niedziela, 9 czerwca 2013

Opactwo Benedyktyn贸w w Melku

Opactwo powsta艂o w 艣redniowieczu, na miejscu wcze艣niejszej fortyfikacji. Niewielk膮 cz臋艣膰 tych budowli obronnych wkomponowano w zesp贸艂 klasztorny. W XV w. tutejsi zakonnicy zainicjowali reformy w obr臋bie zakonu benedykty艅skiego, g艂osz膮c powr贸t do pierwotnej doktryny 艣w. Benedykta. Wr贸cili na 艣cie偶ki ascetyzmu, cnoty i nauki, czego wyrazem by艂o m.in. uznanie organizacji wsp贸lnoty w Melku za wzorcow膮 przez papie偶a Urbana VIII.

W XVIII z inicjatywy opata Berhotda Dietmayera klasztor i ko艣ci贸艂 pw. 艣w. Piotra i 艣w. Paw艂a poddano gruntownej przebudowie na styl barokowy. W konsekwencji powsta艂 jeden z najwi臋kszych barokowych zespo艂贸w sakralnych w Europie, uznawany za najpi臋kniejszy przyk艂ad baroku w Austrii.



Trzeba przyzna膰, 偶e opactwo prezentuje si臋 wspaniale. Pi臋knie roz艂o偶one na wysokiej skarpie jest widoczne prawie z ka偶dego miejsca w Melku. Ca艂o艣膰 zabudowa艅 klasztornych ma d艂ugo艣膰 320 m. Obchodz膮c go z do艂u dok艂adnie mo偶emy obejrze膰 jego poszczeg贸lne cz臋艣ci.



Wchodz膮c na teren opactwa przez bram臋 g艂贸wn膮 mijamy dwa pos膮gi – 艣w. Kolomana i 艣w. Leopolda, patrona Austrii.



Znajdujemy si臋 teraz na pierwszym dziedzi艅cu z widokiem na wschodni膮 fasad臋 klasztoru.



Zdobi膮 j膮 pos膮gi 艣w.艣w. Piotra i Paw艂a.



Dalej przechodzimy przez kolejn膮 bram臋, tzw. Hol Benedykty艅ski, ozdobiony 艂adnym plafonem z wizerunkiem 艣wi臋tego Benedykta.



Du偶y plac wielko艣ci boiska do pi艂ki no偶nej nosi nazw臋 Dziedzi艅ca Pra艂at贸w. W budynkach otaczaj膮cych pa艂ac znajduj膮 si臋 najlepsze w Austrii szko艂y prowadzone przez Benedyktyn贸w.



Po艣rodku dziedzi艅ca znajduje si臋 艂adna barokow膮 fontanna.



Na placu zbieraj膮 si臋 wycieczki by dalej, ju偶 pod opiek膮 przewodnika rozpocz膮膰 zwiedzanie opactwa. Pierwszy etap zwiedzania odbywa si臋 w dawnej cesarskiej cz臋艣ci rezydencji. Trasa wiedzie najpierw tzw Cesarskimi Schodami, gdzie spotykamy dwa pos膮gi reprezentuj膮ce m臋stwo i wytrwa艂o艣膰.



Te dwie cechy by艂y mottem panowania Karola VI, kt贸ry bywa艂 cz臋stym go艣ciem w Melku . Po pokonaniu schod贸w wchodzimy na prawie 200 metrowy korytarz z galeri膮 obraz贸w.



Przedstawia ona portrety wszystkich w艂adc贸w od Leopolda I Austriackiego do ostatniego cesarza Austrii Karola VI. Z korytarza wchodzimy do sal muzealnych. W dawnych cesarskich apartamentach prezentowane s膮 eksponaty po艣wi臋cone za艂o偶ycielowi zakonu 艣w Benedyktowi, sztuce sakralnej i historii Ko艣cio艂a.






Szczeg贸lnie cenna jest ksi臋ga ze spisanymi przez 艣w. Benedykta reformami 偶ycia zakonnego



oraz tryptyk „呕ycie Jezusa” z 1502 roku Jorga Breua Starszego



Korytarz ko艅czy si臋 wej艣ciem do reprezentacyjnej Sali Marmurowej.



Ozdob膮 sali jest plafon Paula Trogera Alegoria O艣wiecenia. Dzi臋ki iluzjonistycznemu malarstwu optycznie podwy偶sza on pomieszczenie.



Malowid艂o przedstawia Aten臋 w rydwanie w towarzystwie mitologicznych postaci. Atena jest tutaj symbolem m膮dro艣ci i umiaru.



Z kolei Herkules zabijaj膮cy trzyg艂owego psa piekielnego jest symbolem pokonania grzechu, ciemno艣ci i z艂a.



Wszystko odnosi si臋 Karola VI, kt贸ry mia艂 wydoby膰 艢wiat z ciemno艣ci do 艣wiat艂a a ludzi od z艂a do dobra.

Pomimo nazwy tak naprawd臋 marmurowe s膮 tylko o艣cie偶nice drzwi, reszta to stiuki i sztukaterie.






Z Sali Marmurowej wychodzimy na szeroki taras. Wida膰 st膮d po艂o偶one u st贸p miasteczko Melk,







oraz rzek膮 Dunaj w Dolinie Wachau.



St膮d te偶 najlepiej wida膰 fasad臋 ko艣cio艂a.



Na jej szczycie umieszczono pos膮g Jezusa zmartwychwsta艂ego w otoczeniu anio艂贸w jako symbol zwyci臋stwa 偶ycia nad 艣mierci膮.



Poni偶ej znajduj膮 si臋 pos膮gi patron贸w 艣wi膮tyni – 艣w. 艣w. Piotra i Paw艂a



a jeszcze ni偶ej archanio艂贸w, obro艅c贸w Ko艣cio艂a.



Wie偶e maj膮 bogato zdobione he艂my zako艅czone z艂otymi monstrancjami.



Z tarasu wchodzimy do Biblioteki. Jest to druga najbardziej reprezentacyjna sala w opactwie. Obowi膮zuje tutaj zakaz fotografowania wi臋c zamieszczam odno艣nik do wirtualnej panoramy. Prosz臋 klikn膮膰 na poni偶szym zdj臋ciu a po obejrzeniu wn臋trza zamkn膮膰 okno. Zgodnie ze strza艂kami poruszaj膮c myszk膮 mo偶na dok艂adnie obejrze膰 ca艂e wn臋trze biblioteki oraz sufit.



Wed艂ug kolejno艣ci znaczenia to Sala Biblioteki jest na drugim miejscu zaraz po wn臋trzu ko艣cio艂a. To pokazuje szacunek mnich贸w do wiedzy. W odr贸偶nieniu od Sali Marmurowej maj膮cej raczej 艣wiecki wystr贸j tutaj dominuj膮 elementy zwi膮zane z wiar膮. Wspania艂y fresk na suficie, r贸wnie偶 autorstwa Paula Trogera przedstawia posta膰 kobiec膮 jako Alegori臋 Wiary w otoczeniu czterech grup anio艂贸w przedstawiaj膮cych cnoty kardynalskie: Umiarkowanie, M臋stwo, Sprawiedliwo艣膰 i M膮dro艣膰. Ca艂a biblioteka zajmuje 12 pomieszcze艅 i zawiera w sumie oko艂o 100 000 wolumin贸w, w tym 1800 unikatowych r臋kopis贸w i 750 inkunabu艂贸w z przed 1500 roku. Nie wszystkie sale s膮 dost臋pne do zwiedzania.

Z biblioteki spiralnymi schodami schodzimy na poziom ko艣cio艂a



Zwiedzanie ko艣cio艂a pw. 艣w. 艣w. Piotra i Paw艂a jest kulminacyjnym punktem naszej wycieczki. Wn臋trze ko艣cio艂a ol艣niewa przepychem barokowego wystroju.



Dominuje kolor z艂ota, ochry i zieleni. Na sufitach znajdziemy wspaniale freski a ca艂a 艣wi膮tynia jest bogato dekorowana licznymi posagami i sztukateriami.

G艂贸wny o艂tarz przedstawia figury aposto艂贸w Piotra i Paw艂a w otoczeniu prorok贸w Starego Testamentu.



Ponad nimi znajduje si臋 wspania艂a korona papieska oraz posta膰 Boga na kuli ziemskiej



Ca艂a symbolika O艂tarza G艂贸wnego odnosi si臋 do zwyci臋stwa Wiary pocz膮wszy od m臋cze艅skiej 艣mierci Aposto艂贸w po panowanie Boga nad 艢wiatem. Potwierdza to napis pod koron膮 Bez uzasadnionej walki nie ma zwyci臋stwa. Ca艂y o艂tarz jest bogato zdobiony z艂oconymi figurami anio艂贸w i 艣wi臋tych.



Po bokach prezbiterium znajduj膮 si臋 艂adne stalle.



Pora przyjrze膰 si臋 艣cianom. S膮 poprzecinane licznymi pilastrami zako艅czonymi kapitelami i ozdobione li艣膰mi akantu. Wy偶ej kr贸luje sztuka malarska Ka偶da wolna przestrze艅 艂uk贸w, lunet i sufitu zosta艂a pokryta malowid艂ami.



To dzie艂a Johanna Michaela Rottmayera. R贸wnie偶 ich tre艣膰 odnosi si臋 do motywu walki i zwyci臋stwa Ko艣cio艂a. Najdobitniej przedstawia to monumentalny fresk nad ca艂膮 naw膮 g艂贸wn膮



przedstawiaj膮cy apoteoz臋 艣w. Benedykta. Oto pe艂na glorii wizja wst膮pienia 艣wi臋tego do Kr贸lestwa Niebieskiego. Poza motywem g艂贸wnym fresk pokazuje symbolicznie walki o zachowanie cn贸t ko艣cielnych. .



Wizja Nieba zosta艂a r贸wnie偶 pokazana na fresku w kopule ko艣cio艂a, gdzie znajdziemy wizerunki Boga, jego Syna i Ducha 艢wi臋tego w otoczeniu Aposto艂贸w, Maryi i innych 艣wi臋tych.



Przed prezbiterium po lewej stronie 艣wi膮tyni znajduje si臋 bogato zdobiona z艂ota ambona.









Poza o艂tarzem g艂贸wnym w ko艣ciele znajduj膮 si臋 liczne o艂tarze boczne. Dwa najwi臋ksze 艣w. Benedykta i 艢w. Kolomana s膮 umieszczone w transepcie 艣wi膮tyni. O艂tarz 艣w. Kolomana zawiera sarkofag z jego szcz膮tkami.



Cz臋艣膰 z pozosta艂ych o艂tarzy r贸wnie偶 zawiera relikwie 艣wi臋tych.






Umieszczone we wn臋kach miedzy filarami tworz膮 jakby kaplice. S膮 bogate zdobione z艂otymi posagami i sztukateriami.






Kaplice posiadaj膮 swoje w艂asne plafony o tematyce Starego i Nowego Testamentu,



a boczne 艣ciany zdobi膮 du偶e medaliony.






Wy偶ej nad o艂tarzami mo偶emy podziwia膰 pi臋kno barokowych lo偶y przeznaczonych dla arystokracji ksi膮偶臋cej.



Ich misterne zdobnictwo mo偶e przywr贸ci膰 o zawr贸t g艂owy






W ca艂ym ko艣ciele trudno znale藕膰 element wyposa偶enia, kt贸ry nie posiada艂by zdobie艅. Tu przyk艂ad snycerki zdobi膮cej boki 艂awek



Jak takie bogactwo zdobie艅 i przepych poz艂oconego wn臋trza ma si臋 do g艂oszonych zasad 偶ycia w skromno艣ci Benedyktyn贸w?. Nie mnie ocenia膰. Ale jako turysta lubi膮cy barok musz臋 przyzna膰, 偶e wizyta w tym opactwie w pe艂ni mnie usatysfakcjonowa艂a. Ca艂e opactwo robi imponuj膮ce wra偶enie. Nie dziwi wi臋c, 偶e w艂oski pisarz Umberto Eco po zwiedzeniu klasztoru i biblioteki w Melk umie艣ci艂 tutaj fragmenty akcji s艂ynnej powie艣ci Imi臋 R贸偶y.

Po trudach zwiedzania warto uda膰 si臋 do przyklasztornego parku,



gdzie mo偶na w spokoju odpocz膮膰 i napi膰 si臋 kawy w po艂o偶onej na jego terenie kawiarni. Polecam wszystkim wycieczk臋 do Melk.

Zobacz r贸wnie偶:




Dolina Wachau




Klasztor w D眉rnstein





Krems



Lokalizacja miejsca

 
Poka偶 Melk na wi臋kszej mapie

35 komentarzy :

  1. Ile zdj臋膰! Wow! Zachwycaj膮ce niebo, takie niebieskie! Pi臋kne opactwo, ale najbardziej mi si臋 podoba widok na to miasteczko!

    OdpowiedzUsu艅
  2. Kolejne pi臋kne miejsce na Twojej trasie. Wida膰, 偶e nie du偶a miejscowo艣膰 ale bardzo urokliwa. O zdj臋ciach ju偶 nie wspomn臋, bo w ka偶dym detalu pokaza艂e艣 ca艂e pi臋kno. :)
    Serdecznie pozdrawiam i powiem, 偶e 偶e jestem pod ogromnym wra偶eniem. ;))))))))))))))))

    OdpowiedzUsu艅
  3. 艂a艂:) ju偶 dawno nic mi tak tchu nie odebra艂o! Ale偶 przepych. Nie jestem fank膮 baroku, ale - tak wysublimowanego - zdecydowanie tak. Wszystko jest nadzwyczaj pi臋kne. A te spiralne schody, niczym muszla - fantastyczne !!!
    pozdrawiam
    Iwona

    OdpowiedzUsu艅
  4. Where are this images from? They are wonderful!
    A good day!

    OdpowiedzUsu艅
  5. Trzeba przyzna膰, 偶e zdobienia sa bardzo wyszukane i bogate. Patrz膮c na Twoje wspania艂e zdjecia przypomnia艂am sobie, 偶e tam by艂am, ale sporo lat temu. Dziekuj臋 za przypomnienie i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  6. Lubi臋 barok :) Opactwo prezentuje si臋 wspaniale! Pewnie si臋 powtarzam, ale zdj臋cia jak zawsze rewelacja :) Kolejna ciekawa fotorelacja i pi臋kne miejsce :) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsu艅
  7. Przepi臋kne miejsce a Twoje zdj臋cia daj膮 poj臋cie o jego wspania艂o艣ci, na szcz臋艣cie dla nas, Twoich czytelnik贸w, jak wida膰 poza bibliotek膮 nie ma zakazu fotografowania! To mi przypomnia艂o moj膮 wycieczk臋 do nie mniej wspania艂ego klasztoru Certosa di Pawia gdzie by艂am kiedy艣 dawno i po latach wr贸ci艂am 偶eby zrobi膰 wi臋cej zdj臋膰 we wn臋trzach, jednak ku mojemu zaskoczeniu wprowadzono ca艂kowity zakaz robienia zdj臋膰 r贸wnie偶 na zewn膮trz obiektu.

    OdpowiedzUsu艅
  8. Wspania艂e zdj臋cia i opactwo. Jestem zachwycona wn臋trzem i fajnie, 偶e jest mo偶liwo艣膰 zwiedzania wn臋trz. To mam po co zn贸w do Austrii jecha膰, taki klasztor z wielk膮 ochot膮 zobacz臋 na 偶ywo.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsu艅
  9. Pi臋kne jest to opactwo. Zdj臋cia fantastyczne. Zapraszam na m贸j nowy blog na W.P: Sakralne Diamenty..., adres: monia450.bloog.pl

    OdpowiedzUsu艅
  10. Z艂oto a偶 bije po oczach, moje pierwsze skojarzenie te偶 by艂o takie? - ilu偶 biednych mo偶na by za to nakarmi膰, ale z drugiej strony jaka przyjemno艣膰 dla oczu (cho膰 nieco nale偶y je przymru偶y膰) ogl膮da膰 takie cuda. Ja tak偶e lubi臋 barok, mimo tego pozornie przes艂odzonego i kiczowatego nadmiaru; mo偶e nie mam gustu, ale mnie si臋 barok podoba. Pi臋kne zdj臋cia. No a biblioteka to po prostu zazdro艣膰 mnie z偶era ogromem zbior贸w.

    OdpowiedzUsu艅
  11. Faktycznie pierwotna doktryna oraz 艣cie偶ki cnoty i ascetyzmu a偶 pora偶aj膮.

    OdpowiedzUsu艅
  12. By艂am tam. Bardzo lubi臋 to miejsce :)
    Pi臋kne zdj臋cia :)

    OdpowiedzUsu艅
  13. Przepi臋kny o艂tarz. I ta biblioteka! Bardzo chcia艂abym po niej pospacerowa膰 z aparatem :)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsu艅
  14. Jak si臋 czyta i ogl膮da takie relacje, to si臋 chce jecha膰 :-)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
  15. Zachwycaj膮ce zdj臋cia! Z panoramy - skorzysta艂am. Pi臋kna relacja.

    OdpowiedzUsu艅
  16. Oniemia艂am z wra偶enia. Mimo kapi膮cego z艂ota, jestem tym miejscem oczarowana. Kocham barok ze wszystkimi jego z艂oceniami, anio艂kami, przepi臋knymi freskami...
    Zachwycaj膮ce opactwo benedykty艅skie.Zaskakuj膮ce, 偶e nie ma zakazu fotografowania.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsu艅
  17. Kolejna zach臋ta do odwiedzenia tamtych stron. Zdj臋cia pi臋kne!

    OdpowiedzUsu艅
  18. Kolejne przepi臋kne, 艣wi臋te miejsce uj臋te na twoim blogu, opactwo jest naprawd臋 zachwycaj膮ce, zdj臋cia zrobi艂y na mnie niesamowite wra偶enie i ciesz臋 si臋, 偶e mog艂am przeczyta膰 t臋 fotorelacj臋. Mam nadziej臋, 偶e kiedy艣 tam dotr臋. Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsu艅
  19. Jakie jest cudowne wn臋trze ko艣cio艂a 艢wi臋tego Piotra i Paw艂a!
    Wspania艂a jest te偶 fasada ko艣cio艂a z dwoma zegarami.
    Przepi臋kne zdj臋cia!
    Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

    OdpowiedzUsu艅
  20. jaki rozmach i ta biblioteka i starodruki...i niesamowity ogr贸d, kompleks przyprawia o zawr贸t g艂owy tak samo jak barokowy nadmiar ;)

    OdpowiedzUsu艅
  21. Wspania艂e miejsce, 艣liczne zdj臋cia - jak zwykle starannie opracowane i dobrane. No c贸偶 - wiadomo nie od dzi艣... :)
    Opactwo pe艂ne przepychu, wypada tylko pozazdro艣ci膰 stanu takich zabytk贸w - wi臋cej chyba nie ma czego? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsu艅
  22. Fantastyczny post, pi臋kne zdj臋cia, tylko si臋 pakowa膰 i rusza膰 w tras臋:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
  23. Wspania艂e zdj臋cia i niesamowity zabytek. Wyra藕ne wp艂ywy wida膰 w klasztorach i ko艣cio艂ach Po艂udniowych Czech, tylko 偶e tam zosta艂y mocno zaniedbane i zniszczone w czasach komuny. Dziwi臋 si臋 dlaczego Czesi tak broni膮 wn臋trz swych zabytk贸w przed fotografami? Austriacy maj膮 wi臋cej wspanialszych zabytk贸w i fotograf贸w si臋 nie boj膮.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Austriacy nie maj膮 wi臋cej wspanialszych zabytk贸w ni偶 Czesi.

      Usu艅
  24. ...zachwyci艂e艣 mnie!
    Serdeczno艣ci:)

    OdpowiedzUsu艅
  25. tak..., to wspania艂e miejsce..., ja trafi艂am akurat na czas renowacji..., chyba 5lat temu ale i tak by艂am pod wra偶eniem a na Twoich fota wida膰 jego efekty....., przepi臋knie si臋 prezentuje.., pozdrawiam

    OdpowiedzUsu艅
  26. Ostatnio polubi艂em barok. A ten jest po prostu pikny! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsu艅
  27. Pi臋kne zdj臋cia ukazuj膮 przepych i bogactwo. Jako艣 skojarzy艂o mi si臋 z Wersalem. Do tego trzeba przyzna膰, 偶e Austriacy dbaj膮 o swoje zabytki.

    OdpowiedzUsu艅
  28. Je艣li chodzi o przepych ko艣cio艂a w zestawieniu z ub贸stwem zakonnik贸w to wed艂ug mnie jedno nie stoi w sprzeczno艣ci z drugim. Ko艣ci贸艂 jest przeznaczony dla Pana Boga i na Jego kult. W ci膮gu wiek贸w Bogu przeznaczano to, co najlepsze i to pi臋kno jest wyrazem naszej mi艂o艣ci do Niego. Ko艣ci贸艂, chocia偶 jest w艂asno艣ci膮 zakonnik贸w, nie s艂u偶y im np. za mieszkanie. Dlatego przepych ko艣cio艂a i ub贸stwo zakonnik贸w nie stoj膮 w sprzeczno艣ci. Nie nale偶y te偶 zestawia膰 bogactwa ko艣cio艂贸w z biednymi. Pami臋tajmy o wydarzeniach z 12 rozdzia艂u Ewangelii 艣w. Jana i s艂owach Jezusa: "Ubogich zawsze b臋dziecie mie膰 u siebie, ale Mnie nie zawsze." Komentarz 艣w. Jana Paw艂a II do tego wydarzenia:"Tak jak kobieta z Betanii, Ko艣ci贸艂 nie obawia艂 si臋 «marnowa膰», po艣wi臋caj膮c najlepsze swoje zasoby, aby wyra偶a膰 pe艂ne adoracji zdumienie wobec niezmierzonego daru Eucharystii. Nie mniej ni偶 pierwsi uczniowie, kt贸rzy mieli przygotowa膰 «du偶膮 sal臋», Ko艣ci贸艂 w ci膮gu wiek贸w i przy zmieniaj膮cych si臋 kulturach czu艂 si臋 zobowi膮zany, aby sprawowa膰 Eucharysti臋 w oprawie godnej tej wielkiej tajemnicy."
    Pozdrawiam Autora bloga i moich Przedm贸wc贸w

    OdpowiedzUsu艅
  29. Mam pytanie-pro艣b臋 - pilotuje grup臋 i trasie Opactwo, ale bez wej艣cia do wn臋trz. Czy wst臋p na dziedzi艅ce jest p艂atny i ile czasu potrzeba na takie zwiedzanie z zewn膮trz. B臋d臋 wdzi臋czny za informacje. Pozdrawiam. Piotr

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Przy zwiedzaniu z zewn膮trz, bez ogrod贸w i wn臋trz trzeba przeznaczy膰 ok 0,5 do 1 godziny. Na same opactwo to mo偶e wystarczy膰 i 20 minut, bo dojdziecie tylko do dziedzi艅ca z fontann膮, ale warto jeszcze pospacerowa膰 po miasteczku i obejrze膰 opactwo z zewn膮trz. Parking jest zaraz przy ogrodach.

      Usu艅
  30. By艂am, widzia艂am i podziwia艂am zaledwie tydzie艅 temu. Mog臋 tylko zazdro艣ci膰 mo偶liwo艣ci fotografowania wn臋trz. W roku 2018 totalny zakaz, ale przynajmniej maj膮 bogaty wyb贸r poczt贸wek w przer贸偶nych formatach, wi臋c jaka艣 rekompensata jest. Ewa

    OdpowiedzUsu艅

Dzi臋kuj臋 za odwiedzenie mojego bloga. B臋dzie mi mi艂o przeczyta膰 Twoj膮 opini臋 o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu