czwartek, 3 maja 2007

Zamek w Hradec n. Moravici

Pierwsza wzmianka o Hradcu (Czechy) pochodzi już z 1078 roku, kiedy to powstało podgrodzie na miejscu starszego grodziska plemiennego Golęszyców (obecnie tereny dzisiejszego zamku oraz rynku), korzystnie położone przy prastarej drodze handlowej - "bursztynowym szlaku".

Według tradycji, w 965 r. spotkało się tutaj poselstwo weselne księcia polskiego Mieszka I z Dąbrówką, córką czeskiego księcia Bolesława I. Następnie tereny te były własnością Przemyślidów. Po 1279 r. przebywała tutaj krótko królowa Kunegunda, wdowa po czeskim królu Przemyśle Otokarze II. Od XVI wieku zamek znajdował się w posiadaniu różnych rodów szlacheckich, ostatnio Lichnowskich. Około 1600 r. został przebudowany na renesansowy, a po pożarze w 1795 r na empirowy.
W latach 1860-87 został częściowo rozbudowany w stylu neogotyckim. Jako osobne elementy dobudowano wieżę, bramę wejściową oraz stajnie - wszystko z czerwonej cegły (tzw. Czerwony Zamek). Teren ogrodzono murem również z czerwonej cegły.

Pierwsze co ujrzymy po dojechaniu na miejsce to zapierająca dech potężna brama wjazdowa prowadząca w obręb zamkuW widocznych po prawej stronie zabudowaniach znajduje się zamkowa restauracja, gdzie warto przed zwiedzaniem się posilić (smacznie i niedrogo)

Przechodząc przez bramę, zwracamy uwagę na jej zdobieniaWarto również wejść do środka, aby zobaczyć wciąż czynny mechanizm opuszczania kratyPo przejściu bramy kierujemy sie w stronę "Zamku Czerwonego"Dziedziniec Czerwonego ZamkuDetale architektoniczne:

A następnie ładną kutą bramą opuszczamy Zamek CzerwonyNasz cel: Zamek BiałyW Białym Zamku znajdują się ciekawe wnętrza w których można zobaczyć między innymi bogatą kolekcję porcelany i obrazów. Rodzina Lichnowskich, do której należał zamek, była wielkim wielbicielem muzyki poważnej.
Skutkiem tego było zapraszanie do zamku muzyków.

W latach 1811 i 1828 w zamku gościnnie przebywał Ludvig van Beethoven. Z jego pobytów w zamku zachowało się kilka cennych pamiątek (w tym instrumenty muzyczne). Na pamiątkę pobytu Beethovena w przyzamkowym parku został ustawiony pomnik z jego popiersiem. Cały czas podczas naszego spaceru w okolicy pomnika można było słuchać muzyki Beethovena. W roku 1828 w zamku koncertował Pagannini a w latach 1846 i 1848 Ferenc Liszt. W czerwcu odbywają się tu festiwale Beethenovskie.

Niestety w czasie mojej wycieczki wnętrza były niedostępne z powodu remontu. Tak więc pozostała nam wędrówka wokół zamku

Uwagę przyciąga potężna Wieża tzw. Biała


Równie ciekawe jest jej otoczenie:


Następnie udakjemy się do pięknego parku przyrodniczo-krajobrazowego zaprojektowanego w stylu angielskim. Znajdują się w nim ścieżki spacerowe i trasy rowerowe. Wkoło podziwiamy piękny drzewostan i wspaniałe widoki.Cały park zajmuje około 60 hektarów. Park ten przechodzi dalej w kompleksy leśne.

Po wyjściu z kompleksu zamkowego warto jeszcze udać się w kierunku kościoła renesansowego sv. Petra a Pavla z XVI wiekuz ładnym ołtarzemi ciekawą płytą nagrobną okolicznego rycerza

2 komentarze :

  1. Czechy i zamki to nieskończona opowieść. W każdym miasteczku można znaleźć coś interesującego. Urocze zdjęcia znakomicie oddają klimat miejsca.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna ta brama a ta wiosenna zieleń sprawia, że już nie mogę doczekać się wiosny. Pozdrawiam Dorota

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu