piątek, 28 czerwca 2013

Spiska Kapituła

Na wysokim wzniesieniu Martinskiego Kopca nieopodal miasteczka Spiskie Podgrodzie leży warowne miasteczko kościelne o nazwie Spiska Kapituła. Dla mieszkańców słowackiego Spiszu pełni taką rolę jak Góra św. Anny dla Ślązaków. Ta stolica biskupstwa nazywana bywa słowackim Watykanem.Znakiem rozpoznawczym kościelnego wzgórza są strzeliste wieże XIII wiecznej katedry pw. Św. Marcina. Po jego lewej stronie widać zabudowania pałacu biskupiego.

Pierwszy ośrodek religijny mógł istnieć na wzgórzu już w czasach Państwa Wielkomorawskiego. W XII wieku wraz z węgierską kolonizacją pojawiają się pierwsze wzmianki o miejscowym kościele św. Marcina, który od XIII wieku stał się siedzibą opactwa, kapituły i ważnym ośrodkiem religijnym na całym Spiszu. Pierwsze obwarowania pojawiły się w XIV wieku, solidniejsze; które dotrwały do czasów współczesnych, pochodzą z lat 1662 - 1665. Wtedy też miejscowość otrzymała prawa miejskie. W 1776 utworzono w Spiskiej Kapitule biskupstwo spiskie.

Główne wejście na teren miasteczka biskupiego prowadzi przez Górną Bramę przy zachodniej fasadzie kościoła.Chcąc zwiedzić katedrę musimy mieć bilety. Można je kupić w barokowej wieży zegarowej stanowiącej jednocześnie wejście na teren ogrodów francuskichKorzystając z chwili czasu i oczekiwania na przewodnika odbyłem spacer po terenie miasteczka. Wielkiego wyboru nie ma. Przez miasteczko prowadzi jedna ulica wzdłuż której znajdują się dawne domy kanoników oraz siedziba seminarium duchownego.Uliczka dość stromo opada w dół w kierunku widocznej Bramy Dolnej. W jednym z ładniejszych budynków znajduje się hotel z restauracjąWejście jest ozdobione kompozycją rzeźbiarską Koronacja NMP.Przy domach kanoników tzw kanoniach znajdowały się duże podwórza z zabudowaniami gospodarczymi i domami dla czeladzi. Wejście w obręb podwórza prowadziło dużymi zdobionymi bramami.Wracamy tą samą drogą na plac przed katedrą. Wyraźnie widać, że katedra była wielokrotnie przebudowywana i zawiera elementy zarówno stylu romańskiego jak i gotyckiego.Budowę katedry rozpoczęto w 1198, ale ukończono dopiero po najazdach tatarskich, w latach 1245-1273. Najwięcej elementów romańskich znajdziemy na zachodniej fasadzie z dwiema wieżami górującymi nad okolicą, romańskim chórem i kruchtąW lewej wieży znajdują się dwa poziomy biforiów - dwudzielnych okien romańskich z kolumienką pośrodku. Nad wejściem znajduje się romański półokrągły portal.Warto jeszcze obejrzeć południową stronę katedry, gdzie znajduje się dobudowana w XV w gotycka kaplica grobowa rodu ZapolyaDo wnętrza katedry wchodzimy bocznym wejściem od strony północnejNa skutek licznych przebudów w środku nie zachowało się wiele przedmiotów z początków istnienia katedry, niemniej jednak wnętrza pełne są cennych obiektów z różnych epok.

Z 13 gotyckich ołtarzy zachował się główny św. Marcina z lat 1470-1478) a także położone w nawach bocznych ołtarze: Trzech Króli, św. Michała Archanioła i Zaśnięcia Panny Marii oraz ołtarz Krzyża Świętego. W kaplicy Zapoylów znajdziemy ołtarz Koronowania Panny Marii. Jednym z najcenniejszych obiektów jest Leo Albus, biała późnoromańska rzeźba leżącego lwa z II połowy XIII wieku (najstarsza romańska rzeźba na Słowacji) oraz figura Chrystusa Boleściwego w zachodnim portalu z XV wieku Nad wejściem do zakrystii, znajduje się malowidło na desce z XV które przedstawia św. Stefana.

Chcąc przedstawić chociaż namiastkę wystroju katedry zamieszczam skróty do wirtualnych panoram pokazujących wnętrze kościoła i samego prezbiterium z ołtarzem głównym. Proszę kliknąć myszką na następnych dwóch zdjęciach. Najlepiej oglądać na pełnym ekranie.


 

Po zwiedzeniu Spiskiej Kapituły zjeżdżamy drogą do miejscowości Spiskie Podgrodzie. Atrakcją tego odcinka podróży jest ładny widok na ruiny Zamku Spiskiego. To ciekawe miejsce zostanie opisane w innym poście.Lokalizacja miejscaPokaż Spiska kapitula na większej mapie

30 komentarzy :

 1. Bardzo klimatyczne miejsce. Jeszce w latach 90 ubiegłego wieku byłem tam na wycieczce, ale zdjęć niestety nie mam. Zdjęcia są przeurocze i bardzo technicznie dobre. Urzekła mnie ta brama na 7 pozycji od góry. Gratuluje dobrego oka i dobrej roboty. :)
  Pozdrawiam serdecznie - Krzysztof.

  OdpowiedzUsuń
 2. Musze zatrzymać auto i pójść na spacer, ciekawe miejsce i niesamowicie wygląda zamek na skale/górze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Błękitne niebo dodaje uroku zdjęciom, piękną pogodę miałeś.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładne miejsce :)
  A zdjęcia są super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Katedra piękna, ale mnie szczególnie zauroczyły widoczne w tle ruiny Zamku Spiskiego! Wyglądają fantastycznie :) Świetne miejsce, i tak ładnie położone... Z neicierpliwością czekam na kolejny post :) Zdjęcia jak zawsze bomba!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na zamku byłem, ale do miasteczka już nie dotarłem. Dzięki za przybliżenie tego miejsca. Kompozycja kadrów jak zawsze przemyślana i miło się ogląda. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejny zabytkowy rodzynek ze Słowacji - ciekawe miejsce. Pomyśleć, że byłem zaledwie kilka kilometrów od tego miasteczka i tam nie zajrzałem. To wszystko przez moją drugą połowę, kąpieliska termalne i przedkładanie chęci wygrzewania ciała - nad zwiedzanie :)
  Jak zwykle bardzo ciekawie i fotogenicznie. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zawsze piszesz bardzo zachecajaco...
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 9. Katedra bardzo interesująca a ołtarz mnie zauroczył jak i domostwa kanoników z pięknymi detalami. Szkoda że z zamku zostały jedynie ruiny bo wygląda imponująco. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Cóż za interesujące miejsce, chętnie bym się tam wybrała kiedyś. Wspaniały kościół, a przy okazji ruiny widziane w tle również kuszą.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak zawsze pokazałeś przepiękną sakralną perełkę. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepiękne położenie, zachwyciłam się!

  OdpowiedzUsuń
 13. Już wiem:) jak trudno oddać fotografią, tak piękne miejsca jak to powyżej. Ile nam umyka w obiektywie, a tyle było jeszcze wokół.
  Jak trudno fotografuje się architekturę.
  Cudny spacer z Tobą i kadrami w okolicy, mi nie znanej:) dotąd.
  dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 14. Urocze miejsce. Śliczne. pozwiedzałam wirtualnie.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pięknie, dopisałam do listy na najbliższe wakacje!
  dzięki za inspiracje!

  OdpowiedzUsuń
 16. Przepiękna katedra, i malowniczo położona. Byłam niedawno zwiedzić zamek, a do tego miasteczka niestety już nie dotarłam, nie wiedziałam o nim, szkoda, że nie przeczytałam Twojego opisu wcześniej....

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawa katedra i cudowne zdjęcia. Czekam na post o pięknie położonym na wzgórzu zamku. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ależ tu ładnie! a zamek na wzgórzu wygląda jak makieta, zbudowana na potrzeby filmu; cierpliwie poczekam na jego opis; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tak wyostrzone, że aż latarnie padły, bez przesady w tym ukazywaniu piękna fotografią.

  OdpowiedzUsuń
 20. po pdrodze na Spiski zamek warto się zatrzymać..., ładne foty.., pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Super zdjęcia, katedra również wygląda pięknie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Piękne miasteczko - aż szkoda, ze tam nie zawitaliśmy, gdy byliśmy na zamku...

  OdpowiedzUsuń
 23. Mój notesik coraz bardziej pęcznieje.
  Każdy Twój post to kolejna perełka.
  Aż boję się do ciebie zaglądać bo chciałabym być w każdym miejscu które nam pokazujesz...Przecież nie mamy aż tyle czasu by zaspokoić nasze wszystkie pragnienia i marzenia.
  Jak zwykle jestem zauroczona Twoimi wspaniałymi zdjęciami i Spiską Kapitułą.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Piękne i interesujące miejsce, tylko pojechać i zwiedzać, Pozdrawiam Alina.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wspaniałe zdjęcia, piękne miejsce:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. Przepiękne miejsce, ciche miasteczko na Słowacji z tak cennym zabytkiem jakim jest ta katedra i niesamowity zamek średniowieczny położony nieopodal:)Super zdjęcia i bardzo ciekawa relacja! Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 27. Przepiękne zdjęcia, przepiękne miejsca...czegóż chcieć więcej?! Cały blog zasługuje na chwilę uwagi i skupienia... Zaobserwowałem, aby być na bieżąco i móc uczestniczyć w tym projekcie dalej! Pozdrawiam i gratuluję! bankowski.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 28. Miasteczko ma w sobie coś szczególnego. Błogi spokój. Świetnie oddałeś klimat tego miejsca, a ruiny zamku spiskiego zaciekawiają. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. W naszym domu od niedawna wisi obrazek (olejny i zapewne stary), który zdobyłem na pchlim targu - a na nim Spiski Zamek i na drugim planie dwie wieże Spiskiej Kapituły (kościoła pod wezw. św. Marcina.
  Próbowałem to zweryfikować oglądając mapki w Googlach ale nie udało mi się ustawić "ludzika w takim miejscu by było widać i Zamek i wieże kościoła. Byłoby to zdjęcie z przeciwnej strony niż u Pani.
  PS. jak można wrzucić zdjęcie obrazka na Pani blog??? Moe ytrzeba dołączyć do tej witryny?
  Pozdrawiam i życzę ciekawych wędrówek.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu