niedziela, 20 lipca 2014

Skansen Stará Ľubovňa.

Zwiedzając kilka lat temu rejon Słowackiego Spiszu dotarłem do miejscowości Stará Ľubovňa. Jedną z atrakcji tego miasta jest Muzeum Architektury Ludowej.Malowniczo położone przypomina osadę – podzamcze. A to za sprawą górującego nad skansenem średniowiecznego zamku.Muzeum składa się z 25 drewnianych obiektów zrębowych, pochodzących z okresu od pierwszej połowy XIX wieku do pierwszego ćwierćwiecza XX wieku.
Najcenniejszym eksponatem w skansenie jest kościółek greckokatolicki z Matysovej, pochodzący z 1833 roku.Znajduje się w nim odnowiony ikonostas z połowy XVIII w.

Również ikonami ozdobiono drewniany chór.


Kolorytu skansenu dopełniają dwu- i trzyizbowe domy, oraz budynki gospodarcze.Poszczególne domki w skansenie pokazują oprócz zwykłego życia też uroczyste rytuały jak narodziny dzieci, śluby czy śmierć.


Na wsi przełomu XIX i XX wieku nie mogło zabraknąć szkołySkansen prezentuje też rzemiosła, bez których nie mogła funkcjonować żadna wieś. Możemy zobaczyć warsztat tkacki, stolarski czy kowala
Na koniec zaglądamy do chaty młynarza.

Od razu widać, że należała do bogatego właścicielaJeszcze widok spod chaty na skansen i wychodzimy poza jego obrębMimo że skansen nie należy do największych na Słowacji, bogactwa jego zbiorów mogą mu pozazdrościć inne muzea. Połączenie historycznej i ludowej części to ciekawa i różnorodna oferta dla zwiedzających.

Lokalizacja skansenu

 
Pokaż Stara Lubovla na większej mapie

24 komentarze :

 1. właśnie miałam napisać, że po przedostatnim widać, że właściciel biedy nie klepał, nawet dziś ładnie to wygląda;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać jak w skansenie wszystko jest zadbane i dopięte na ostatni guzik, miło się zwiedza takie obiekty. Chętnie odwiedzę ten skansen gdy będę w okolicy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W takich kolorowych i czyściutkich chatkach aż chciałoby się zamieszkać. Tylko czy tam jest zasięg? :) Niestety jesteśmy już dziś uwiązani do zdobyczy cywilizacji i większość z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu czy choćby komórki. Zdjęcia jak zwykle ... piękne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię skanseny, więc to coś dla mnie :) Górujący zamek jest chyba dodatkowym plusem, chętnie bym się tam kiedyś wybrała. Może się uda :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Urokliwe miejsce... Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam,i widać,że podobnie było i w Polsce,tylko tych co tak mieszkali już pewnie nie ma ...

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawe miejsce. Pięknie pokazane. Jest to zachęta do zobaczenia tego miejsca. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, Wkraju, żebyś Ty wiedział, jak inspirujesz; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ajajajaj, podczas naszego objazdu po Spiszu jakoś nam to miejsce umkło:-/
  A dzięki temu wpisowi wiemy, że warto tam wrócić.
  Dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ludzie kochają skanseny, bo tym nie brakuje duszy. A co po nas?

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne miejsce, lubię skanseny chętnie bym to miejsce odwiedziła, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Malowniczo położone chatki, lubię takie! Daleko to od naszej granicy? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tak daleko. Od przejścia granicznego w Piwnicznej około 20 km.

   Usuń
 13. Ikonostas przecudny!
  z resztą, wszystkie zdjęcia bardzo mi się podobają, moje klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe miejsce! Szkoda, ze tam nie zajrzeliśmy - na zamku zeszło nam trochę za długo... na szczęście daleko nie mamy, da się ten błąd naprawić. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękny jest ten skansen...Ciągle w moich planach....Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię skanseny. Zawsze przypominają mi jak bardzo jesteśmy rozbestwieni cywilizacją. A dawniej proste życie skłaniało do większej pracy, rozmów i bycia przez to szanowanym człowiekiem... Zdjęcia przepiękne. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wspaniale miejsce, juz widze siebie jak sie ociagam z wyjsciem z poszczegolnych izb:) Pieknie pokazane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Super miejsce. Niestety po pożarze nie zwiedzałem nawet zamku. Jedynie był spacer po Rynku i po knajpkach. Zatem warto tu wrócić. :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Trochę jak Wygiełzów, ale we wnętrzach są manekiny i to trochę "ożywia" chaty. Piękny kościół i świetnie pokazałeś na zdjęciach wnętrza. No i jest szkoła, której brak w polskich skansenach. Czyżby jednak w tamtym okresie we wsiach uczono się po izbach domostw (a raczej przy kościołach) i nie było osobnych budynków szkół lub było ich bardzo niewiele. Bo coś tak mi się kojarzy.

  OdpowiedzUsuń
 20. Pablo - zajrzyj w sezonie do skansenu w Nowym Sącz, naprawdę się zdziwisz, jak skansen można bardzo ożywić! A Skansen Lubowniański jest przepiękny nie tylko na tych zdjęciach (gratuluję oddania atmosfery), ale również wart poświęcenia mu trochę więcej czasu w naturze! Naprawdę w połączeniu z zamkiem wart wyprawy!

  OdpowiedzUsuń
 21. Wprost uwielbiam klimaty skansenowe, to doskonałe miejsca, żeby zaspokoić głód wiedzy na temat kultury i historii odwiedzanego regionu, nie mówiąc już o tym, że mam słabość do staroci. W Polsce bardzo polecam skansen w Sanoku, jest wyjątkowy przez swoją ciekawą rzeźbę terenu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Polecam zobaczenie tego skansenu oraz zamku.
  Pablo szkołę możesz zobaczyć w skansenie nowosądeckim.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu