niedziela, 24 lipca 2005

Zamek w Kamieniu Śląskim

Kamień Śląski to miejscowość położona niedaleko Opola. Jest ona znana i chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców Śląska, ale także przez licznych gości z całego świata. Zasłynęła przede wszystkim jako miejsce urodzenia św. Jacka, bł. Czesława i bł. Bronisławy.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o Kamieniu Śląskim pochodzą z początku XII w. Był to wówczas silny gród rycerski należący do słynnej w Europie rodziny Odrowążów. W 1104 r., według przekazu „Kroniki Polskiej” Galla Anonima, miał tu przebywać książę Bolesław Krzywousty. Siedzibą rodu Odrowążów był zamek w Kamieniu Śląskim, który z czasem przybrał kształt i funkcję pałacową. II wojnę światową pałac przetrwał w stanie niemalże nienaruszonym. Został częściowo splądrowany przez wojska sowieckie w styczniu 1945 r. Po wojnie urządzono tam dom dziecka. W 1958 r. na pobliskie lotnisko wrócili sowieci. Majątek w Kamieniu Śląskim został więc zmilitaryzowany, a pałac przeznaczono na mieszkania dla wojska. W 1970 r., po uprzednim zniszczeniu, został on podpalony. W 1990 r. ruiny pałacu przekazano Diecezji Opolskiej. Po ich odbudowie, w 1994 r., Biskup Opolski ustanowił tu Sanktuarium św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Przedstawiam kilka zdjęć pałacu / zamku w Kamieniu Śląskim, po gruntownym odnowieniu.

Widok ogólnyFrontowe (zachodnie) skrzydło z wejściem do kaplicy pałacowejLewe (północne) skrzydłoWejście od strony wschodniejJeszcze raz strona północna - widok z parkuTablica pamiątkowa

2 komentarze :

  1. Piękne foty. Postanowiłem sobie, że nie jest to tak daleko, żeby w końcu tu dojechać.
    Pozdrawiam. :)Dobra robota Wkraj!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisany post.
    Pozdrawiam:)*

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu