środa, 23 września 2009

Dubrownik od strony morza.

Dubrownik to miasto położone na południu Dalmacji. Wabi turystów niespotykanym pięknem, zarówno jeżeli chodzi o położenie, jak i wspaniałe zabytki. To miasto urzeka kamienną zabudową Starego Miasta i otaczających go murów obronnych. Niesamowite jest połączenie bieli murów z czerwonych dachami budynków. To miasto przyciąga i zapada w pamięć.

Dzisiaj pokażę je z trochę nietypowej perspektywy widoku od strony morza. Na początek zdjęcie przedstawiające Stare Miasto otoczone muramiMury okalające miasto mają ok.2 km długości. Dzięki kolejnym przebudowom, od strony lądu mierzą do 25 m wysokości i 4 do 6 m grubości, natomiast są cieńsze od strony morza, tu wspomaga je wysokie urwisko. Przez lata skutecznie chroniły miasto, tak że nigdy go nie udało się zdobyć.

Opływając miasto mamy okazję je zobaczyć z bliska i ocenić ich wielkość.


Od południowego zachodu miasta bronił potężny fort Bokar.Pochodzi on z XV w. Zbudowany został według planów Michellozziego. W przeszłości bronił dostępu do miasta od strony bramy Pile, która zaopatrzona była w zwodzony most i otoczona fosą. Dzisiaj mostem tym (już nie zwodzonym) wchodzą do miasta tysiące turystów, a w fosie można usiąść w cieniu oleandrów i odpocząć od męczącego skwaru. Dalej w tle widać kolejny i najwyższy fort Minčeta.

Płyniemy dalej przez małą zatoczkę, już poza systemem murów miejskich.by dopłynąć do najbardziej na zachód położonego fortu Lovrijenac zbudowanego w XIV w.Wznosi się na wystającej z morza skale o wysokości 37 m. Obecnie fort Lovrijenac znany jest jako niezwykła scena teatralna. Dużą atrakcją cieszą się regularnie odbywające się tu przedstawienia Hamleta.

Po opłynięciu skały kierujemy się w stronę wyspy Lokrum. W XI wieku wznieśli tu klasztor benedyktyni. Legenda mówi, że gdy w 1803 roku senat dubrownickiej republiki zdecydował o przejęciu klasztornych dóbr, mnisi przed opuszczeniem wyspy obeszli ją dookoła ze świecami zwróconymi płomieniem w dół, ciskając straszliwe przekleństwa na przyszłych właścicieli siedziby. Okazało się, że trzej senatorowie, którzy oznajmili mnichom decyzję, zginęli pierwsi - jeden został otruty przez żonę, drugi rzucił się z okna, trzeciego zabił własny służący. Również kolejni właściciele wyspy skończyli tragicznie, tak że wyspa jest właściwie bezludna.Tylko w ciągu dnia przebywa na niej dozorca ogrodu botanicznego i jeszcze można spotkać tu naturystów, którym te odludne miejsce bardzo przypadło do gustu. Po zmroku wyspa się wyludnia. Czar klątwy wiąż działa.

Z wyspy płyniemy do Starego Portu w Dubrowniku.Ciekawostką jest fakt, że w dawnych czasach nocą port był zamykany za pompca potężnego łańcucha.

Po prawej stronie wznosi się fort Revelin,duża twierdza na planie nieregularnego czworokąta. Zbudowana została w połowie XVI w., żeby wzmocnić miasto w obawie przed ewentualnym atakiem ze strony Wenecji.

Po lewej stronie portu bronił fort św. JanaByła to najważniejsza budowla obronna od tej strony miasta. Jego najstarszą (nadal istniejącą) wieżę wzniesiono w pierwszej poł. XIV w., później fort był wielokrotnie przebudowywany, żeby wreszcie w XVI w. otrzymać swą dzisiejszą, półokrągłą formę. Obecnie wewnątrz mieści się Muzeum Morskie i akwarium.

W końcu dopływamy do nabrzeża portugdzie pośród wielu stateczków i jachtów kończymy pierwszy etap naszej wycieczki.Na zakończenie panorama pokazująca całość umocnień Dubrownika od strony morza.Lokalizacja

   
Pokaż Dubrownik na większej mapie

Zobacz również:
Nad dachami Dubrownika
Zaułki Dubrownika

10 komentarzy :

 1. Fajnie się uzupełniamy ;) Dubrownik też jest na mojej liście ;) Pozdrawiam
  P.S. Jak będziesz wybierał się do Lwowa przez Przemyśl, daj znać - to pokażę Ci miasto.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne masto, nigdy nie byłam, a marzę o tym od czasu obejrzenia programu Makłowicza stamtąd własnie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam, to miasto oczarowało mnie dokładnie. Niestety czas na zwiedzanie był ograniczony a pochodziłabym sobie spokojnie przez jakieś 3 dni. Dobrze, ze chociaż zdjęcia można oglądać bez pośpiechu. Udanych kolejnych wypraw i równie udanych zdjęć. Barbara

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekne miejsca, zdjecia swietne i zachecaja do odwiedzin :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za wycieczkę, piękne widoki, widziany z tej strony Dubrownik prawie jak twierdza wygląda.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super. Zawsze chciałem zobaczyć ale jakoś mi umykał :-)pozdrawiam z "urlopu" w Muszynie.
  bradley

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie to pokazałeś od strony morza, teraz czekam na jakieś fotki z uliczek tego uroczego miasta. Chyba się nie zawiodę ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie to pokazałeś, dzięki! znane a jak inne. Lubie Chorwację.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super pomysł na taki rejs wokół Dubrownika. Byłam tam w zeszłym roku ale tylko na lądzie a i tak byłam zachwycona. Chorwacja to naprawdę dobry pomysł na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pomysł z rejsem według mnie bomba. My w przyszłym roku mamy w planach tygodniowy wypad do Dubrownika. Na https://dalmacja.pl/ czytałam o atrakcjach i na pewno skorzystamy z opcji rejsu do Zatoki Korskiej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu