niedziela, 20 stycznia 2013

Żehra - Kościół p.w. Ducha Św.

Zwiedzając tereny słowackiego Spiszu warto udać się do małej miejscowości Żehra niedaleko Spiskiego Podgrodzia. Znajduje się tam malowniczo położony na wzgórzu kościół p.w. Ducha Świętego.Ten zbudowany w 1275 roku kościół kryje we wnętrzach niezwykłe freski. Datowane na przełom XIII i XIV w. należą do najcenniejszych malowideł ściennych w tej części Europy.

Aby je obejrzeć musimy najpierw pokonać kilkadziesiąt schodów by dostać się na szczyt wzgórza a następnie mieć szczęście, by zastać otwarte drzwi. Mnie się nie udało, ale po chwili pojawiła się grupka turystów niemieckich, od których dowiedziałem się, że zaraz przyjdzie pani mająca klucze do świątyni. Niedługo po tym pani przyszła i po pobraniu opłaty otworzyła kościół.

Dawno nie widziałem tak starego wnętrza kościoła. Jest dość skromne, ale prawdziwym skarbem były pokrywające ściany malowidła. Po części romańskie i gotyckie swoim stylem nawiązują do malowideł bizantyjskich w starych klasztorach. Już wyciągałem aparat, by zrobić kilka zdjęć, gdy pani od klucza stanowczo zabroniła fotografowania. W takich przypadkach zazwyczaj kupuje kilka zdjęć wnętrz, by mieć coś na pamiątkę. Tym razem nabyłem mały przewodnik z uwagi na dość dobrej jakości zdjęcia.

Freski tworzą cykle tematyczne: Trójcę Świętą, Ukoronowanie NMP, Ostatnią Wieczerzę, Pietę i Drzewo Życia. Innym cennym zabytkiem jest chrzcielnica z XIII wieku i gotyckie rzeźby z początku XV wieku.

Myślę, że żaden opis nie jest w stanie oddać wyglądu wnętrza. Dlatego wyjątkowo w tym poście zamieszczam kilka skanów ze wspomnianego przewodnika. Mam nadzieję, że tym samym zachęcę czytelników do odwiedzenia tego kościółka, a taka jest idea tego blogu.Walory kościółka zostały uhonorowane wpisem w 1993 r na listę UNESCO.

Niestety po zwiedzeniu tej pięknej świątyni nastąpił nieprzyjemny incydent z miejscowymi Romami. Bardzo natarczywie domagali się opłaty niby za pilnowanie samochodu. Z opresji uratowali nas miejscowi Słowacy. Zwiedzając Spisz spotyka się wielu Romów i trzeba się przygotować na takie niecodzienne sytuacje.

Lokalizacja miejsca


View zehra in a larger map

13 komentarzy :

 1. Kościółek na wzgórzu pięknie się prezentuje, a wnętrze jest niesamowite z powodu malowideł pokrywających ściany. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite wnętrze. Freski są piękne ale i ołtarz robi wrażenie.
  Żeby pocieszyć Cię, że nie tylko Ty miałeś do czynienia z Romami, my tez niestety też popadliśmy w ich niełaskę są natarczywi i wydają się być bezwzględni. Kiedyś w Wiedniu przy Praterze mieliśmy niemiłą przygodę i dlatego omijam ich. Zawsze pozostaje zmartwienie o samochód i niesmak po tym. Nie ma nich sposobu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dziwię się, iż został wpisany na listę UNESCO. Niby skromny, a jednak bogaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kawał drogi, ale warto widać, że warto. :) Czesi i Słowacy maja sporo takich małych miasteczek,

  które są skatalogowane w UNESCO. :)

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mały niepozorny wydaje się kościółek, a robi niesamowite wrażenie. Przypomina mi troszkę kaplicę zamkową na zamku w Lublinie, podobnie jest słup na środku, strop i malowane ściany, ale brak jest wyposażenia. Dzięki za pokazanie pięknego miejsca.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz rację godny polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co za śliczności, perełka, ależ masz dar do wyszukiwania takich miejsc.
  Kiedyś zatrzymaliśmy się w sklepie, tuż po drugiej stronie Beskidu Niskiego, i właściel nas uświadomił, że tyle tu cyganów przesiedlili w pobliże granicy, bo kiedy ruscy napadną, to oni pójdą na pierwszy ogień, ależ teoria!
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest piękny i te gotyckie sklepienia. I Biblia Pauperum doskonale na ścianach zachowana.
  Czesi i Słowacy mają wiele pięknych perełek.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo bym chciała pójść w Twoje ślady!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co stoi na przeszkodzie?

   Piękne te wycieczki Wkrja, oj piękne. :)

   Usuń
 10. Nie tylko na Słowacji i nie tylko Romowie bywają nachalni;(

  Kościółek jak marzenie, jak z bajki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Miejsce niesamowite. Dobrze wiedzieć, ze takie istnieje.
  Ze słowackimi Cyganami też mieliśmy przygody w ostatnie wakacje - cóż, takie uroki Spiszu...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu