środa, 27 lutego 2013

Zamek w Chambord

Zamek w Chambord to największy z zamków w dolinie Loary. Renesansowy zamek o planie nawiązującym do gotyckich zamków obronnych, został zbudowany między rokiem 1519 a 1559 na polecenie królów francuskich Franciszka I i Henryka II. Położony jest nad rzeką Cosson, około 6 km od prawego brzegu Loary

Zamek w Chambord stanowi jedno z największych dzieł architektury okresu renesansu, a jego sylwetka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych. Długość fasady głównej wynosi 128 m, zamek posiada 6 wielkich wież, 440 komnat, 84 klatki schodowe (14 głównych i 70 pomniejszych), 365 kominków i 800 rzeźbionych kapiteli.Pierwotny projekt zamku był autorstwa włoskiego architekta Domenico da Cortony, lecz w ciągu 40 lat budowy uległ on daleko idącym zmianom. Analizy wskazują również na wpływ Leonarda da Vinci, który zatrudniony był przez pewien czas na dworze Franciszka I Walezjusza I w charakterze architekta, lecz zmarł w parę miesięcy po rozpoczęciu budowy.

Zwiedzanie tak ogromnego zamku zaczynamy od głównej klatki schodowej. To właśnie tutaj zaznacza się styl Leonarda da Vinci, który jak się przypuszcza, był autorem projektu niezwykłych schodów.Dwa biegi schodów kryją niespodziankę: dwie osoby mogą wejść i zejść po schodach nigdy się nie spotykając, choć mogą się widzieć nawzajem. Schodami wchodzimy na pierwsze piętro zamku, gdzie znajdują się apartamenty królewskie. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz nie jest on przesadnie bogaty. W końcu zamek służył głownie jako sypialnia dla dworu podczas polowań.Ściany najczęściej są zdobione gobelinamilub obrazami.Na pewno najbardziej okazale prezentują się królewskie sypialnie jak ta Ludwika XIV,czy ta , w której sypiała królowa.Oczywiście nie mogło zabraknąć sypialni dla jednej z licznych faworyt.Dalej schodami możemy wejść na drugie piętro zamku wyróżniające się wspaniałym kasetonowym sufitem z symbolami królewskimi – literą F oraz salamandrą w koronieJeszcze wyżej schody prowadzą nas na tarasy,skąd możemy zobaczyć okolicę oraz z bliska przyjrzeć się bogato rzeźbionym kapitelom dachowym i kominom.Tu również znajdziemy wiele symboli królewskich


Klatka zwieńczona jest tzw. latarnią w formie wieży, która wznosi się na przeszło 30 metrów.Idąc z powrotem zaglądamy jeszcze do kaplicy, która jest największym pomieszczeniem na zamku.Wychodzimy na wewnętrzny dziedziniec. W jego narożach znajdują się spiralne schody, ale tym razem pojedyncze.Zamek, jak to często bywa jest otoczony fosą wodną. Trzeba przyznać, że w takim połączeniu prezentuje się jeszcze bardziej okazale.Za swoje wybitne walory krajobrazowe i kulturalne w 1972 roku zamek Chambord został wpisany na listę UNESCO.

Lokalizacja zamku


Pokaż chambord na większej mapie

24 komentarze :

 1. Zachwycające! Miejsce przepiękne, zdjęcia również. Super relacja! Zawsze marzyłam o zobaczeniu zamków nad Loarą a Ta relacja mi o tym przypomniała. Chciałabym wiedzieć czy byłeś tam na własną rękę czy z wycieczką i jakie zamki jeszcze widziałeś? Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To była wycieczka objazdowa po Francji z biura turystycznego. Jeszcze były zamki w Blois i Loches.

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Cudowny i zachwcający! Zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony. Zdjęcia oczywiście tez rewelacja. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie pokazałeś na zjęciach ten cudowny zamek. Miałam przyjemność go oglądać i chodzić po niesamowitych schodach we wnetrzu. Specjalnie z mężem szliśmy osobno po nich i robiło to wrażenie, że się widzielismy, a nie spotkaliśmy się po drodze, dopiero na dole. Wszystko mnie w tym zamku zachwycało. Zamek był jednym chyba z 17, które widziałam nad Loarą. Duze wrażenie zrobił też na mnie zamek w Chenoncean. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. pamiętam ten zamek z kominkami na każdy dzień roku, głównie za sprawą tego, że udało się nam być ostatnimi zwiedzającymi tego dnia, więc mieliśmy go niemal "na wyłączność", bajkowy i malowniczo usytuowany jeszcze długo będzie wywierał ogromne wrażenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię ten Twój blog. Pokazujesz fantastyczne miejsca, wiele z nich odwiedziłam ze starym poczciwym Olympusem z kliszą. Część planowałam odwiedzić i choć nie zobaczyłam to jak choćby w przypadku tego obiektu "dotarłam". Widziałam inne zamki nad Loarą a tego miejsca nie mogliśmy zobaczyć - nie pamiętam dlaczego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie ogromne zamczysko. Twoje zdjęcia oddają piękno tego zamku królewskiego. Zapraszam na mój drugi blog " Urokliwe miejsca kultu ". Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem zamkiem Chambord oczarowana, może dlatego, że wyjątkowe schody są zasługą Leonardo da Vinci. Twoje zdjęcia jak zwykle fantastycznie pokazały jego piękno.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Imponująca sylweta zamku, wielkie nazwiska; trzeba mieć nieźle poukładane w głowie i zmysł przestrzenny, żeby takie schody wymyślić; pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Taj, jak nie przepadam za zamkami, tak ten chciałabym zobaczyć. Bardzo mi się podoba i z zewnątrz i w środku, a twoje zdjęcia tylko podkreślają jego piękno. Sypialnia faworyty najbardziej frywolna:). No i jak zwykle zazdrość mnie zżera, kiedy patrzę na te przepiękne zdjęcia. Żebym to ja choć w połowie tak dobre robiła :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Imponująca budowla i fantastyczne wnętrza, pięknie tam, przestronnie i bogato.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wkraj! Szczena leży na podłodze. Bardzo przemyślany sposób pokazania tego zamku. czuje się jakby się było na zwiedzani u z przewodnikiem. :)

  Świetny blog. :) Cudne zdjęcia. Ogromne dzięki za Full Profesjonalizm.

  Serdecznie pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. W takim miejscu bez problemu mozna sie zgubic...specjalnie!
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 13. świetne zdjęcia, imponująca architektura, przepiękne wnętrza, brawa za uchwycenie tego wszystkiego

  OdpowiedzUsuń
 14. Wspaniałe zdjęcie i piękny zamek zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Sama nie mogłam się tam oprzeć robieniu zdjęć, zbyt bardzo malowniczo wygląda.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak czytam, że taaaki zamek służył głownie jako sypialnia dla dworu podczas polowań, to myślę, że w głowach im się wtedy przewracało ;) A pomysł ze schodami interesujący. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bajka. Wyobraźnia twórców gier komputerowych i filmów fantasy, jest niczym wobec tego cacka.

  OdpowiedzUsuń
 17. Rzeczywiście robi wrażenie... nie dziwię się, że trafił na listę UNESCO. :-)
  Bardzo ładnie pokazałeś tę niesamowitą budowlę.
  Niestety ja Francji (oprócz kilkudniowego pobytu w Paryżu) nie miałem przyjemności zwiedzać.. Może kiedyś... :-)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny fotoreportaż, zdjęcia robią wrażenie ale też obiekt niczego sobie. Pozdrawiam i życzę równie udanych wypraw. Bożena

  OdpowiedzUsuń
 19. Pierwsze puzzle (1000 elementów) jakie ułożyłam w życiu przedstawiały właśnie ten zamek :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 20. Imponująca budowla. Klatka schodowa przepiękna. Dziękuję za możliwość wirtualnego zwiedzenia tego zamku :)Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale piękny.Tylko spacerować, potrzeć i fotografować.Pozdrawiam Alina.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu