wtorek, 6 sierpnia 2019

Jaskinia Balcarka

Zwykle wracając do Polski z południa Czech zatrzymujemy się na terenie Morawskiego Krasu, by zwiedzić jedną z licznych tam jaskiń. Tym razem wybór padł na jaskinię Balcarka. Po jej zwiedzeniu mogę stwierdzić, że jest jedną z najładniejszych, jakie do tej pory zobaczyłem. Długość jej korytarzy wynosi ok 1400 m, z czego do zwiedzania udostępniono 720 m w formie trasy turystycznej. Pod powierzchnią ziemi panuje stała temperatura 7-8 °C. Wilgotność wynosi ok. 99%Wizyta w jaskini zaczyna się w okazałym portalu wejściowym Balcarowej Skały. Sztucznie utorowanym korytarzem zwiedzający schodzą do niewielkich komór, które pociągają barwnością sintrowych nacieków i stalagmitów. Pierwszym postojem są wysokie na 10 metrów komory nazywane rotundami Wilsona. Większa z nich jest przepięknie ukształtowaną kolistą przepaścią, której ściany zdobią sintrowe kaskady. Stąd wiedzie trasa do największych komór Balcarskiej jaskini - Wielkiej Katedry o rozmiarach 65 x 20 x 15 metrów. Jej sufit zdobią przejrzyste stalaktyty i zasłony. Po zwiedzeniu wszystkich malowniczych zakątków Wielkiej Katedry na zwiedzających czeka wejście do części zwanych Galeriami i Korytarzem przyrodniczym.

Tyle tego wstępu, zapraszam do obejrzenia zdjęć z wnętrza tej jaskini. Tym razem, z uwagi na brak opisu poszczególnych zdjęć, tylko w postaci filmu. Włączcie tryb całego ekranu i rozdzielczość HD. Miłego oglądania :)

 

ps. 09.08.2019. Na specjalne życzenie Basi, która ma kiepski komputer i nie może obejrzeć filmu na YouTube dodaję zdjęcia do postu.

Wejście do jaskini w zboczu Balcarowej Skały


Sztuczny przekopRotundy Wilsona
Wielka KatedraGaleria i Korytarz przyrodniczy
Wyjście z jaskiniLokalizacja jaskini

 

35 komentarzy :

 1. Podzielam Twoje zdanie. Ta jaskinia jest niesamowita pod względem szaty naciekowej i w ogóle całokształtu ;) Jest najpiękniejszą jaką widziałem. Wydaje mi się, że jest ona niejako w cieniu Jaskini Punkvy i Przepaści Macocha, które są atrakcyjne, ale zatłoczone turystami. W Jaskini Balcarka byliśmy sami (3 osoby) + świetnie oprowadzająca przewodniczka, która nie miała nic przeciwko ślimaczemu tempu zwiedzania. Na dodatek udało nam się zobaczyć latające wewnątrz jaskini nietoperze. Ech, znowu bym tam pojechał!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, w czasie naszego zwiedzania również nie było tłoku. No, ale w 3 osoby to mieliście komfortowe warunki. Nam też towarzyszyły nietoperze podczas zwiedzania.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Faktycznie wspaniała jaskinia. Widziałam wiele jaskiń na Słowacji ale nie w Czechach.
  I film i muzyka w nim rewelacyjne.
  Dziekuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto odwiedzić czeskie jaskinie. Byliśmy w kilku i zwykle wychodzimy zachwyceni.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Choć nie przepadam za jaskiniami, udało mi się raz w życiu zwiedzić jaskinię Niedźwiedzią w Chiscau w Rumunii, w masywie Apuseni jest ich mnóstwo, czekają na Ciebie:-); jaskinia Balcarka ma ciekawą szatę naciekową, co też natura potrafi stworzyć, działając cierpliwie przez tysiące lat, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby tylko była taka możliwość, już bym tam jechał. Obejrzałem zdjęcia w internecie i już wiem, że warto ją zobaczyć. Może kiedyś...
   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Faktycznie przepięknie! Film zrobił na mnie niezapomniane wrażenie, odbyć taki spacer "na żywo" to na pewno wspaniałe doznanie. Bardzo lubię jaskinie. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sposób na filmie pokazać wszystkich atutów tej jaskini. Polecam Ci tę jaskinię, jak i cały Morawski Kras do spenetrowania z aparatem. Będziesz zachwycona.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Ciekawą jaskinię pokazałeś Wkraj.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nas oczarowała swoim pięknem. Warto ją obejrzeć na żywo.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Rzeczywiście, niesamowicie urokliwe nacieki! Ja byłam w pięknej Jaskini Punkvy, w naszej Jaskini Niedźwiedzia i w każdej nie mogą nadziwić się temu niezwykłemu zjawisku. CUD NATURY!!! Dzięki! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ech! Ta natura! Ileż jeszcze ma do powiedzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, niech tak mówi jeszcze długo...
   Ppozdrawiam.

   Usuń
 8. Nie lubię chodzić po jaskiniach, ale bywają piękne, które bardzo zachęcają do poznania tego jakże odmiennego świata! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic na siłę, chociaż wydaje mi się, że ta jaskinia Ci się spodobała.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Jak wiesz, bardzo lubię chodzić po jaskiniach. Ta jest fantastyczna, cud natury.
  Znam Morawski Kras ale nie byłam w tej jaskini. Już została zapisana w Notesiku Marzeń.
  ten film na twoim blogu to coś nowego, bardzo interesującego!!!!
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam została tam jeszcze jedna jaskinia do obejrzenia. Mam też w planach wypad w okolice Znojma, więc będzie okazja, by jeszcze raz zawitać do Morawskiego Krasu.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 10. Pięknie tam a jeszcze piękniesze zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, ale na zdjęciach trudno oddać klimat jaskiń, dlatego zachęcam do ich zwiedzenia w naturze.
   pozdrawiam.

   Usuń
  2. To zrozumiałe że w realu jest lepiej zwiedzać niż na zdjęciach, ale ty oddajesz na swoich zdjęciach tak jak bym była w realu tam

   Usuń
 11. Przepiękna!!!
  Zwiedziłam 2 jaskinie Morawskiego Krasu, jeszcze nie zdążyłam opisać. Ta widzę jest naprawdę cudna :)
  Zapisałam, może kiedyś się uda.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w jakich byłaś? To ciekawe, ale pomimo faktu, że jaskinie są położone stosunkowo blisko siebie, to ich wnętrza różnią się tak typem występujących nacieków, jak i wielkością komór. To sprawia, że warto tam się wybrać wielokrotnie.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. W Jaskini Punkevni, płynęliśmy łodzią w kierunku przepaści Macocha oraz w Jaskini Katerińskiej:)

   Usuń
 12. Oniemiałam z zachwytu...Twoja relacja jest przepiękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, zachęcam jednak do obejrzenia w naturze.
   Pozdrawiam

   Usuń
 13. Cudna jaskinia i jej wnętrze. Niesamowita. Jedyną jaskinią, którą ostatnio zwiedzaliśmy - Macochy. Też ma niesamowity wdzięk i urok. Mam jednak wrażenie, że jaskinia, którą pokazujesz jest od Macochy jeszcze piękniejsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Macocha ma swoje walory, za co ją też bardzo lubię, zwłaszcza przepaść i spływ łodziami. Ale nacieki to nie jest jej największy atut.
   Pozdrawiam

   Usuń
 14. Natura jest najlepszą mistrzynią tworzenia. Z jaskiń niewiele oglądałam, jedną we Włoszech Castellana a drugą w Gibraltarze Jaskinię Św. Michała. Obie cudowne. A muzyka szczególnie mi bliska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. Matka Natura tworzy wspaniałe dzieła i nie tylko dotyczy to jaskiń. Wycieczki to takich miejsc są moimi ulubionymi.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 15. Wiesz co? My to nie dość, że zdjęcia robimy podobne, co już zauważyliśmy, ale nawet w tym samym czasie pracujemy nad podobnymi cudami natury :) :) :) Dopiero co opisałam Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, patrzę, a Ty tu masz nieznaną mi, ale jakże ciekawą Jaskinię Balcarka. Heh, znak jakowyś, czy co? Ściskam mocno! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jaskinie robią wrażenie, mają w sobie coś magicznego :) byliśmy w kilku na Słowacji, Kefalonii, Maderze i w Tajlandii :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu