środa, 25 maja 2011

Zamek Hohenschwangau

Dzisiaj zapraszam do obejrzenia zdjęć z pięknie położonego pośród gór zamku Hohenschwangau. To tutaj na miejscu ruin XII wiecznej twierdzy Schwanstein, król bawarski Maksymilian II zbudował dla siebie wspaniałą rezydencję. Zamek został przekształcony w neogotycką twierdzę, a wrażenie potęgują piękne widoki na alpejskie szczyty i jezioro Alpsee.Zamek jest utrzymany w żółtej kolorystyce i posiada bardzo zróżnicowaną budowę z licznymi basztami, wieżami i tarasamiWycieczkę zaczynamy u podnóża zamku. Celne oko pozwala już teraz zobaczyć symbol tego zamku, jakim jest postać łabędzia.Idziemy pod górę drogą prowdzącą do zamku. Otwierają nam się piękne widoki na jezioro Alpsee.


Po około 20 minutach stajemy przed bramą główną.Dalej kierujemy się w strone dziedzińca głównego pokonując kolejne bramy


Wędrówkę urozmaicają liczne fontanny

Po dotarciu na główny taras jest okazja z bliska obejrzeć bryłę zamku

Oczekując na wejście do środka możemy zapoznać się z historią zycia Ludwika II Bawarskiego, który od wczesnych lat dziecięcych wraz z bratem Ottonem był częstym gościem tutejszego zamku. Zamek był bowiem letnią rezydencją jego ojca króla Maksymiliana II. To tutaj podczas młodzieńczych wypraw po okolicznych wzniesieniach w następcy tronu obudziły sie romantyczne uniesienia i miość do przyrody. Do tego przebywanie w pomieszczeniach zamku, gdzie na ścianach znajdowały się wspaniałe malowidła nawiązujace do mitologi germańskiej, w tym legendy o łabędzim rycerzu Lohengrinie, spowodowało, że Ludwik zaczął utożsamiać się z mitologicznym bohaterem. Już później będąc królem potrafił na wiele tygodni zamykać się we wnętrzu zamku i przeobrażać się w postać rycerza strzegącego świętego Grala. Chcąc jeszcze bardziej odosobnić się od świata zewnętrznego zbudował kolejny niesamowity zamek Neuschwanstein, znajdujący się ok 5 km od Hohenschwangau w wyżej położonej części Alp Bawarskich. Tu zapraszał Wagnera, który tworzył dla króla mistyczny operowy świat dawnej Germanii. Powoli zatracając się między rzeczywistością a światem fantazji Ludwik II Bawarski zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, a jego ciało wraz z ciałem jego lekarza znaleziono w w jeziorze Starnberg 13 czerwca 1886.

Wędrówka po zamkowych pomieszczeniach jest pełna niesamowitych doznań, to jak spacer po baśniowej krainie. Wielkie mitologiczne malowidła rzeczywiście potrfią przenieść nas w świat marzeń i nierealnych postaci. Ogromne wrażenie robi sypialnia króla, gdzie za pomocą ukrytych lampek można było zmieniać sufit od błękitu po nocne rozgwieżdżone niebo. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Niestety
zakaz fotografowania jest mocno przestrzegany, tak więc odsyłam zainteresowanych do internetu, gdzie można znaleźć zdjęcia niektórych pomieszczeń.

Po zwiedzeniu zamku wracamy na główny taras, gdzie spogladają na nas lwy podtrzymujące misę kolejnej fontannyZ głównego dziedzińca ładnie prezentują się okoliczne wzgórza z alpejskimi szczytami na horyzoncie i jeziorem Alpsee.Stąd też wiodą ścieżki w wiele romantycznych miejsc w parku z widokiem na zamek.Jednak najbardziej niezwykły widok przedstawiał wyłaniający się z porannych mgieł zarys zamku Neuschwanstein.Ten chyba najbardziej znany zamek Ludwika II Bawarskiego wzbudza najwięcej emocji za sprawa swojej sylwetki. Ale o tym będzie w innym poście.

Lokalizacja zamku

   
Pokaż Schwangau na większej mapie

Zobacz również:
Zamek Linderhof
Zamek Herrenchiemsee
Zamek Neuschwanstein

7 komentarzy :

 1. Faktycznie pięknie położony. Sam zamek architektonicznie bardzo piękny a na ostatniej fotce w tej mgle wręcz budzi grozę.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawda, ze piekne te zamki?
  Ladne zdjecie z gory zrobiles, podoba mi sie, no i ogolnie milo obejrzec znane miejsca sfotografowane nieco inaczej!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne zdjęcia, widać że z duszą. A zamek układałam tylko jako puzzle...

  OdpowiedzUsuń
 4. na pewno wiele uroku dodaje mu lokalizacja! Ten łabędz - niesamowity!

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że nie pozwalają fotografować wnętrz. Jeśli ja trafię na taki zakaz, to jestem wręcz załamany. Ostatnia Twoja fotka robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie położony zamek, miałąm okazję go zwiedzić. Wnętrza majestatyczne robią wrażenie i też niestety nie mam zdjęć, ze względu na zakaz który tam bardzo przestrzegają. Fajne zdjęcia przywołały wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsze zdjęcie i ostatnie powalają

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu