poniedziałek, 26 września 2011

Panská skála

Panská skála to niewielkie wzniesienie o wysokości 595 położone w pobliżu miejscowości Kamenický Šenov w Czechach. Powstało około 30 milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanu. Ocenia się, że lawa wypłynęła z głębokości większej niż 30 km. Obecnie jest to resztka wzgórza bazaltowego, skruszonego w wyniku działalności czynników atmosferycznych na słupy o średnicy około 20–25 cm i wysokości do 20 m (pionowe i pochylone). Pod skałą znajduje się nieduże jeziorko – w miejscu dawnego kamieniołomu bazaltu. /Wikipedia/Skała stanowi kolejną atrakcję rejonu Czeskiej Szwajcarii. W trakcie mojej wizyty padał drobny deszcz, stąd zdjęcia są mało plastyczne, ale z uwagi na osobliwość przyrodniczą tego miejsca warte pokazania.

Na pewno wyróżniającym się elementem skały są regularne sześciokąty bazaltowych słupów.Miejscami ich górna powierzchnia tworzy małe wybrukowane chodnikiZ powodu deszczu wspinanie na skałę było trochę niebezpieczne,ale udało mi się wejść na sam szczyt.Pańska Skała jest najstarszym w Czechach rezerwatem geologicznym i jednocześnie jednym z najstarszych tego typu założeń w Europie. Pierwsze formy ochrony pojawiły się w 1878. Wydobycie kamienia zakończyło się jednak dopiero w 1914, ale na krótko – w czasie I wojny światowej przejściowo znów je wznowiono. W 1953 ogłoszono ostatecznie na terenie skały rezerwat przyrody. Dziś jest najczęściej odwiedzanym przez turystów utworem geologicznym w Czechach. /Wikipedia/


Teren wokół Pańskiej Skały jest ładnie zagospodarowany turystycznie, nieopodal znajduje się duży parking dla samochodów, są sanitariaty i stanowiska małej gastronomii.

Zobacz również inne atrakcje w okolicy::
Pravčická Brána
Belweder
Kanion rzeki Kamenice
Bastei
Königstein

Lokalizacja miejsca

 
Pokaż panska skala na większej mapie

12 komentarzy :

 1. Niesamowite miejsce i skały. Wyglądają jakby ktoś poszczególne kawałki precyzyjnie poukładał. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyroda robi to znacznie lepiej, niż nasi "fachowcy" :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś pięknego! Natura tworzy niesamowite rzeczy na przestrzeni milionów lat. Szkoda tylko, że człowiek w swoim życiu, tak niewiele jest w stanie zobaczyć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowite zdjęcia i taki sam bazalt. Nie wiedziałem, że jest Czeska Szwajcaria. Byłem w saksońskiej, ale w prawdziwej Szwajcarii - nie. Może warto byłoby się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 5. wygląda to niesamowicie, wkrótce będę publikowac zdjęcia ze skamieniałego lasu na Lesbos, inspiruje mnie to, którą teorię jego pochodzenia wybrać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczna, magiczna, przypomina mi górę z filmu 'Bliskie spotkania trzeciego stopnia'.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowite, chwilami można pomyśleć, że gdzieś człowiek przyłożył swoją rękę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznaję, że wygląda pięknie i niezwykle interesująco. A zdjęcia? Cóż, moim zdaniem dobre, choć widać, że pogoda nie dopisała. Skała kosmiczna i az dziw, że to tylko dzieło natury.
  -----------------------------------
  Zapraszam:
  Para w kuchni.
  Na turystyczny szlak!

  OdpowiedzUsuń
 9. Niesamowite, nie będę oryginalna, bo co tu się silić - niesamowite!

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam nadzieję, że obejrzałam całą serię zdjęć z Szwajcarii Saksońskiej. Bardzo mi się podobały mimo iż pogoda na nich różna. Piękne miejsca z pewnym klimatem i równi udane zdjęcia z wyprawy

  OdpowiedzUsuń
 11. Lepszy deszcz niż ja trafiłam na ostre słońce :( Wiesz co mi się podobało w tym miejscu? To,że można chodzić bez ograniczeń. Nie ma barierek, zabezpieczeń, zakazów

  OdpowiedzUsuń
 12. Układ tych jak Kryształ Górski. Super,że pokazujesz takie odległe i piękne miejsca. Chyba skorzystam z podpowiedzi. :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu