niedziela, 17 grudnia 2017

Zamek w Dębnie

Niewielki zamek w Dębnie idealnie pasuje do naszego wyobrażenia o dawnych siedzibach rycerskich. Otoczony fosą był trudny do zdobycia, a jedyna droga do zamku wiodła przez most zwodzony. Fundatorem zamku był Jakub Dębiński - kanclerz koronny. Wybudowany został w latach 1470-80 w stylu gotyckim, ale kolejni właściciele przekształcili go na siedzibę renesansową. I w takim stylu się nam dzisiaj prezentuje.

Po remoncie w latach 70 XX wieku urządzono w nim muzeum. Jego zbiory dokumentują dawną kulturę szlachecko-rycerską. Na ścianach możemy podziwiać dawne portrety, militaria i trofea myśliwskie. Poszczególne komnaty ukazują nam wygląd wnętrz zamkowych na przestrzeni wieków.

Dzisiaj po dawnej fosie niewiele zostało. Jej teren zajmuje niewielki park z alejkami. W miejscu dawnego mostu zwodzonego jest stały, drewniany. Idąc po nim wchodzimy na teren zamku.Na początek postanawiamy obejść zamek dookoła przyglądając się jego ceglanym murom.

Zwracają uwagę ładne kamienne obramowania okien i detale zdobiące ściany.


Podobnie ozdobione piaskowcem jest główne wejście do zamku a zarazem do jego części muzealnej.Zwiedzanie zamku odbywa się w grupach z przewodnikiem co 0,5 godziny. Po zakupieniu biletu idziemy na główny dziedziniec zamkowy.Stąd pierwsze kroki kierujemy do podziemi, gdzie kiedyś znajdowała się turma, o czym nam przypomina postać zakutego w dyby nieszczęśnika.Kolekcja toporów i siekier.W podziemiach znajduje się też ekspozycja znalezionej w czasie remontu zamku ceramiki oraz lapidarium z oryginalnymi fragmentami murów.


Tu również znajdowały się piwnice z winem.Znów wychodzimy na dziedziniec.Kolejne zwiedzane miejsca to zamkowa spiżarnia i kuchnia.Stąd już udajemy się na zwiedzanie komnat zamkowych. Zaczynamy od komnaty pełniącej rolę skarbca. Zachwycają nam tam meble inkrustowane masą perłową.


Następnie przechodzimy przez salon pełniący funkcję jadalni.Meble zdobią ceramiczne figurki.Gdzie indziej zwracamy uwagę na ładny zegar.Stolik do pisania listów.Następne wchodzimy na I piętro zamku mijając tzw. sień myśliwską.Znajduje się w niej ładnie zdobiona metodą intarsji komoda.Na niej piękne mosiężne zegary ze scenami myśliwskimi.Sala koncertowa.Salon rokokowy.


Na koniec wchodzimy do komnaty barokowej i kaplicy.
Muszę przyznać, że ten kameralny zamek zachwycił mnie swoją sylwetką i pięknymi wnętrzami. Polecam jego zwiedzenie.

Lokalizacja zamku.

20 komentarzy :

 1. Moim zdaniem przymiotnik "piękny" oraz wyrażenie "scena myśliwska" się wykluczają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby chodziło o scenę myśliwską w naturze, to bym się zgodził. Tu je odbieram w kategorii sztuki. Mnie się te zegary bardzo podobają.

   Usuń
 2. Wyjątkowo zadbany obiekt, bardzo lubię połączenie cegły z kamieniem, do tego ciekawe ozdobności kamienne ... jak kiedyś ładnie budowano:-) ciekawe zbiory mebli, obrazów, wyposażenia, ciekawe, ile z nich przetrwało wojenne zawieruchy na zamku; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. JAki "zgrabny" zameczek! i gustowny, i jak dobrze utrzymany, tyle w nim ciekawych sal, pokoi, mebli, warto zobaczyc, jest bardzo "kompletny". A musialam zobaczyc na mapie gdzie sie znajduje! pozdraiwm i Wesolych Swiat!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamek ma bardzo ciekawą historię.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny, kameralny ten zamek a i pogodę miałeś wyśmienitą od razu zdjęcia nabierają życia. Bardzo brakuje teraz słoneczka i każdy taki post poprawia nastrój :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkiem milusi zameczek. Mały, ale ma zwartą bryłę, do tego architektonicznie przyjemny dla oka. Zadziwiło mnie wyposażenie, dosyć bogate. Czy to przedmioty z tego zamku, czy jakieś depozyty muzealne? Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie zbiórka czego się dało,tylko sensownie skomponowana i opisana.
   Zasługa Lidii Luchter Krupińskiej. To ta niesamowita osoba dokonała tego dzieła.

   Usuń
 7. A bywałam tak blisko i nie wiedziałam, że w Dębnie jest późnogotycki zamek, po renowacji z cechami renesansu...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny zamek na mnie zrobił duże wrażenie,przed zwiedzaniem go nigdy wcześniej o nim nie słyszałem.Zastanawiam się ile jeszcze jest takich perełek w naszym kraju?Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Oglądałam go tylko z zewnątrz i dziedziniec, a szkoda, bo wnętrze jest bardzo ciekawe. Pięknie to pokazałeś na zdjęciach. Radosnych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ładnie pokazane wszelkie atuty zamku. Niestety wewnątrz go nie oglądałem i już nie pamiętam dlaczego, a sporo czasu upłynęło od mojej wizyty w Dębnie. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za piękne fotki. Zresztą jak zawsze :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Obok jest jeszcze śwketny gotycki kościół i figura przydrożna.
  Moje tereny

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak. Obok jest bardzo piękny gotycki kościół. Oryginał ołtarza głównego można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Przy cmentarzu znajduje się Kaplica z przepięknymi witrażami ufundowana przez Marię z Dembińskich Jastrzębskich. A co do zamku? jestem nim zachwycona zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
  Życzę Tobie i Twojej rodzinie radosnych i spokojnych świąt.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zamek jest stosunkowo niewielki i bardzo zgrabniutki:)
  Rzeczywiście zdobienia wokół okien są bardzo ładne i wnętrza również prezentują się fajnie.
  Panuje w nich bardziej domowy klimat, niż zamkowy:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Interesujące miejsce :) Lubię zwiedzać zamki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawy i bardzo ładne wnętrza.., pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Wyjątkowo ładny zamek, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Podobają mi się zwłaszcza te herby na dziedzińcu i oczywiście wspaniałe, bogate wnętrza. Jeśli będę w okolicy, z pewnością odwiedzę ten zamek. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękny zamek! Ja ostatnio byłam w Krasiczynie i również bardzo mi się podobało :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu