niedziela, 15 lutego 2015

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie powstały w drugiej połowie XIII w. jako miasto założone na prawie niemieckim przez kolonistów pochodzących z Frankonii i przez nich zostało nazwane Frankenstein. Nazwa przetrwała wiele wieków i dopiero po II wojnie światowej, gdy miasto zostało włączone do Polski, zmieniono jego nazwę na Ząbkowice Śląskie.Miasto miało w swojej historii lepsze i gorsze czasy. Tragicznym w skutkach dla Ząbkowic Śląskich był dzień 24.04.1858 r., gdy niemal całe miasto w ciągu kilku godzin spłonęło. Na szczęście zostało dość szybko odbudowane.

Naszą wizytę w tym mieście zaczynamy od zwiedzenia Rynku. Znajduje się przy nim Ratusz o ciekawej, nawiązującej do gotyku stylistyce.Ratusz nie jest stary, pochodzi z 1864 roku. Przyciąga wzrok licznymi detalami architektonicznymi. Szczególnie bogato zdobiony jest centralny balkon zwieńczony kamienną wimpergą wykonaną w stylu neogotyckim.Wysoka na 72 m ażurowa wieża ma również bogate zdobnictwo. Na frontowej ścianie wieży poniżej zegara znajduję się figura NMP z Dzieciątkiem.


Do ciekawostek wystroju Ratusza należą liczne maszkarony. Spotkamy je wokół okien, kolumn i drzwi. Warto się im przyjrzeć bliżej.Główne wejście posiada portal wykonany z piaskowca. Nad nim umieszczono herby Podiebradów i Auerspergów – dwóch rodów znacząco zasłużonych dla miasta.Pomimo soboty Ratusz był otwarty. Udało nam się zobaczyć fragment sieni i klatki schodowej.

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich jest również siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Korzystając z okazji, że właśnie trwały przygotowania do ceremonii ślubnej, mogliśmy zrobić zdjęcie sali, gdzie odbywa się akt zaślubin.

Przed Ratuszem znajduje się fontanna.Z Rynku kierujemy się na ulicę św Wojciecha. To przy tej ulicy znajduje się największa atrakcja miasta – Krzywa Wieża.Ta wysoka na 34 m wieża jest odchylona od pionu o 2,14 m co czyni ją najbardziej krzywą wieżą w Polsce. Na wieżę można wejść po 193 schodkach, a widok z niej na miasto można zobaczyć na pierwszym zdjęciu.

Zaraz za wieżą znajduje się kościół pod wezwaniem św. Anny.Pochodzi z przełomu wieków XIV i XV. Jest otoczony murem zawierającym wiele tablic nagrobnych.Przy murze znajduje się ciekawie ukazana figura św. Nepomucena na obłoku.Ciekawostką kościoła jest duża liczba epitafiów i płyt nagrobnych umieszczonych w ścianach kościoła.
Wnętrza kościoła nie zwiedzaliśmy, bo był zamknięty. Udało się zrobić jedno zdjęcie nawy głównej przez kratę wejściową.Z kościoła udajemy się w kierunku ruin zamku. Po drodze mijamy ładną kolumnę maryjną.Ruiny są pozostałością renesansowego zamku księcia ziębickiego Karola I.Obecnie trwają prace mające zabezpieczyć obiekt i udostępnić jako tzw. trwałą ruinę.Idąc do samochodu mijamy zabudowania kościoła i klasztoru dominikańskiego.Wcześniej był to kościół ewangelicki. Jak podają pisma zabudowania te cudem uniknęły spalenia w pożarze w 1858 roku, dzięki modlitwie pastora Hermanna Graeve .

Naszą wizytę w Ząbkowicach Śląskich kończymy przy małym parku miejskim.Tereny zielone ciągną się tutaj wzdłuż zachowanych fragmentów dawnych murów miejskich. Również przy parku znajduje się mały parking, gdzie można zostawić samochód.

Zapraszam do odwiedzenia Ząbkowic Śląskich :-)

Lokalizacja miejscowości

25 komentarzy :

 1. Można by rzec "cudze chwalicie. swego nie znacie...". Ale tak dla zasady, pod tą krzywą wieżą samochodu bym nie stawiał ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie byłam.
  Skąd zrobiłeś pierwsze zdjęcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię takie ujęcia, sek w tym, ze nie zawsze mogę wejśc na wieżę.

   Usuń
 3. nie wiedziałam, że tam jest tak ładnie no i tak krzywa wieża-super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękny jest ten Ratusz. Nie miałem okazji być w Ząbkowicach Śląskich, ale widzę, że naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ząbkowice są pięknym miastem...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. I my mamy Krzywą Wieżę. szkoda, że nie jest rozsławiona.
  A Ratusz faktycznie zachwyca. To miasto mam również w tegorocznym w planie.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Krzywa Wieża? W Polsce :)
  No proszę, nic takiego nigdy nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia :-)
  Krzywa Wieża jest super!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ładne miasto,miałem je odwiedzić i patrząc na zdjęcia żałuje że tego nie zrobiłem.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Чудова архітектура і деталі декору! Є на що подивитися і від чого отримати естетичне задоволення!

  xoxo, Juliana | PJ’ Happies :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem, gdzie podziało się moje zdjęcie Krzywej Wieży, więc bardzo dziękuję za przypomnienie mi jej bryły :) Z Ząbkowic Śląskich pamiętam jedynie ruiny zamku i właśnie wieżę, choć obraz już był nieco zamazany. Fantastycznie pokazałeś Ratusz, fajnie, że udało Ci się wejść do środka. Maszkaronki wspaniałe, zwłaszcza ten z wywalonym jęzorkiem i ten z brakami w uzębieniu :) Takie wesołe. Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie zobaczyć zdjęcia z Ząbkowic, bo wybieram się tam ostatniego lutego, mam nadzieję, że pogoda dopisze. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. piękny ten ratusz.., i wieża też.., pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ratusz ze wszystkimi swoimi szczegółami jest piękny. Wieża jedyna w swoim rodzaju. Ruiny zamku też są warte zobaczenia. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Kurcze chyba mi zjadło komentarz pod Ząbkowicami...
  A najwyżej będę dwa razy :-)
  Jak już starałem się napisać poprzednio: piękna prezentacja Ząbkowic.
  Ja oczywiście byłem w tym mieście niejeden raz -> ale nigdy nie byłem na Krzywej Wieży.
  Pzdr.
  P.S. Maszkarony - rewelacja

  OdpowiedzUsuń
 16. Tyle razy przejeżdżaliśmy przez Frankenstein... trzeba się kiedyś w końcu zatrzymać i zwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ratusz jest przepiękny!
  Krzywa Wieża jest przerażająca, chyba bym nie weszła.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękny Ratusz, no i Twoje zdjęcia jak zwykle bardzo udane! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Fajnie, że wzgórze zamkowe zostało uporządkowane :)
  Bardzo ciekawa relacja :) W ratuszu nie byłem, dlatego u Ciebie mogłem zobaczyć wnętrze :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ta fontana musi byc nowa, bo jej nie kojarze za nic, a zbyt dlugo szlifowalam zabkowickie bruki, zeby jej nie zauwazyc, Krzywa Wieza tez sie jakos bardziej wykrzywila? Piekne zdjecia.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ta fontana musi byc nowa, bo jej nie kojarze za nic, a zbyt dlugo szlifowalam zabkowickie bruki, zeby jej nie zauwazyc, Krzywa Wieza tez sie jakos bardziej wykrzywila? Piekne zdjecia.

  OdpowiedzUsuń
 22. kc zabkowice <3

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu