej wizycie by艂y jakie艣 uroczysto艣ci i t艂um ludzi, trudno si臋 m贸wi.

    OdpowiedzUsu艅
  13. S膮 takie miejsca mistyczne, kt贸re trwaj膮 i ciesz膮. Bardzo ciekawe miejsce i pi臋kne!!

    OdpowiedzUsu艅
  14. Post jest dla mnie o tyle ciekawszy, 偶e zwi膮zany jest z moj膮 Opolszczyzn膮. Wszystkie zdj臋cia s膮 interesuj膮ce i dobrze zrobione, ale na mnie najwi臋ksze wra偶enie zrobi艂y fotografie 4. i 5. przedstawiaj膮ce wn臋trze ko艣cio艂a.

    OdpowiedzUsu艅
  15. Ja wiedzia艂am, gdzie 贸w obraz si臋 znajdowa艂, poniewa偶 pochodz臋 z Cz臋stochowy a i LO, do kt贸rego ucz臋szcza艂am znajduje si臋 tu偶 obok Jasnej G贸ry. Bywali艣my tam cz臋sto na lekcjach j臋zyka polskiego i historii. Natomiast w klasztorze w Mochowie nigdy nie by艂am, ale dzi臋ki Tobie ju偶 o miejsce znam :).

    OdpowiedzUsu艅

Dzi臋kuj臋 za odwiedzenie mojego bloga. B臋dzie mi mi艂o przeczyta膰 Twoj膮 opini臋 o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu