środa, 2 maja 2007

Zamek w Raduniu

Zamek w Raduniu k.Opawy (Czechy) został wybudowany w XVI wieku w stylu renesansowym przez rodzinę Tvorkovskich z Kravar. Przy zamku znajdował się browar, słodownia i dwór gospodarski. Już od tamtego czasu zamek przechodził bardzo ciekawe dzieje, często zmieniając właścicieli. Uległ również znacznym zniszczeniom. Obecny stan zamku zachowany po przebudowach z lat 1849 i 1883-1912. Dopiero po długim okresie czasu, gdy przeszedł w 1974 roku pod opiekę Państwa, przeprowadzono w nim gruntowne remonty i w latach osiemdziesiątych udostępniono go do zwiedzania.

Widok od strony stawuZamek zwiedzamy z przewodnikiem. Czas zwiedzania około 1 godziny.
Zwiedzamy bogato wyposażone wnętrza przedstawiające przepych dawnych arystokrackich salonów. Wśród zbiorów możemy podziwiać między innymi pokoje dzienne, gościnne, bibliotekę w której znajduje się 15000 starych cennych woluminów oraz zbrojownię z ciekawymi eksponatami. Niestety w zamku jest zakaz fotografowania wnętrz.
Do zamku przylega 28 hektarowy park w stylu angielskim o bardzo bogatym i urozmaiconym drzewostanie.

Widok na zamek od strony parkuWędrując po parku możemy zobaczyć pozostałości po słynnej owczarni. Podobno za swojej świetności miała wygląd pałacu, a we wnętrzach korytarze były wyłożone kobiercamiJedyna pozostałość po dawnym wystrojuOpuszczając teren zamku warto zajrzęć jeszcze do małego kościółkaze skromnym wyposażeniem

2 komentarze :

  1. Ten dobrze zachowany barani łeb na tle zdewastowanej owczarni robi wrażenie

    OdpowiedzUsuń
  2. Zamek w Raduniu jest piękny, a kilka kilometrów dalej jest równie malowniczo położony kompleks pałacowy w Hradku nad Morawicą. Tam zdjęcia wnętrz można wykonuwać bez ograniczeń:-)
    Grzegorz Galek

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu