sobota, 12 stycznia 2013

Monachium

W czeluściach mojego komputera znajduje się cała masa zdjęć, które zostały wykonane niejako przy okazji. Gdy w 2010 roku podróżowaliśmy po Bawarii zawitałem również do Monachium. W ciągu kilku godzin udało mi się zobaczyć kilka obiektów na Starym Mieście oraz rejon wokół wieży telewizyjnej. Mam nadzieję, że pokazane zdjęcia zachęcą czytelników do odwiedzenia stolicy Bawarii.

Zaczynamy od zwiedzenia wieży telewizyjnej Olympiaturm położonej w parku Olimpijskim.. W pobliżu znajduje się duży parking, tak więc nie powinno być kłopotu z pozostawieniem samochodu.

Wieża Olympiaturm ma 291 metrów wysokości.Otwarcie budowli nastąpiło w 1968 roku. Obiekt powstał specjalnie na letnie igrzyska olimpijskie w 1972 roku. Na 190 m znajduje się punkt widokowy. Warto tam wjechać windą i z góry zobaczyć teren wioski olimpijskiejoraz stadionu olimpijskiego.W oddali zobaczymy też nowy stadion Bayernu Monachium , czyli słynną Allianz-ArenaTeraz udajemy się do centrum miasta. Po drodze mijamy budynki centrum BMW z futurystycznym salonem wystawowym.Centrum miasta skupia się wokół Marienplatz. Dawniej to tutaj odbywały się turnieje rycerskie czy publiczne egzekucje. Dzisiaj jest to zarówno centrum Starego Miasta, jak i centrum całego Monachium. To tutaj krzyżują się wszystkie drogi w mieście.

Marienplatz jest zdominowany przez budynki nowegoi starego ratuszaSzczególnie budynek nowego ratusza robi ogromne wrażenie. Forma architektoniczna budynku wzoruje się na dekoracyjnym gotyku flamandzkim. Główna fasada ratusza ozdobiona jest licznymi figurami nawiązującymi zarówno do legend jak i do historii Bawarii.

Ratusz posiada wysoką na 85 m wieżęPo środku wieży znajduje się jeden z największych kurantów w EuropieCodziennie o godzinie 12.00-tej odbywają się pokazy figurek kuranta. Jego górna cześć przedstawia sceny z turnieju rycerskiego z uświetniającego ślub Wilhelma V z Renatą Lotaryńską roku 1568. Dolna cześć natomiast pokazuje tradycyjny taniec bednarzy upamiętniający koniec zarazy w roku 1517.

Wieża ratuszowa zwieńczona jest postacią mnicha - symbolu miasta.Przed ratuszem znajduje się kolumna maryjna z 1638 r z postacią Madonny. Złota figura symbolizuje wdzięczność za przetrwanie najazdu szwedzkiego.U podnóża kolumny znajdziemy postacie czterech cherubinów symbolizujących zwycięstwa nad klęskami głodu, wojny, plag i herezji.


Pora udać się na spacer bocznymi uliczkami. Jedna z nich zaprowadzi nas w okolice Frauenkirche – kościoła mającego status katedry.Katedra Najświętszej Marii Panny jest jedną z największych gotyckich świątyń południowych Niemiec, powstała w latach 1468-88. Jej budowniczym był Jörg von Halbach. Budowla ta imponuje dwiema prawie 100 metrowymi wieżami, które zakończone są charakterystycznymi cebulastymi kopułami.

Wnętrze katedry, które ucierpiało podczas bombardowań w 1944 roku, urządzone jest dosyć surowo. Nad prezbiterium unosi się spory krucyfiks z 1954 roku.Na szczególna uwagę zasługuje usytuowany niedaleko wejścia manierystyczny grobowiec cesarza Ludwika IV Bawarskiego z czarnego marmuru.Monachijska katedra jest siedzibą arcybiskupa Monachium i Freising. Obecny papież Bendykt XVI pełnił funkcje arcybiskupa Monachium w latach 1977 - 81. W roku 1980 to właśnie on przyjmował w katedrze monachijskiej papieża Jana Pawła II.

Obok katedry znajduje się odlana z brązu makieta Starego Miasta. Jak widać, jest wiele interesujących miejsc do zwiedzenia.W otoczeniu katedry znajduje się pięknie ukwiecony i ozdobiony posągami dom handlowy Hirmer


Następnie udaliśmy się w kierunku kompleksu budowli Rezydencji.Rezydencja królów Bawarii była budowana od końca XVI do połowy XIX w. Tworzy ją zespół wielu budowli od dwu- do czterokondygnacyjnych, zgrupowanych wokół dziesięciu zamkniętych lub półotwartych dziedzińców. Budowle te reprezentują przegląd stylów architektonicznych od renesansu przez barok i rokoko po klasycyzm. Rezydencja służy głównie celom muzealnym, kulturalnym i reprezentacyjnym. Zespół muzealny obejmuje łącznie 130 pomieszczeń.

Jak widać na zdjęciu część budowli była w trakcie renowacji. Stąd dostęp do środka był ograniczony. Udało nam się zwiedzić otoczenie dziedzińca Brunnenhof,pośrodku którego stoi fontanna poświęcona Wittelsbachomoraz piękny rokokowy Teatr Cuvilliésa, powstały w latach w latach 1751-1753 gdzie m.in. miały premiery opery Mozarta.Na terenie Rezydencji znajduje się również Skarbiec królewski, któremu poświęciłem już osobny post.

Powoli kończył się dzień. Jeszcze udało nam się zajrzeć do kościoła św. Michała z imponującym ołtarzem.Centralne miejsce zajmuje w nim obraz Święty Michał w walce ze smokiem, pędzla Christopha Schwartza z 1587.Równie wspaniale prezentowały się boczne ołtarzeoraz ładny prospekt organowyNiestety nie udało nam się zwiedzić krypty, gdzie pochowani są książęta i królowie bawarscy w tym Ludwik II Bawarski.

I tak w tym kościele zamknęliśmy petlę naszej wycieczki po Bawarii szlakiem Ludwika II Bawarskiego.

Już w późnych godzinach wieczornych dotarliśmy na parking. Na zakończenie jeszcze raz spoglądamy na wieżę telewizyjną.Do widzenia Monachium, do widzenia Bawario. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.

23 komentarze :

 1. Teatr wow- bardzo mi się podoba. Mam takie drobnomieszczańskie upodobania do pluszów, czerwieni i złota w teatrze. Również kościół świętego Michała wygląda bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłam w Monachium i nie wiedziałam, że są tam takie ciekawe miejsca. Szczególnie spodobał mi się budynek nowego ratusza. Jest imponujący. Teatr też jest piękny. Dziękuję za kolejne piękne zdjęcia i możliwość zobaczenia tego miasta. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Monachium ma dużo do zaoferowania, miałam okazję zwiedzać go w 2011 roku. Mam nadzieję, że tam kiedyś wrócę, bo chciałabym parę obiektów zobaczyć od środka, a nie tylko z zewnątrz. Ciekawa relacja i piękne zdjęcia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia!
  Też byłam w Monachium. Lubię to miasto :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. znam to miasto ale nie byłam śliczne widoki
  Witam w niedzielę
  przyszłam na chwilę
  u mnie świeci słoneczko
  i mały jest mrozek
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. piękna fasada z tymi czerwonymi bukietami!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki Twojemu postowi Wkraj poznałam Monachium. Dziękuję za wirtualną wycieczkę po nim.

  OdpowiedzUsuń
 8. Imponujące budowle, pomniki, wielki świat.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. ...cudowna architektura...
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachwycają monachijskie kościoły, zabytki...
  Miło wracać do wakacyjnych wspomnień szczególnie teraz gdy jest zimno.
  Twoje zdjęcia jak zwykle zachwycają.
  Ja byłam w Monachium w 2009 i 2011.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Wkraj! Dołożyłeś do pieca na maxa. :) Cudne foty. Aż mnie zazdrość ogarnęła, ale ta dobra. :)

  Pozdrówka. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak zwykle zafundowałeś nam wspaniałą wycieczkę. Mnie Monachium kojarzy się z brzemiennymi w skutki wydarzeniami z czasów nam bliższych ale oczywiście jest to krzywdzące, bo jak widać jest to piękne miasto o bogatej historii. Teatr i Nowy Ratusz imponujące, a te kopuły na wieżach katedry zupełnie nieoczekiwane i prawdę mówiąc, niezbyt pasujące do całości.

  OdpowiedzUsuń
 13. Faktycznie, ładne miasto i niesamowite zdjęcia. Fantastyczne! Obejrzałam po wielokroć, tyle detali.

  OdpowiedzUsuń
 14. Foty iście z porządnego przewodnika. Wszystko pięknie przedstawione!

  OdpowiedzUsuń
 15. lubię z Tobą wędrować.., b.ładnie fotografujesz , zwracając uwagę na detale..., dzięki i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. W pierwszej chwili wieża skojarzyła mi się z ta na...Pradziadzie;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne miasto,pięknie pokazane!

  OdpowiedzUsuń
 18. Jakbysmy tymi samymi drogami chodzili... ja jeszcze kilka swietnych sklepow w centrum zaliczylam no i ogrod zoologiczny.

  OdpowiedzUsuń
 19. Manachium fajny jest! :-)
  Byłem w tym mieście i to nawet przez dość długi czas...
  Niestety było to dawno, zdjęć brak...
  Dziękuję za miłe wspomnieniaz związane z tym miastem :-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dobrze, że masz takie czeluście i jak magik z kapelusza zająca, Ty wyciągasz z nich fotki :))) W Monachium nie byłem, więc z przyjemnością obejrzałem. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetny blog :))
  Ciekawy post ;] Podoba mi się !!!
  Życzę miłego weekendu.

  Zapraszam również do mnie :)
  I na moją stronę https://www.facebook.com/pages/In-another-light/413836138693856
  Za polubienie byłabym ogromnie wdzięczna !

  OdpowiedzUsuń
 22. Nowoczesna architektura jest imponująca, ale ja wolę to "stare" Monachium :) Tą architekturę również "czuję" :) Hmmm będę się tam przesiadać w kolejnej drodze :)

  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Link exchange is nothing else however it is just placing the
  other person's blog link on your page at appropriate place and other person will also do same in favor of you.

  Also visit my weblog ... web.dmusd.org

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu