poniedziałek, 31 października 2005

Góry Opawskie

Góry Opawskie - jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny. Ostatni wschodni skrawek Sudetów w Polsce. Pasmo położone na długości ok. 20 km pomiędzy Prudnikiem a Głuchołazami.

Rozległe panoramy, malownicze przełomy rzek i potoków, ciekawe skały, a także unikatowe pozostałości górnictwa złota stanowią atrakcje tego regionu. Ciekawostką są tu także dawne kamieniołomy, często wypełnione wodą, a swoistego piękna górom dodają wspaniałe lasy, obfitujące w grzyby i jagody. Góry Opawskie, w niektórych swoich zakątkach są prawdziwą oazą ciszy i spokoju. Walory krajobrazowe, łagodny klimat, szlaki turystyczne o zróżnicowanej trudności ich pokonywania, a także ciekawe zabytki sprawiły, że ten niewielki przygraniczny obszar nazwano przed laty Perłą Ziemi Opolskiej.

Widok na dwa szczyty - Kopia Biskupia (po prawej) oraz Srebrna Kopa (po lewej)Najwyższym szczytem w Polsce jest Kopa Biskupia (890m), zwracające z daleka uwagę piękną dzwonowatą sylwetką, wznoszące się ponad 600 m. ponad okoliczne równiny. Była to od wieków góra graniczna. Dziś jej szczytem biegnie granica polsko-czeska. Pierwsze znakowane szlaki na Kopę powstały w końcu XIX w. W 1898 roku wybudowano na szczycie wieżę widokową, a od roku 1893 czynne było pierwsze schronisko. Obecne schronisko wybudowano po I wojnie światowej jako tzw. Chatę Górnoślązaków.
Srebrna Kopa (785m)- drugi co do wielkości szczyt w polskich Górach Opawskich , charakteryzujący się stromymi stokami. Do wojny trzydziestoletniej drążono tu sztolnie w poszukiwaniu srebra. Dużą połać polskiego stoku zajmuje rezerwat przyrody Cicha Kotlina. Po stronie czeskiej na zalesionych obecnie stokach malowniczej dolinki znajdują się potężne wały kamieni i tarasy - świadectwo ciężkiej pracy dawnych rolników.

Most kolejowy w PokrzywnejPokrzywna (315-350m) - popularna wieś letniskowa będąca centrum turystycznym Gór Opawskich. Leży w dolinie Złotego Potoku. Powstała przed 1551 r., jako osada leśna, której mieszkańcy mieli pilnować tamtejszych lasów Pierwsi turyści, którzy zaczęli tu przybywać po 1824 roku, nazwali tę okolicę Górnośląską Szwajcarią. W latach 90 XIX w. powstały tu pierwsze znakowane szlaki turystyczne. Duży rozwój turystyki nastąpił przed I wojną światową, kiedy zbudowano tu stację kolejową i otwarto drogę z Prudnika do Głuchołaz. Atrakcyjność Pokrzywnej wzrosła po wybudowaniu tu zalewu na Złotym Potoku. Zjeżdżały tu rzesze turystów z Bytomia i Gliwic. Dziś latem do Pokrzywnej przyjeżdża kilkaset osób dziennie.

Widoczny most stanowi ewenement, gdyż po torach kolejowych jeżdżą wyłącznie pociągi czeskie.

Fragment malowniczej drogi z Pokrzywnej do PrudnikaWidoczny most przecina dolinę Złotego Potoku.

Złoty PotokTa niewielka rzeczka przecina pasmo Gór Opawskich od Jarnołtówka przez Pokrzywnę i wpada do rzeki Prudnik. Tworzy bardzo malowniczą dolinę. W Pokrzywnej jej wody zasilaja leśne kąpielisko, ulubione miejsce wypoczynku latem mieszkańców Prudnika.

Dolina Złotego Potoku w okolicach JarnołtówkaJarnołtówek (340-485m) - znana wieś letniskowa położona u podnóża Biskupiej Kopy w malowniczej dolinie Złotego Potoku. W dokumentach podatkowych nazwa wsi pojawiła się w 1268 r. Należała wówczas do biskupstwa wrocławskiego i bezpośrednio podlegała wójtowi Głuchołaz. Podobnie jak w sąsiednich Zlatych Horach i Głuchołazach wydobywano tu złoto, ale - zdaniem historyków - wieś zawsze była biedna. W I połowie XIX wieku zaczęli odwiedzać wieś wędrowcy, a potem letnicy. Wiódł stąd szlak na Biskupią Kopę. W 1903 Jarnołtówek zniszczyła wielka powód. Wówczas przybyła tu cesarzowa Wiktoria, która następnie pomogła odbudować wieś i uregulować Złoty Potok. Z ciekawszych zachowanych tu zabytków wymienić należy: dawny dwór (XVI-XVII w.), neogotycki kościół oraz młyn z XIX wieku. Obecnie wieś jest popularnym letniskiem i punktem wypadowym na Biskupia Kopę.

Jadąc górska drogą z Pokrzywnej do Prudnika mijamy niewielką miejscowość Chocim

Stadnina koni w Chocimiu.Chocim (300-315 m)- malutka wieś położona na zachodnim stoku Okopowej. Istniała już w 1255 roku. Od końca XIX wieku była ulubionym miejscem wycieczek Prudniczan. Dziś znajduje się tu znana stadnina koni z ujeżdżalnią pod dachem, torem przeszkód i hipodromem.

Będąc w okolicach stadniny po drugiej stronie drogi możemy podziwiać panoramę Gór OpawskichPolecam to miejsce na niedzielny wyjazd. Szczególnie jesienią są warte zobaczenia z uwagi na barwę bukowych lasów.

Bukowy las

3 komentarze :

  1. Super!! My byliśmy raz w Górach Opawskich na KGP - "Biskupia Kopa" :) ale widzimy ze jest dużo malowniczych miejsc :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja polecam jeszcze łowisko ryb ze smażalnią, ładnie usytuowane w Pokrzywnej niedaleko mostu kolejowego. Jest tam uroczo a jak ktoś lubi świeżą rybkę to nie będzie żałować. Pozdrawiam Dorota

    OdpowiedzUsuń
  3. Dużo osób na pewno powinno przeczytać mega ciekawy artykuł https://climb.pl/gory-opawskie-poznaj-je-lepiej/ .Sam ten artykuł już kilka razy czytałem.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu