sobota, 7 kwietnia 2018

U źródeł Czarnego Drinu

Kilka miesięcy temu na zaprzyjaźnionym blogu "Szkiełkiem, okiem i sercem" pojawił się wpis przedstawiający klasztor św. Nauma położony nad brzegiem jeziora Ochrydzkiego. Niestety, z powodu złej pogody Łucja nie zobaczyła pobliskiej atrakcji przyrodniczej - źródeł rzeki Czarny Drin. Co prawda Wikipedia podaje, że ta rzeka nie ma źródeł i zaczyna się wypływem z jeziora Ochrydzkiego w pobliżu miejscowości Struga w Macedonii, ale tu akurat się myli.

Źródła te mają nietypową formę niewielkiego jeziorka, gromadzącego wodę z około 30 podwodnych wywierzysk. Miejscową atrakcją są rejsy małymi łódkami do miejsc, gdzie widać wypływającą z podziemi wodę. Chcąc skorzystać z tej atrakcji musimy najpierw dostać się na teren niewielkiej wysepki położonej u stóp zabudowań klasztornych. Pomaga nam w tym ładny drewniany mostek.Od razu zwracamy uwagę na intensywnie zieloną barwę roślinności porastającej dno jeziorka.Na terenie wysepki znajdują się liczne pawilony restauracyjne serwujące lokalne ppotrawy. Wiele z nich posiada pomosty położone bezpośrednio nad lustrem wody. Posiłek w takim miejscu to połączenie dobrego smaku z ładnymi widokami.Znajdujemy małą przystań i już po chwili łagodnie się kołysząc rozpoczynamy rejs po jeziorku.Powoli milkną odgłosy dochodzące z restauracji, a ponieważ łódki poruszają się przy pomocy wioseł, wkrótce możemy rozkoszować tylko odgłosami przyrody - świergotem ptaków, szumem drzew i pluskiem wody.Pełna sielanka.Gdzieś na horyzoncie majaczy skalisty masyw górski Galičica. Na jego terenie wydzielono Park Narodowy Galičica, który swoim zasięgiem obejmuje również źródła Czarnego Drinu.W końcu dopływamy do miejsc, gdzie znajdują się podwodne źródła rzeki Czarny Drin. Świadczą o tym unoszące się na wodzie pęcherzyki powietrza.Tam, gdzie widać podwodne łachy piachu, wypływ wody jest największy.Bywają też źródła otoczone kamieniami.Zdumiewa przejrzystość wody oraz jej temperatura. Mimo ciepłego dnia wynosi tylko 7°C. W zasadzie nie zmienia się przez cały rok.Po zobaczeniu źródeł czeka nas powrót do przystani. Bardzo przyjemny powrót.

A wody Czarnego Drinu? Uchodzą do Jeziora Ochrydzkiego pod tym oto mostem.To tyle w tym poście. Zarówno jezioro Ochrydzkie, jak i tereny wokół niego zagoszczą jeszcze na blogu w innym terminie.

Zobacz inne atrakcje w okolicyCerkiew św. Nauma


Spacer po Ochrydzie
Lokalizacja

22 komentarze :

 1. Uwielbiam wodę! A tak krystalicznie przeźroczysta to już po prostu czyste piękno. Nazwa Czarny Drin kojarzy mi się z czymś do wypicia i to wcale nie z wodą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądam sobie i myślę już niedługo tak właśnie będzie jak na Twoich zdjęciach, woda, zieleń i spokój który emanuje z tych zdjęć. Fajnie, że jest już słoneczko i pierwsze oznaki wiosny. Pozdrawiam wiosennie Basia

  OdpowiedzUsuń
 3. Tam jest przepięknie.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie odpuszczę sobie tego miejsca, tym bardziej, że te wakacje planujemy po części spędzić właśnie w Ochrydzie.
  Czekam więc z niecierpliwością na kolejne posty:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. A to ciekawostka ze źródłami.
  Miejsce niezwykle urokliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ tam pięknie, wprost bajecznie. Odnoszę wrażenie, że otacza Was dżungla a to jest ścisły rezerwat przyrody. Bardzo dziękuję, że mogę oglądać tajemnicze źródła Czarnego Drinu. Z głębin, (wywierzysko) spod warstw dna wypływa wiele jego źródeł.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie zielono tam jest. Interesujący rejs, gdzie można zobaczyć podwodne źródła rzeki Czarny Drin. Wolałabym nie wypaść z łódki do wody, jeżeli temperatura wody wynosi tylko 7 stopni :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie klimaty. No i Macedonia! Poproszę więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Malownicze miejsce, świetna przygoda.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakie przepiękne miejsce, i te restauracje nad samym jeziorem, aż chciałabym się tam znaleźć:) I rejs łódką - super atrakcja! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajne jako zakończenie np zwiedzania cerkwi św Nauma. W tym roku planuję wyjazd do Macedonii i chętnie z tej propozycji skorzystam. Pozdrawiam turystycznie Dorota

  OdpowiedzUsuń
 12. Jezioro Ochrydzkie jest przepięknie położone, szkoda, że miałam mało czasu aby dogłębniej poznać i zobaczyć linię brzegową jeziora. Może następnym razem, przy kolejnej wyprawie do Albanii, uda mi dłużej pobyć nad jeziorem Ochrydzkim.

  OdpowiedzUsuń
 13. W tych rejonach mnie jeszcze nie było, więc dziękuję, że mogłam odbyć taką wycieczkę :) Dodatkowo czuję spokój bijący z tych zdjęć, a odpoczynek jakby wskazany :) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Notuję w pamięci to niezwykle ciekawe miejsce i jak będę w tych okolicach nie omieszkam tam zajrzeć.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetna relacja, a zdjęcia wody-urzekające!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bajkowo wręcz!..,pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jezioro Ochrydzkie zauroczylo moje oczy, kiedy bylam w Macedonii, zarowno miasto Ochryda jak i jezioro sa przepiekne! Ale o istnieniu tego jeziorka nie maialm pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Cudne miejsce :) Szkoda tylko, że tak daleko :(
  Super relacja a fotki mniam :)
  Pozdrawiam :))))

  OdpowiedzUsuń
 19. Jest niewłaściwy jest adres kontaktowy wkraj@poczta.onet.pl .
  Nie mogę napisać maila . Proszę poprawić .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz do mnie bo interia mi Twojego nie przyjmuje.
   Mam artykuły z podróży .
   ruswa@interia.pl

   Usuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu