poniedziałek, 9 lutego 2015

Mittelrheintal - dolina środkowego Renu – część II

Kontynuujemy naszą podróż.

Zaraz po minięciu skały Loreley dopływamy do malowniczo położonej miejscowości St. GoarshausenAtrakcją tej miejscowości są dwa malownicze zamki – Katz i Maus. Widoczny na zdjęciu powyżej zamek Katz (Kot) jest prywatną własnością i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Bardziej na północ jest położony zamek Maus (Mysz).Jako jeden z nielicznych zamków nigdy nie został zniszczony, chociaż bywały czasy, gdy był niezamieszkany.Zamek słynie z wielkiej woliery. Możemy zobaczyć z bliska sowy, orły, sokoły i jastrzębie. Odbywają się również pokazy lotów tych ptaków.

Równie atrakcyjnie prezentuje się położone po drugiej stronie Renu miasto St. Goar.Wysoko nad miastem znajdują się ruiny zamku Rheinfels. Był to największy z nadreńskich zamków.To co dziś widzimy to ledwie jedna trzecia całości zabudowań zamku za czasów jego świetności. W widocznym po lewej stronie budynku znajduje się dzisiaj hotel.

Mijamy kolejne miejscowości. Z tablicy na brzegu wynika, że pokonaliśmy już około 40 km biegu rzeki.Za kolejnym zakolem rzeki pojawia się nam romantyczny widok na ruiny dwóch, blisko położonych zamków – Liebenstein i SterrnbergZ zamkami jest związana ciekawa historia.

Dotyczy czasów, gdy na pobliskim zamku w Boppard mieszkał ojciec z dwoma synami – Henrykiem i Konradem. Razem z nimi wychowywała się również sierota z Rüdesheim o imieniu Hildegarda. Gdy synowie podrośli, ojciec postawił dla nich dwa zamki na wzgórzu po drugiej stronie Renu. Pojawił się jednak problem, z kim ma zamieszkać Hildegarda, gdyż obaj bracia zakochali się w niej na zabój.

Jako, że niewiasta łaskawiej spoglądała na Konrada, Henryk ustapił, a młodzi się pobrali. Odrzucony młodzieniec wyjechał na wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej. Po pewnym czasie zakochana para otrzymała wiadomość o zwycięstwach Henryka na wschodzie. Konrad nie mógł usiedzieć w domu, również on chciał potwierdzić swoje męstwo i wyjechał do Ziemi Świętej.

Niedługo po wyjeździe Konrada wrócił do domu Henryk i przywiózł wiadomość, że młodszy z braci krótko tylko walczył w Ziemi Świętej i przeniósł się do Aten. Henryk zaopiekował się bratową, zaprosił na swój zamek Liebenstein, ale uszanował więzy małżeńskie łączące ją i brata.

Natomiast Konrad wracając ze swoich podbojów przywiózł ze sobą do kraju piękną Greczynkę. Henryk nie mógł znieść zniewagi, jaką brat uczynił Hildegardzie i wyzwał go na pojedynek. W momencie, gdy bracia stanęli naprzeciw siebie Hildegarda wstąpiła między nich. Powiedziała, że po raz ostatni ja widzą i wstąpiła do klasztoru.

Konrad zamieszkał w Sterrnbergu ze swoją Greczynką i wyprawiał dzikie uczty. Pomiędzy zamkami wzniesiono mur. Po pewnym czasie Greczynka uciekła z innym rycerzem. Henryk przebaczył bratu i znów żyli ze sobą w przyjaźni.


Jeszcze jeden widok na zamki „dwóch braci”, bo pod taka nazwa są bardziej tutaj znane.Zbliżamy się teraz do miejsca, gdzie rzeka robi malownicze S – dwa zakręty po 90°W zakolu pierwszego z tych zakrętów rozłożyło się miasto Boppard.


Miasto cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Przybywających statkiem wita piękną promenadą z licznymi kawiarniami.Miasto szczyci się św. Sewerem, który został pochowany w miejscowym kościele.

O tym, jak ładnie miasto jest położone najlepiej przekonać się z pewnej odległości, gdy już odbijemy z przystani.Dopływając do kolejnej miejscowości Braubach widzimy na wzgórzu ładny zamek MarksburgTo kolejny zamek, który w nigdy nie został zdobyty. Budowla, w całości oryginalna robi duże wrażenie.Ren w tym miejscu płynie spokojnie pośród małych miasteczek i wiosek. To co w nich zachwyca, to pięknie utrzymane, szachulcowe domy.
Prawie, że na przedmieściach Koblencji widzimy kolejne dwa zamki. Pierwszy z nich to pięknie odznaczający się na tle zieleni zamek Stolzenfels


Drugi to zamek Lahneck, położony na wzgórzu u ujścia rzeki Lahn do Renu.To już to ostatni nadreński zamek widziany w czasie naszego rejsu i ostatni tak malowniczy fragment rzeki

Dopływamy do Koblencji. Najpierw mijamy zabudowania miejscowego browaru.Pojawiają się pierwsze domy mieszkalne.Bliżej centrum mamy już ładną zabudowę dawnych kamieniczek.Kolejne mijane budowle to dawny zamek elektorski, dzisiaj centrum kulturalne miastaoraz dawna siedziba rządu pruskiego.Po drugiej stronie rzeki mamy widok na potężną twierdzę Ehrenbreitstein.Nasz statek wycieczkowy dobija do przystani. Po blisko czterech godzinach rejsu kończymy nasza wycieczkę.Polecam wybór statku, jako środka transportu na tym odcinku Renu. Pozwala na spokojne poznanie atrakcji tego pięknego rejonu Niemiec. A że miejsce to ma wielkie walory kulturowe dla ludzkości nie może dziwić fakt, że w 2002 roku zostało wpisane na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz również w tej okolicy:Dolina środkowego Renu - I część
Lokalizacja

24 komentarze :

 1. Taka podróż po Renie przede mną. Pięknie i faktycznie spokojnie. Dziekuję za wycieczkę!

  OdpowiedzUsuń
 2. W nadreńskiej architekturze, zamkach, wieżyczkach, szachulcach zakochałam się podczas mojej wizyty w tamtym rejonie w czasie studiów. Tamte tereny kipią historią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała wycieczka i jaka ilość zamków w sam raz dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała wycieczka i jaka ilość zamków w sam raz dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bajeczna wycieczka i dziękuję za widoki wielu zamków, ciekawych miasteczek przy Renie i legendę o braciach. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super wycieczka, tyle do oglądania, zamek za zamkiem. No i te szachulcowe domy, jak w bajce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam pojęcia, że jest tam tyle fajnych zamków i że cała trasa jest tak malownicza. Chętnie się wybiorę na wycieczkę nad Ren, widziałam w jednym biur podróży taką ofertę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale tereny, nic tylko zwiedzać! Pięknie prezentują się te wszystkie zamki na tle zieleni, Boppard też wydaje się bardzo interesujące. Z przyjemnością obejrzałam wszystkie zdjęcia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przyjemne wrażenia, imponujące zamki, ładna zabudowa mijanych miasteczek, dbałość o każdy szczegół, spodobało mi się; pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Дуже цікаві фото! І замки і руїни і сучасне місто вражають красою!

  xoxo, Juliana | PJ’ Happies :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dużo zamków na trasie.., pięknie górujących nad rzeką.., ładna i ciekawa wycieczka

  OdpowiedzUsuń
 12. Fantastyczne miejsca, za którymi stoi kawał historii. Bardzo mi się podobał ten wirtualny rejs :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 13. Zamki wyglądaja tak majestatycznie w tle tych gór... Piękne widoki :)))

  OdpowiedzUsuń
 14. Te zamki są piękne...i takie majestatyczne...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przepiękny rejs i te zamki górujące nad rzeką.
  A każdy z nich ma swoją historię.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Cudowne zamki i miasteczka nad tym Renem !!! Bardzo mi to się podoba :) Super !!!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ale przepiękna, bajkowa wręcz okolica. Pozazdrościć rejsu, widoki cudne!

  OdpowiedzUsuń
 18. Kiedy będę następnym razem w Niemczech wybiorę się w taki rejs.
  Wiedziałam, że na tej trasie jest niezliczona ilość zamków ale, że aż tyle? nie miałam pojęcia.
  Mocno wierzyłam, że Twój blog zwycięży. Powiem Ci, że jest mi bardzo smutno.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Widzę, że na drugiej części rejsu również są piękne zamki. Bardzo ładnie tam :-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jaki ten świat jest piękny, ilekroć nie obejrzę zdjęć i nie poczytam już pakowałabym walizkę i jechała, leciała, płynęła.

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękne widoki i imponujące zabytki. Taki rejs to wspaniałe uzupełnienie turystyki pieszej lub rowerowej. Zazdroszczę... ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo dziękuję za wspaniałą wycieczkę. Choć zwykle wolę chodzić po stałym gruncie, to tym razem miło mi się "płynęło" :) Popłynęła moja wyobraźnia, jak tak patrzyłam na te zamki i miasteczka. Cudowne miejsce. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetna sprawa taki rejs. Świat z perspektywy wycieczkowego promu potrafi być fascynujący. Mam koleżankę w Kolonii i mam nadzieję, że kiedy Ją odwiedzę następnym razem to Ją namówię na taki rejs. Jestem zdumiona, ale i zachwycona ilością zamków na tej trasie. I pięknych krajobrazów. Domy szachulcowe podobają mi się od zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 24. Podobna legenda krąży o naszych dwóch zamkach w Mirowie i Bobolicach. Tak na marginesie: Czy pamiętasz, ile było wszystkich zamków? Bo ja się chyba pogubiłem ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu