czwartek, 6 października 2011

Zamek w Mosznej – cz. II (park)

Zgodnie z zapowiedzią zapraszam na krótki spacer po zamkowym parku w Mosznej. Najładniej jest tutaj pomiędzy 20 maja a 10 czerwca. Można wtedy podziwiać pięknie kwitnące azalie i rododendrony.


Park w Mosznej jest parkiem w stylu krajobrazowym nie mającym sprecyzowanych granic. Łączy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Bogaty, stary drzewostan, w skład którego wchodzą gatunki rodzime i egzotyczne, tworzy wspaniałe walory widokowe i ekologiczne. Rozmiary i wiek drzewostanu oraz zasobność środowiska sprawiły, że w częściowo sztucznie wytworzonych siedliskach zaczęły powstawać zbiorowiska roślinne typu naturalnego, wartościowe ze względu na różnorodność gatunkową. Istniejące runo jest bogate w liczne gatunki roślin, co poprzez swoją zmienność sezonową uatrakcyjnia park. Rozległość oraz wielkość masywów drzew jak i otwartych przestrzeni wytworzyła na terenie Mosznej korzystny mikroklimat do wypoczynku.

Z zachowanych dokumentów z 1868 roku wynika, że o poprawę estetyki parku zadbał Hubert von Tiele Winckler. Powierzchnia, którą przeznaczono na park wynosiła 100 ha. Najstarsze przekazy ikonograficzne pochodzące z 1909 roku przedstawiają salon ogrodowy kompozycyjnie nawiązujący do parterów renesansowych ogrodów włoskich, który zlokalizowany był w miejscu dzisiejszego basenu z fontannami. Patrząc od alei lipowej z prawej strony tarasu istniał podjazd prowadzący bezpośrednio pod wejście do zamku, który zniwelowany został po dobudowaniu skrzydła zachodniego, kiedy to miejsce gazonu zajął prostokątny basen z fontannami. W istniejącym wówczas parku korzystano z atrakcji jaką była droga wodna, wiodąca po okolicznych stawach i kanałach, które wówczas połączone w jeden system wodny pozwalały z łodzi podziwiać park i jego ciekawą roślinność a szczególnie piękne w porze kwitnienia azalie i różaneczki, które zachowały się do dzisiaj.
/www.zamek-moszna.yoyo.pl/

Widok na basen i park z zamkowego tarasu.Wejście do parku prowadzi przez mały mostek z inicjałami rodziny Tiele WincklerNastępnie wędrujemy ładnie utrzymanymi alejami wzdłuż kanałów wodnych

W wielu miejscach spotykamy romantyczne mostki


Spacer we wspomnianym okresie czasu pozwala cieszyć się widokiem kwitnących kwiatów . Nie musze dodawać, że wokół roznosi się ich intensywny zapach.

Dalsze zdjęcia to próba oddania piękna ogrodu w ciepły wiosenny dzień. Muszę krytycznie stwierdzić, że próba dość nieudolna. Zdjęcia są tylko namiastką tego, co zobaczymy w naturze.


Polecam wszystkim wyjazd do Mosznej, ale najlepiej w środku tygodnia, gdyż w weekendy teren zamku jest oblegany przez odwiedzających.


Lokalizacja parku

 
Pokaż Moszna na większej mapie

Zobacz również:
Zamek w Mosznej

10 komentarzy :

 1. Chyba muszę zapisać sobie do odwiedzenie tego miejsca w maju lub czerwcu, żeby oprócz zamku zobaczyć piękny park. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. :-))) nie powinno być słowa "do" :-)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Bajeczny ten ogród i te kwiaty, kanały, mostki - coś pięknego - jak na nasze realia. Teraz już postanowione, muszę to zobaczyć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny ogród, pasujący do niesamowitego zamku! Zapatrzyłam się, za oknem leje, więc przyjemnie.
  Świetny ten pokaz slajdów "Wybrane".
  A zdjęcia, podziwiam kunszt, pewnie można inaczej, Twoje są doskonałe a wpisy ciekawe, oj bardzo !!!

  OdpowiedzUsuń
 5. no i jeszcze piękne kwiaty-marzę o tym miejscu i wiosną muszę się wybrać!:)

  OdpowiedzUsuń
 6. przepiękny ogród, kolejny dowód na to, że to miejsce trzeba odwiedzić!
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny park, pięknie utrzymany, rośliny imponujące.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tego co tu widzę na zdjęciach park nie ustępuje samemu zameczkowi. Jest wspaniały a rośliny takie piękne i kolorowe :). z przyjemnością bym sobie tam pospacerowała i popolowała na jakieś ładne widoczki do sfotografowania, albo tarzała na kolanach robiąc fotki roślinkom :)

  OdpowiedzUsuń
 9. przepiękne zdjęcia, zapraszam do odwiedzenia Polski południowo-wschodniej , tam tez jest pieknie
  http://anniar-tripadvisor.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Patrząc na Twoje fotografie, aż chce się wiosny i tych kwiatów. Podobny park jest w Kórniku koło Poznania.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu