poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Zamek w Českým Krumlovie

O ile Český Krumlov jest jednym z ładniejszych Czeskich miast, to bez wątpienia najładniejszym obiektem w tym mieście jest zamek.

Ten drugi pod kątem zajmowanej powierzchni zamek w Czechach pochodzi z połowy XIII w.
Budowę zamku na lewym brzegu rzeki Wełtawy rozpoczęli członkowie możnego rodu Vitkowiców. Od 1302 roku zamek był własnością i główną siedzibą rodu Rožmberków. Za czasów Piotra z Rožmberka został wybudowany nowy, tzw. "Górny Zamek", później często rozbudowywany i przebudowywany. Obecnie całość zabudowań prezentuje formę renesansowej warowni.

Zwiedzanie zaczynamy od wejścia przez tzw Czerwoną Bramę na teren pierwszego dziedzińcaZaraz po lewej stronie spostrzegamy wysoką zamkową wieżę ozdobiona kolorowymi malowidłamiIdąc prosto dochodzimy do bramy głównejZaraz przed bramą znajduje się zamkowa fosa, w której zgodnie ze średniowieczną tradycją są trzymane niedźwiedzie. Mnie jednak bardziej od biednych misiów spodobały się malowidła na bocznej ścianie zamkuNad wejściem do zamku znajdują się tarcze herbowe dawnych właścicieli.Po przejściu bramy znajdujemy się na drugim dziedzicu. Tu również budynki posiadają ładne malowane ściany z postaciami biblijnymi.

Znajdujemy się na terenie tzw dolnego zamku, czyli jego najstarszej części. Z tego dziedzińca wchodzimy na zamkową wieżę.Tutaj też możemy zobaczyć jak zyskały malowidła na ścianach po trwającej właśnie renowacjiTeraz jeszcze tylko musimy pokonać 162 stopnie i już możemy podziwiać widoki z 72 m wieży.

Na początek oglądamy pierwszy dziedziniec z Czerwoną Bramą,dalej główne wejście z fosą,by wreszcie ogarnąć całą sylwetkę tzw górnego zamkuRównie ciekawy widok roztacza się na centrum miastaPo zejściu z wieży kierujemy się do górnego zamkuPo przejściu bramy wchodzimy na trzeci dziedziniec, który zaskakuje niesamowicie kolorowym wystrojem ścian.Tu również zaczyna się trasa turystyczna po pomieszczeniach zamkowych. Wędrujemy po zamkowych komnatach, sali balowej i kaplicy. Po zwiedzeniu wnętrz kierujemy się w stronę ogrodów zamkowych. Część trasy prowadzi wielokondygnacyjnym Mostem Plášťovým, który był ładnie widoczny z miasta. Tym razem przez otwory w ścianach możemy podziwiać miejską starówkęoraz bryłę dolnego zamku.Idąc dalej widzimy przedłużenie Plášťovego Mostu , tym razem jednokondygnacyjnego.

W końcu dochodzimy do ładnych barokowych ogrodów. Zostały założone w XVII w stylu włoskim i zajmują powierzchnię prostokąta o bokach 150 x 750 m. Są podzielone na dwie części. Dolną przeznaczona bardziej na spokojne spacery pośród ładnie przystrzyżonych żywopłotów i rabat kwiatowychoraz dużo większą górną część przeznaczoną do jazdy konnej pośród drzew, łąk i ładnie utrzymanego stawu.

W części spacerowej wyróżnia się ładna kaskadowa fontanna.Głównym elementem fontanny jest postać Neptuna z orszakiem


Będąc w ogrodach nie sposób pominąć dość długiego budynku.Ten niepozorny obiekt o ładnym barokowym portalu nad wejściemto dawna zimowa ujeżdżalnia koni.Dzisiaj pełni funkcję teatru zamkowego.

Na ogrodach zamkowych kończymy zwiedzanie zamku. W drodze powrotnej ostatni raz zachwycamy się widokiem miasta i rozlokowanego na skalnym brzegu zamku.


Jak pewnie zauważyliście, zwiedzanie zamków to jeden z celów moich wycieczek. Ten w Českým Krumlovie długo jeszcze będzie w moich wspomnieniach jako miejsce niezwykłe. Tym bardziej, że w tym miejscu nie tylko zamek jest magiczny – cała miejscowość ma niesamowity klimat. Klimat miasta nie z tej epoki.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia miasta Český Krumlov.

Lokalizacja miasta

 
Pokaż Cesky Krumlov na większej mapie

Zobacz również:
Miasto Český Krumlov

9 komentarzy :

 1. Już mnie sprowokowałeś do zobaczenia Wyspy Kwiatów-Mainau, została dodana do tegorocznych wrześniowych planów wakacyjnych, więc i tu może trafię. Bardzo ładnie oddajesz atmosferę miejsc, które pokazujesz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała relacja. Pełna retrospekcja mojej wycieczki /częściowo w deszczu/.
  Gratuluje trafności zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, zwiedzasz zamek za zamkiem:) nie wiem czy bardziej podobają mi się dekoracje kamiennic czy żabki w fontannie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne widoki z zamku ale i sam zamek, imponujacy!

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że tak mało zdjęć z ogrodu :)
  Piękne miasto, piękny zamek ale najpiękniejsza to ta fontanna, bardzo mi się podoba.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne zdjęcia wspaniałego Zamku! Widzimy i podziwiamy sgraffito podobne do tego, jakim zdobione są mury zamku w Krasiczynie. Miło.  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,na zdjęcie nie jest teatr barokowy ten jest tutaj: http://www.zamek-ceskykrumlov.eu/prohlidkove-trasy-a-expozice/zamecke-barokni-divadlo/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj nieznajomy :)
   Dziękuję za znalezienie błędu w opisie przedstawionego teatru. Rzeczywiście pokazany obiekt nie jest barokowym teatrem. Zmyliła mnie widownia i scena, ale zdjęcia przedstawiają dawną zimowa ujeżdżalnię koni. Widok barokowego teatru można znaleźć pod linkiem, który zamieściłeś. Pamiętam, że sam byłem mocno zdziwiony, bo ten budynek mnie aż tak nie zachwycił. Cóż trzeba będzie jeszcze kiedyś zawitać do Krumlova i zobaczyć ten właściwy barokowy teatr.

   Usuń
  2. Inaczej galeria jest ładna. Pozdrawiam serdecznie z Moraw. A.D.

   Usuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu