niedziela, 27 maja 2018

Muzeum Powstań Śląskich

Miesiąc maj przez wiele lat był kojarzony z Powstaniami Śląskimi. Pewnie dlatego, że właśnie w maju wybuchło trzecie powstanie, które po kilku miesiącach zaciętych walk i przeprowadzonym plebiscycie zaowocowało przydzieleniem do Polski znacznego obszaru Górnego Sląska. Ostatnio coraz mniej w telewizji i prasie jest informacji o tym patriotycznym zrywie ludności Górnego Śląska. Odnoszę wrażenie, że jedynym o którym media wciąż głośno mówią to Powstanie Warszawskie.

Proszę się nie obawiać, w tym poście nie będę pisał o historii Powstań Śląskich. Chciałbym natomiast przedstawić miejsce, gdzie osoby zainteresowane tym wydarzeniem znajdą mnóstwo informacji na ten temat, do tego przekazanych w ciekawy sposób, z wykorzystaniem technik audiowizualnych. Zapraszam do odwiedzenia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach mieści się w budynku dawnej komendy Policji w Świętochłowicach przy ulicy Wiktora Polaka 1. W niedawno zrewitalizowanym budynku na czterech kondygnacjach rozmieszczono wiele ekspozycji które w multimedialnej formie przeniosą nas do lat 1919-21.


Zaczynamy na parterze, gdzie możemy przenieść się w czasie do Świętochłowic bezpośrednio przed wybuchem pierwszego Powstania Śląskiego. Znajdziemy tutaj tramwaj, zakład fotograficzny oraz kiosk z gazetami.


Kolejna kondygnacja przedstawia typowe śląskie mieszkanie, w którym jeszcze przed chwilą grano w skata, gdy tymczasem za oknami już zwołują się mieszkańcy i ruszają do walki.

Jak pisałem, muzeum jest w pełni multimedialne. Cały czas towarzyszy nam narrator, dochodzą dźwięki ludzi, miasta, za oknami przesuwają się sylwetki powstańców, słychać ich głosy i nawoływania.

W kolejnej sali przenosimy się do Bytomia, na plac przed hotelem "Lomnitz". Narrator i pokaz multimedialny prezentują fakty związane z drugim powstaniem.

Typowe śląskie koło (rower) z tamtego okresu.Czas powstań, zwłaszcza plebiscytu to również wielka akcja agitacyjna pośród ludności. Przypominają o tym liczne plakaty, tak w języku polskim, jaki i niemieckim.


W następnej sali pokazany jest typowy lokal plebiscytowy, rozlokowany w szkolnym wnętrzu z zachowana urną do głosowania. Mnie zaciekawił ładny model rzutnika.

Wchodzimy na kolejne piętro.Na tej kondygnacji możemy przenieść się do miejsc najcięższych walk w czasie III Powstania Śląskiego. Poszczególne inscenizacje pokazują sprzęt jakim toczono walki, karabiny, wozy pancerne itp.

Przez okna widać walczących w okopach powstańców.Tu też możemy zobaczyć pomieszczenia sztabu powstańczego a w licznych gablotach dokumenty z czasów powstania.


Na podwyższeniu w antresoli znajduje się luneta, również multimedialna, przez którą możemy obejrzeć pole walki i szturm powstańców.Od pewnego czasu zauważam, że nasze muzea przestają być nudnym miejscem, gdzie idąc od pomieszczenia do pomieszczenia widzimy tylko kolejne plansze i gabloty. Wykorzystanie nowoczesnych środków przekazu, ciekawe inscenizacje czy prezentacje multimedialne sprawiają, że stajemy się prawie uczestnikami prezentowanych zdarzeń historycznych. Takie właśnie jest Muzeum Powstań Śląskich w Świetochłowicach.

Polecam jego odwiedzenie, zwłaszcza w niedzielę, gdy wstęp jest bezpłatny.

Lokalizacja muzeum.

16 komentarzy :

 1. Piękny budynek, świetnie zrobione wnętrza. Nie miałam pojęcia o istnieniu tego muzeum. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Początek bardzo klimatyczny, ale dalej to już dla mnie niekoniecznie. Bardzo nie lubię militariów, wojska itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jednak jestem muzealnym konserwatystą: coraz większy nacisk na multimedialność powoduje, że w muzach coraz mniej autentycznych przedmiotów z epoki, za to coraz więcej dźwięków, świateł, kopii itp.. Można to czasem nieźle połączyć jak np. w Muzeum Śląskim, ale czasem to przegięcie w drugą stronę. Zapewne przyciągnie to młodych ludzi, którzy nie mogą się skupić dłużej niż 3 sekundy na jednej rzeczy, ale mnie odrzuca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie,że pokazujesz takie miejsca związane ze Śląskiem. W dzisiejszych czasach chyba multimedia stają się koniecznością. Młody człowiek i tak ma opory, by zwiedzać muzea, a przecież młodzi również powinni znać historię miejsca w którym żyją. Niedługo może się okazać, że wiedza o Powstaniach Śląskich zupełnie gdzieś zaniknie. Pozdrawiam Barbara

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny budynek z zewnątrz i ciekawy w środku, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Wpisuję na listę 'do zobaczenia'.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo sympatyczna placówka. Nie wiedziałam o takim muzeum, ale podobnie jak Ty, zauważyłam, że i ja chętniej odwiedzam muzea. Może właśnie dlatego, że nie przesuwam się w filcowych za dużych kapciach nad kolejnymi gablotami, ale patrząc także odczuwam. Dzięki dźwiękom przenoszę się w świat, którego już nie ma lub jest bardzo zmieniony. Super miejsce. Pozdrawiam ciepło! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miejsce gdzie wiele można się nauczyć. Dobrze znam swoną Galicję, ale już Powstania Śląskie to zaledwie jakieś filmy i kiepska PRLowska szkolna lekcja historii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja także wpisuję to muzeum na listę miejsc do zobaczenia.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 10. Miejsce godne odwiedzenia, ale jeszcze nie byłem. Dziękuję za polecenie. Widać jednak, ze te nowsze muzea stawiają na nowoczesność i jakoś trudno mi się z tym mierzyć. Niemniej, ma to także swoje dobre strony.
  Pozdrawiam 😀

  OdpowiedzUsuń
 11. Cześć witam cię serdecznie w ten gorąco czerwcowy dzień i takie rzeczy Prawie że mam na wyciągnięcie ręki a jeszcze z nich nie skorzystałam to źle bardzo źle ale mam nadzieję że przyjdzie czas i dzień kiedy również odwiedzę to muzeum bo Zapowiada się ciekawie a zawsze to miło spędzony czas także fajnie że mogłam tutaj o tym poczytać i pooglądać zdjęcia Postaram się namówić przyjaciółkę na wspólny wyjazd Pozdrawiam serdecznie i życzę przyjemnego weekendu tobie i bliskim


  💁 odnowionaja.blogspot.com

  Zapraszam Cię serdecznie na bloga swej Przyjaciółki Agnieszki , która chwyta piękne chwile w swój obiektyw , ale również pisze życiowe przesłania z serca dla drugiego człowieka .

  Pozdrawiam serdecznie Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 12. To prawda, muzea przestają być nudne.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niedługo zamierzam wybrać się właśnie na Śląsk, szczerze mówiąc jeszcze tam nie byłem nigdy, a z tego co dużo ludzi opowiada to naprawdę bardzo dużo tutaj zabytków i bardzo ciekawych miejsc, spędzę tam 2 tygodnie, więc na pewno Twój blog będzie pomocny przy wyborze rzeczy które chcę zobaczyć:) Już się nie mogę doczekać podróży.

  OdpowiedzUsuń
 14. Interesujący wpis zresztą jak zawsze. Co do twojej wycieczki do tego muzeum.. też jestem fanem zwiedzania. Historia to moje drugie imię i gdzie tylko bym się zatrzymał na wakacje razem z żoną jako nauczyciele historii zawsze odwiedzam z miłą chęcią różne muzea. Każde z nich jest ciekawe. Historia to wielka cząstka człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo interesujące muzeum i post. A zdjęcia jak zawsze - mistrzostwo. Jeszcze do niego nie dotarłam. Coraz więcej w naszym kraju jest muzeów multimedialnych i bardzo dobrze, że idziemy z postępem.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. W takich ławkach szkolnych się uczyłam:-))))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu