poniedziałek, 4 czerwca 2012

Muzeum Wsi Orawskiej

Muzeum Wsi Orawskiej znajduje się na polanie Brestova, około 3 km na wschód od Zuberca, przy drodze do Zwierówki. W skansenie, znajduje się kilkadziesiąt obiektów architektonicznych, w tym zrębowe chaty ludowe, budynki sakralne, ziemiańskie dworki oraz zabudowania gospodarcze. Muzeum zajmuje obszar 20 ha.

Skansen dzieli się na kilka części, z których trzy główne to dolnoorawski rynek, zamagurska ulica oraz góralskie chaty. W najwyższym punkcie skansenu usytuowano symboliczny cmentarz wiejski z oryginalnymi krzyżami i nagrobkami z różnych wsi oraz drewniany kościółek pod wezwaniem św. Elżbiety. Nad przepływającym przez skansen potokiem Zimna Woda Orawska położone są warsztaty rzemieślnicze takie jak młyn, tartak czy folusz.

Wszystkie znajdujące się w skansenie budynki pierwotnie rozsiane były po całej Orawie. Większość z nich została zakupiona, rozmontowana, przewieziona do skansenu i ponownie zmontowana. /Wikipedia/

Zaczynamy wędrówkę obok budynku dawnej karczmy.Następnie wkraczamy w świat dawnej wsi orawskiej.

Wiekszość domostw jest otwarta, zaglądamy więc do środka by zobaczyć, jak dawniej wyglądały takie miejsca jak szkoła, czy chłopskie zagrody.


W starym młynie możemy kupić pamiątki

Idąc dalej wchodzimy jakby do centrum wsiraz widzimy ubogie chatyby za chwilę być przy bogatszym domu dziedzicaJest okazja zobaczyć też, jak odziani byli mieszkańcy tych terenów.Trasa zwiedzania kończy się przy kościele św. Elżbiety


Spod kościoła możemy zobaczyć, jak malowniczo położony jest skansen.Teren skansenu leży u podnóża Tatr Zachodnich na Słowacji. Myślę, że zwiedzenie skansenu będzie miłym przerywnikiem dla osób lubiących wędrować po górach.


Lokalizacja skansenu:

 
Pokaż Zuberec na większej mapie


26 komentarzy :

 1. Bardzo ładna relacje. Piękne miejsce, fantastyczna wycieczki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. fajne miejsce, bardzo lubię chodzić po takich cichych skansenach


  życie & podróże
  gotowanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio mało komentowałam, ale odwiedzam często. Cieszę sie i dziękuję Ci za to że dzięki Tobie trochę oswajam i poznaję Polskę, tak obcy mi kraj niestety... Ale na wszystko przyjdzie czas!

  OdpowiedzUsuń
 4. Twoje posty działają na mnie jak balsam...
  A dzisiejszy ? Przypuszczam, że domyślasz się jak ja uwielbiam takie miejsca...
  Jak zwykle fantastyczne zdjęcia i przepiękna relacja.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Powtórzę za Sarą-Marią, ubóstwiam takie miejsca. Relacja cudna, a zdjęcia jeszcze cudniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mogę całymi dniami spacerować po takich skansenach. Ta atmosfera, widoki... Po prostu rewelacja! Nic tylko pstrykać zdjęcia i myszkować po starych chałupach :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny i zadbany skansen.
  Masz rację, że takie miejsca są fajną odskocznią od 'trudu i znoju' zdobywania szczytów, a myślę, że i niezłym uzupełnieniem wiedzy na temat regionu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tyle razy tamtędy przejeżdżaliśmy w góry, na Rohacze, Salatyny, Kopy, i nigdy nie starczało czasu by tam zaglądnąć. Jest czego żałować!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo duży, ładny i zadbany skansen, do tego pięknie położony. Z tego co pokazujesz na swoich świetnych zdjęciach warto to miejsce zobaczyć. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wychowałam i dorastałam w drewnianym góralskim domu. Przywołałeś moje wspomnienia, dzięki....
  Pozdr. Alina.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejna przyjemna wycieczka dzięki Tobie :)
  Ostatnio nigdzie nie bywam więc bardzo przyjemnie oglądać mi takie relacje :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. ...świetne miejsce! Chciałabym tam w swoich podróżach zawędrować...
  Serdeczności zasyłam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak zwykle ciekawie i świetnie ilustrowane ;-). Wybieram się tam "od zawsze" ale zawsze "śpieszniej" było na Rohacze :-)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię powłóczyć się po skansenach, dzięki za relację, piękne zdjęcia, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak Maria, mogę podpisać się pod jej słowami. W skansenach jest zamknięta przeszłość, trochę zapomniana ale dla osób którzy lubią takie klimaty to fantastyczne miejsca. Dziękuję za informacje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Ładne miejsce, nie da się ukryć...
  I ładnie zaprezentowane. :-)
  Rzeczywiście może być niezła odskocznią od wędrowania po Tatrach i innych bliskich pasmach górskich w razie np. gorszej pogody. :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetne miejsce i tak blisko :) od razu idzie na naszą mapkę z punktami do zwiedzenia. Na pewno chętnie się tam wybierzemy przy najbliższej okazji ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Super sprawa to muzeum i bardzo ciekawie położone. W sam raz na niedzielną wycieczkę, pozdrawiam i miłego weekendu zyczę:-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Cudownie jest tak móc się przenieśc w czasie i przestrzeni do miejsc, których już nie ma. Wielokrotnie już zazdrościłam tego, więc nie będę się powtarzac. A przynajmniej mogę wirtualnie pooglądac.

  OdpowiedzUsuń
 20. Twoje zdjęcia są świetne. Wręcz wypieszczone. A pokazują niesamowite miejsca. Gratuluję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Jak Ty swietnie pokazujesz skanseny, z drobiazgami, ktore tak dobrze oddaja klimat miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 22. Piękne miejsce,lubię takie zwiedzać,a Ty mi to umożliwiłeś wspaniałą relacją:)Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Sporo słyszałem o tym skansenie. Kościół pw. Świętej Elżbiety mnie, normalnie, "roztrzaskał"!!!! Ależ cudnie archaiczna bryła!

  Dzięki.

  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 24. Tego typu domki zawsze robiły na mnie wrażenie! Piękne zdjęcia :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Piękny skansen, uwielbiam takie skanseny, a w tym jeszcze nie byłam. Może kiedyś tam dotrę:) Warto. Pozdrawiam, Ania.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu