sobota, 7 stycznia 2012

Kościoły drewniane na Śląsku - III część

Tym razem kilka kościołów z okolic Olesna


Olesno
Historia. Kościół p.w. Świętej Anny z 1518 r. Rozbudowany w latach 1669 – 1670 przez cieślę Marcina Snopka o zespół kaplic. Uważany za jeden z najładniejszych w Polsce kościołów, o niespotykanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Remontowany w 1696 r. Dobudowa zakrystii w 1707 r. Restaurowany w 1873 r. i latach 1958 – 59. Tryptyk gotycki skradziono w nocy z 19/20 sierpnia 1994 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej (wieńcowej). Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią z lożą kolatorską na piętrze. Wieża od frontu, nadbudowana nad nawą. Zwieńczona barokowym, blaszanym hełmem baniastym z iglicą. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z okrągłą wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym. Świątynia otoczona otwartymi sobotami, wspartymi na słupach. Chór muzyczny wsparty na słupach z prostym parapetem. Belka tęczowa z XVII w. z napisem w języku polskim. Część z XVII w. zbudowana na planie sześcioramiennej gwiazdy. Dachy kryte gontem. Pięć ramion zamkniętych dwubocznie mieści kaplice. Część szósta to łącznik z starym kościołem. W ramionach stropy kolebkowe. Część centralna kryta sześcioboczną kopułą, wspartą na sześciu spiralnych słupach. Zwieńczona podwójnym cebulastym hełmem. Belka tęczowa z Grupą Ukrzyżowania z XVII w. i votami: głową jelenia, kijem i kajdanami tureckimi. Ołtarz główny neogotycki z 1873 r. Ołtarze w kaplicach: późnorenesansowy z p. XVII w., barokowe z XVII i XVIII w., i regencyjny z p. XVIII w. Ambony: późnorenesansowa z p. XVII w. z rzeźbami Ewangelistów i barokowa z k. XVIII w. Liczne obrazy i rzeźby. Świątynia otoczona ogrodzeniem z 14 neogotyckimi kapliczkami Stacji Drogi Krzyżowej z 1880 r. Obok kościoła żeliwne krzyże nagrobne z XIX w.


Chocianowice
Historia. Kościół p.w. Nawiedzenia NMP z 1662 r. Pod patronatem Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą do 1810 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od naw, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Wieża konstrukcji słupowej w górnej części oddzielona od nawy. Zwieńczona ośmiobocznym, gontowym dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną gontowym hełmem ostrosłupowym. W prezbiterium sklepienie płaskie z fasetą, a w nawie płaskie z dekoracją kasetonową. Chór muzyczny wsparty na słupach z organami z k. XVIII w. Polichromia w stylu ludowym. Ołtarz główny i ambona z 1726 r. Ołtarz boczny z 1666 r. Chrzcielnica z 1 poł. XVIII w. Zbiór rzeźb świętych z 1 poł. XVIII w. Część wyposażenia przeniesiono do nowego kościoła z 1959 r. Stacje Drogi Krzyżowej w stylu ludowym z XIX w.


Stare Olesno
Historia. Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z 1680 r. Zbudowany z fundacji Augustianów z Olesna. Odnowiony w latach 1955 – 59 i 2001 – 06.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej o zwężających się ścianach ku górze z pozorną izbicą. W przyziemiu kruchta z dwoma bocznymi aneksami. Zwieńczona ośmiobocznym, gontowym hełmem piramidalnym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona sześciobocznym hełmem piramidalnym. Wewnątrz strop płaski w nawie z dekoracją kasetonową, a prezbiterium pozorne sklepienie kolebkowe z wizerunkiem Trójcy Świętej. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym, o prostej linii parapetu. Współczesna ambona. Droga Krzyżowa w stylu ludowym z XIX


Sowczyce

Historia. Kościół p.w. Świętego Antoniego Padewskiego z 1586 r. Zbudowany w Łomnicy. W 1917 r. przeniesiony w obecne miejsce. Remontowany w latach 1983 – 84.


Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Nieorientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie. Z boku nawy zakrystia. Kruchta od front nawy. Wejście z boku nawy osłonięte daszkiem gontowym. Stromy dach jednokalenicowy, kryty gontem. W części centralnej z małą drewnianą wieżyczką czworoboczną na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym daszkiem piramidalnym z krzyżem. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu. Belka tęczowa z krucyfiksem. Ołtarz główny manierystyczny z ok. poł. XVII w. Ambona barokowa z rzeźbą pelikana na baldachimie. Na ścianach Stacje Drogi Krzyżowej z 1849 r


Treść z serwisu http://www.kosciolydrewniane.pl/

18 komentarzy :

 1. Oglądnęłam wszystkie trzy części i jedno, co mogę powiedzieć, to - zachwycające!
  I kościółki, i zdjęcia, wszystkie:)
  Ten w Gliwicach znam, mam wrażenie, ale może się mylę - stoi przy trasie Gliwice - Mikołów?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze piękne, zawsze dostojne. Mają ten niepowtarzalny zapach,ale i nastrój. Jeśli mogę wstępuję i napawam się ich niezwykłością. Piękne!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ikroopko - raczej nie. Ten jest prawie w centrum. Może chodzi Ci o drewniany kościół w Borowej Wsi? On stoi przy drodze z Gliwic do Mikołowa.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ cudeńka. Dla nas Śląsk to niemal zupełna egzotyka, bo na ogół ciągnie nas na wschód. Tu widać jak na dłoni, że mamy czego żałować.
  Tylko zimno nam się robi, kiedy czytamy o takich niewyjaśnionych kradzieżach, jak ta w Olesnie, czy nie daj Bóg - pożarach.
  Pozdrawiamy serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. piekne kościoły, szczególnie ten ze Starego Olesna, a u nas w sąsiedniej parafii przebudowują piekny drewniany kościółek na murowany, rozebrali deski i stawiają mur, dla mnie profanacja!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne i niesamowite kościoły. W takich wziętych z natury świątyniach chyba wiara też była bardziej prawdziwa. No i moja Opolszczyzna. Świetna kolekcja i świetne zdjęcia. No ale to już zależy od fotografa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne są te drewniane unikaty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak, masz rację!
  wydał mi sie podobny.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem jak zwykle zachwycona Twoimi zdjęciami.Są świetne bo fotograf jest doskonały... A kościółki drewniane, to jest to co tak bardzo lubię. One mają duszę, cudowny zapach impregnowanego drewna, zapach kadzidła, woskowych świec...
  Serdecznie pozdrawiam
  Sara-Maria

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie utrzymane, mam nadzieję, że jeszcze długo w takim stanie będzie można je podziwiać. Zdjęcia przepiękne.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie zdałam sobie sprawę, że wszystkie kościoły w jakich byłam do tej pory były murowane..chciałabym poznać klimat takich miejsc, które pokazałeś w tych galeriach.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś mi się wydawało, że drewniane kościoły czy też cerkiewki to raczej u nas, na wschodzie, te śląskie również urokliwe, nieodparcie kojarzy mi się z nimi zapach drewna, może jakiegoś impregnatu, jak w skansenie; zdjęcia doskonałe, jak zawodowca, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam drewniane kosciolki, sa takie urocze i cale szczescie, ze nadszedl czas, ze chroni sie i odbudowuje te obiekty!

  OdpowiedzUsuń
 14. Przepiękne kościoły z niesamowitym klimatem...pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kosciolek w Olesnie poznalam, mialam szczescie bo akurat odbywal sie w nim slub wiec moglam zajrzec do srodka..piekny jest! W chocianowicach tez bylam...na Slasku rzeczywiscie tych drewnianych kosciolkow jest duzo. Poza tym w Chocianowicach jest Stara Karczma gdzie mozna zjesc bardzo dobrze i po slasku a na dodatek w bardzo milym obejsciu! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 16. Prawdziwe perełki architektury drewnianej, doskonale utrzymane, ładnie to pokazałeś. Mam nadzieję, że w czasie mszy jest w nich ciepło? Byłem nie tak dawno w takim wiejskim kościele, na mszy pogrzebowej. Śnieg, który wniosłem do wewnątrz na swoich butach, został na nich do końca liturgii w takiej samej postaci. Brrrrr... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne kościółki. Też zawsze poluję czy to na beskidzkie, podhalańskie czy dolnośląskie.
  Poniżej link do paru z terenu Dolnego Śląska:
  http://wp.me/p16JFY-VM

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię o przedstawionym miejscu..

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu